לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

ריבוי נשלטים

דרקן ראהל​(נשלט){מית}
לפני 3 שנים • 19 בדצמ׳ 2020
Zord כתב/ה:
הן רוצות להיות זיינים כמו הגברים, יש לזה עידוד מצד החברה הליברלית - פמיניסטית, מונוגמיה מסורתית נחשבת למשהו פרימיטיבי מתקופת הדיכוי הנשי.

שאלה. אם מסתכלים אחורה אחורה, היתה פוליגמיה. רק שפוליגמיה היתה גבר עם הרבה נשים, לעולם לא ההיפך. גם כשעברנו למונוגמיה, היו בגידות כל הזמן. אנחנו יודעים שעשירים החזיקו פילגשים ופילגשות. מיום שאפשר, יש גירושין.
בכל מקום שיש פוליגמיה כלשהי, תמיד המדובר בגבר עם הרבה נשים. אז באמת המונוגמיה היתה? וכמה הזדמנות נשים קיבלו להחזיק הרמון?
אולי אתה צודק, אולי לא. קטונתי. אבל, גם אם המניע הוא להיות רב זיינית, מה כבר קרה? איזה סדר קוסמי מתערער פה?והאם המונוגמיה המהוללת באמת קיימת מעבר לדמיון?
-wintermute-​(נשלט)
לפני 3 שנים • 19 בדצמ׳ 2020
-wintermute-​(נשלט) • 19 בדצמ׳ 2020
פוליגמיה ופטריארכיה נראה כמו משהו שאופייני לחברות חקלאיות, בזמן הציידים הלקטים כנראה שהיה יותר מגוון ושוויוני, אבל כנראה שהדימניקה שתנתה משבט לשבט, חלק היו פטריאטרכליים, חלק מטריארכליים, חלק שוויוניים.
נראה לי שמהביולוגיה אומרים שבני אדם הם "מונוגמיים סדרתיים" מחליפים קשרים אבל עם בן זוג אחד בכל פעם. הכנסייה הקתולית תתנגד.
Sm Art{☆Sm}
לפני 3 שנים • 20 בדצמ׳ 2020
Sm Art{☆Sm} • 20 בדצמ׳ 2020
אם נשים את הקלפים על השולחן .
שולטות, אין להם הרבה צרכים.
יש לי שולטת אחת.שאני בקרתי אצלה ,שבוע שעבר .
היא בקשה ממני .
קח אותי ל B farm בקינג ג'ורג.
קח אותי לבן יהודה 11 לאסוף חבילות מ אמאזון .
קח אותי ,לאבו אדהם בקינג ג'ורג
קח אותי לחנות ,בשד' בן ציון ,לקנות מסגרות ,לפזלים.
קח אותי לחנות בעלי חיים בבוגרשוב לקנות אוכל לחתולים.
קח אותי לחנות משקאות לרכוש מרטיני .
תסדר לי את הוילון ,בחדר השינה .
תוציא את האשפה .
תנקה לי את הרצפה.
בין לבין, יצאתי לחצר .

תפסה איתי שולטת נוספת, שכנה שלה.
ראתה אותי .
אמרה ,או ,גריזי טוב שאת כאן ,אם את כבר כאן .בואי תעזרי לי עם ,כל הציוד של הכושר לרכז בסמוך לדירת הקרקע שלה.
להצמיד אל הקיר ,ולעטוף את הכל בברזנט כי עומד לרדת גשם .
קיבלתי בתמורה כוס אספרסו קטן .

ואח"כ, הן שחררו אותי.
הן מדברות.עלי בלשון נקבה ,משום מה ,הן רואות בי נקבה, בהתחלה רציתי מזעם על כך .
אחר כל השלמתי עם זה ,הבנתי שזה משהו שלא אוהל להלחם.בו יותר .
אז אני זורם עם זה ,..רק אני כועס שהן לפעמים מדברות אלי בנקבה,בסביבה ונילית. כאשר אני עם כיפה על הראש .
לא כי הלשון נקבה מפריע לי .
כי הלשון נקבה יחד על הכיפה מכעיס אותי נורא.
הכיפה מחייבת ,שהשפה הזו לא תדובר .
אבל הן רעות ועושות דווקא ..
וזה מכעיס ומקומם ..
אבל ,אני מחליק את זה..

במקביל קיבלתי מסרון .מהגברת שונמית .
יעקב בוקר טוב.
החל מיום ראשון, ועד ליום חמישי .
אני אהיה בלי העוזרת שלי, אולגה.
אז אתה תהיה עימי ,ותעזור לי ...
בימים א ב ג ד ...
החל מהשעה 9 וחצי ועד לשעה 16.00.

נתראה בראשון .

זו אשה שחצתה את גיל ה 80 .
אני קונה לה טיטולים ,מוצרי נקיון, מכין לה נס קפה ,בישולים ,וכ'ו..

והחל מיום חמישי אני צריך להכין 12 סוגי סלטים לבית הכנסת .לסעודה שלישית ,אני עורך להם השולחן,מגיש להם ואחכ מפנה להם את השולחן .בבית הכנסת .

ככה ▪️זה מזה כ 4 שנים ..
פחות ,או ,יותר.
אני משרת 2 נשים של הבדסמ .
עוזר לאשה מבוגרת.
ועוזר לכ 10 אנשים מבוגרים ,בבית הכנסת .
האם אני סנג'ר,עבד ,שפחה?

גם וגם וגם ,ויחד עם זה ,
אני נהנה להעניק ,ולתת ,זה ממלא אותי ,בסיפוק רב ,שיש לי היכולת לעזור ,ולתרום ,לאנשים שזה מועיל לאיכות החיים שלהם ,שיש גבר בסביבה .
שעושה את הכל ביסודיות, זריזות ,ויעילות.
נתתי לכם פה הצצה קטנה לסדר היום שלי.

מחד גיסא ,יש פה עזרה למבוגרים.
ומאידך גיסא, יש פה עזרה ,לשני נשים צעירות בודדות ,בתל אביב.

אני אף פעם, לא מרגיש שאני עושה טובה למישהוא ,או ,למישהיא.תמיד יהיה תחליף .
באם רק אעשה פוזה ,כאילו אני עושה טובה ...

במקביל ,קיבלתי טלפון ביום ראשון.
על כי ,אדם ערירי, Gay לא נשוי ,וללא ילדים .
נפטר ביום שישי ,מדום לב ,ב"בית בלב" ,בבת ים .
נאמר לי ההלוויה שלו,תתקיים ,ביום ראשון ,בבית עלמין ירקון .ושאם אוכל להגיע ,שאגיע.

הגעתי להלוויה ,היינו שם מספר מאוד מצומצם של אנשים.
אני ליוותי את האדם הזה תקופה בת 4 חודשים ,במהלך השנה האחרונה, בטרם אושפז ב"בית בלב" .
על כך שהוא נצרך.,לדיאליזה ,על אי ספיקת כליה ..
לאחר שנפטר .עלי הוטלה המשימה ,להגיד עליו קדיש ,במשך שנה שלמה .
שאלולי אני יאמר עליו קדיש, אין מי שיאמר עליו ,קדיש .
אין לו ילדים, אין לו משפחה ,אין לו כלום.
זו ,היתה הצצה קטנה לסדר יומו של עבד ,שלא מעניין אותו ,כמה עבדים נוספים קיימים לצידו ,בשביל לשרת את מי שנזקקים ,לשרותי עבד .

מה שכן אני יודע ,שעבד אחד יעיל ,שווה ,עשרה ,שאינם יעילים .
עבד יעיל ,זה אחד שעושה את מה שמבקשים ממנו,
בהאהבה ,ומבלי רצון, וצורך ,לתמורה על מה שהוא עושה.
והכי חשוב ,הוא לא חושב ,ולו ,לרגע אחד ,שהוא עושה טובה למשהו...
starduskonfire
starduskonfire • 20 בדצמ׳ 2020
זה רק אני או שיש פה איזה התנערות מהטבע הביולוגי שמקודד בזכרים ובנקבות בקשר להעדפת ריבוי פרטנרים?
כאילו, לא כזה מפתיע שזכרים ככלל יראו ערך בגישה מינית לכמה שיותר נקבות, בזמן שנקבות יראו ערך בגישה
לכמה שיותר משאבים זכריים. בכל עולם החי אפשר לראות אסטרטגיות ביולוגיות שמנסות למצות את העניין.

כדרך כלל לנקבה לא יהייה ענין גדול במין עם הרבה זכרים אלא אם כן זה מקדם את היכולת של הגן שלה לשרוד בסבירות גבוהה יותר.
כמו כן לא מפתיע שרוב השולטות מעוניינות בטובות ובמשאבים מהזכר, כי גנטית לזה יש משמעות הרבה יותר חיובית ורצוייה.

כמו כן, וויתור על פוליגמיה בעולם המערבי, מוסבר הרבה יותר טוב דרך הפריזמה האבולוציונית, מאשר ע"י איזה נרטיב פוליטי.
הסיבה לכך היא כדלהלן:
פוליגמיה מסורתית (ריבוי נשים) מאפשר לאחוזון העליון של הגברים גישה נדיבה יותר לאפשרות להתרבות
מה שבא על חשבון אותה יכולת של המעמד הנמוך.
אם לגבר העומד בראש הפירמידה יש 10 נשים, זה אומר של 9 גברים אין אפשרות להתרבות.
אותה שכבה של גברים שאין להם סיכוי להתרבות, הם האינסלים (involuntary celibate) של התרבות
הפוליגמית
ככל שכמות האינסלים באוכלוסיה גדלה, כך מתעררת היציבות של התרבות. זה קורה משום שלאינסלים
יש הרבה פחות להפסיד מאיש משפחה ממוצע. האינסל יהייה אגרסיבי יותר, צפוי פחות, ומוכן לקחת סיכונים גדולים יותר.
כדי לשים עצמו בראש הפירמידה.
לעובדה זו יש משמעות מרחיקת לכת על ההתנהלות החברתית, על הפשיעה, על הסיכויים למהפיכה אלימה, על הסיכויים
לגייס חמישי (חיילים שאין להם משפחה, יהפכו את מדיהם בקלות רבה יותר)

וכאן בא הרכיב האבולוציוני:
מונוגמיה היא אדפטציה ברמה של האוכלוסיה שמקטינה את כמות האינסלים, מגדילה את כמות הזכרים ה"מבויתים" שהופכים
לפרודוקטיבית יותר עבור התרבות, מה שהופך את התרבות לכשירה יותר מתרבות פוליגמית מקבילה.
במרוצת השנים תרבויות עומדות בפני לחץ ברירה טבעית ותרבויות פוליגמיות הופכות נדירות יותר, ומוצלחות פחות באופן יחסי.

אגב, זה שהנצרות והיהדות אימצו ואף אכפו את הפוליגמיה לא מפתיעה בכלל, לאור העובדה שהדתות משמשות בצורה אפקטיבית למדיי
כגנום חברתי\תרבותי.
דרקן ראהל​(נשלט){מית}
מה שכתבת ממש נחמד. יש לזה גיבוי מדעי כלשהו? אתה יכול להצביע על השינוי הגנטי או האפיגנטי שהופך אדם למונוגמי או פוליגמי? האם האבולוציה דילגה על הבדואים שחיים פה בארץ, ועדיין מקיימים פוליגמיה?
מה שאתה כותב אולי נשמע טוב, אבל יש לי ספק רב שזה נכון. המורמונים היו פוליגמיים במאה העשרים, עד שהכריחו אותם להפסיק. אז זו דת שמשכה אנשים שלא התפתחו?
זה פשוט עניין תרבותי, לא אבולוציוני. והיות ולא ידוע לי על שום מרד אינסלים גדול באף נקודה בהיסטוריה, אני לא בטוח בכלל שהסיבה שציינת היא הסיבה הנכונה.
בקיצור, תביא מחקרים בנושא ונראה. אם אין, אז ההשערה שלך היא דעה בלבד, ושינוי תרבותי הוא הסבר פשוט יותר משינוי אבולוציוני
יולי Yuli​(לא בעסק){טדי}
וואי דרקן לפעמים אני בשוק מהיכולת שלך לקרוא עד הסוף כל דבר. אני איבדתי ריכוז אחרי "הטבע הביולוגי שמקודד בזכרים ובנקבות".
דרקן ראהל​(נשלט){מית}
אה, זה המשפט הכי קל. פשוט צריך לתרגם.
הטבע הביולוגי המקודד = קשקוש פסבדו-מדעי שמוציא אותי צודק.
starduskonfire
starduskonfire • 20 בדצמ׳ 2020
דרקן, כתבתי במפורש שהאדפטציה היא לא גנטית, לא אפיגנטית, אלא חברתית תרבותית.

תיקון, לא כתבתי את זה במפורש, אבל התכוונתי לכך בעקיפין. כשאניאומר אדפטציה ברמה של האוכלוסיה, אני מתכוון לאדפטציה תרבותית.

האבולוציה היא מנגנון כללי שבא לידי ביטוי במערכות שונות, ולא רק במערכות ביולוגיות.
כל מנגנון שמופעל עליו לחץ של ברירה, ויכול לעבור מוטציות, יכול להפגין תהליך אבולוציוני.
כך למשל ריצ'רד דוקינס התמיע את רעיון ה"מם" בהקשר לא ביולוגי כלל.
דוגמה נוספת זה אלוגריטם (תוכנה) אבולוציוני, שמשפר את עצמו בעזרת פונקציית כשירות הדוחפת את הסלקציה
של "גנום" התוכנתי הכשיר ביותר לביצוע המשימה.
באשר לטענה שזה עניין תרבותי, כמובן שזה עניין תרבותי, וכך גם כתבתי.
רק שהתרבות היא זו שנתונה לדחף של סלקציה ומוטציה.
המורמונים והבדואים לא מהווים הפרחה של הטענה, כמו שהמצעות מינים סאב אופטימלים לא מהווים הפרחה של האבולוציה הביולוגית.
אפילו אם היית מוצא תרבות פוליגנית מוצלחת במיוחד, גם זה לא הייה מספיק כדי להפריך את הטענה.
וזה מסיבה פשוטה שתהליך אבולוציוני לא אומר שאדפטציה מוצלחת תדחוק להשמדה את מתחרותיה. מה שקורה בפועל זה שאדפטציות פחות מוצלחות
נדחקות לנישות בהן הן כן יכולות לשרוד. ואגב, שים לב, המורמונים גם נעלצו לזנוח את הפוליגניה בסוף כי לא מצאו את הנישה הזו.

אין לי עניין להביא מחקרים בשום הקשר בנושא הזה מסיבה פשוטה, אם יש לך טענה טובה נגד מה שכתבתי, אתה מוזמן לחשוב, או להעתיק מוויקיפדיה, להפוך כל דיון למלחמת "לאבא שלי יש מחקר חזק יותר" זה עצלנות אינטלקטואלית שהפכה להיות נפוצה מדיי בזמן האחרון, ואין לי עניין לקחת חלק.
וזה לחלוטין לא מתוך הטלת דופי במחקרים שמקדמים את ההבנה שלנו את המציאות, שהרי ברור שמה שכתבתי מבוסס על חקר בנושאים אלו שאני לוקח ברצינות גמורה. אבל אם אתה רוצה להטיל ספק, תעשה את זה בעזרת המוח שלך, לא של מישהו אחר.
דרקן ראהל​(נשלט){מית}
אלמד אותך משהו על טענות - לא צריך להפריך אותן, אלא אם הן מוכחות.
אתה העלית טענה - או שתוכיח אותה, או שזה אמירה שאף אחד לא צריך לקחת ברצינות יתרה, סתם דעה. אהבתי איך, בלי שום גזענות כי אתה נאור, קראת למורמונים ובדואים "סאב אופטימליים". למעשה, הוכחת שאתה גם לא מבין מה זה אבולוציה או ברירה טבעית עם האמירה הזו.
מה שכתבת הוא חסר משמעות, אלא אם תביא תימוכין לזה. תלמד על H0 וH1 בסטטיסטיקה, או על burden of proof בלוגיקה ובפילוסופיה.
אז יש לנו דעה של איש אחד באתר אינטרנט אחד שחושב משהו. מרתק. האם זה נכון? ובכן, מביע הדעה לא רואה זאת כחלק מתפקידו לבדוק אם היא נכונה. הוא צריך את הזמן והאנרגיה שלו לדברים חשובים, כמו לקרוא לאחרים עצלנים אינטלקטואלים.
Sharoman​(אחר)
Sharoman​(אחר) • 20 בדצמ׳ 2020
דרקן ראהל כתב/ה:
אה, זה המשפט הכי קל. פשוט צריך לתרגם.
הטבע הביולוגי המקודד = קשקוש פסבדו-מדעי שמוציא אותי צודק.

בדיוק הסיבה לכך שלא אמורים לקרוא פוסטים כאלה, ובטח לא להגיב להם.