סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

מישהו/י יכול להסביר לי איך רוב של 61 חבריי כנסת זו דמוקרטיה

מפית​(אחר)
לפני שנה • 5 במרץ 2023

צודק בכל מילה

מפית​(אחר) • 5 במרץ 2023
mister z כתב/ה:
הטופר המפשר כתב/ה:
אני פחות בעניין של לדון בנושא הזה באופן תיאורטי והיפותטי. מה שקורה בישראל אלו אותם תהליכים שקרו בתורכיה והונגריה.
ואכן השלטון שם, ברגע שהכלכלה קרסה הכניס את היד שלו עמוק לתוך הכיס של האזרחים: פנסיות ,קרנות ההשתלמות ועוד. להלן הכתבה בדה מרקר על העניין:

https://www.themarker.com/markets/2023-02-22/ty-article/.premium/00000186-74e1-d265-afbe-77fbdad20000?fbclid=IwAR1lSHERnQmxkDTeh_1wspeYAb3LhKpmZ9KAilBKFKCDjlDweqNo1vhHhws

חובה להתנגד למשטר הזה. אולם בנוסף כל מי שחרד לנכסים שלו ולזכות הקניין שלו צריך לחשוב טוב על אופציות כיצד להגן על עצמו.

נ.ב: לכל תומכי "הצד השני" התגובה שלי אינה מיועדת אליכם , אין לי עניין להידבר איתכם או לנהל אתכם כל סוג של "הידברות".
אני ואתם , פורעי חווארה, חברי מפלגת "עליונות הגזע היהודי" ועוד, כבר לא "עם אחד" , לא חברים ולא אחים.

הייתי מנסה להסביר לך את ההבדלים בין המקרים
להראות כיצד עובדת הפרדת הרשויות בדמוקרטיות אמיתיות כמו בריטניה ארצות הברית וקנדה ומה ההבדלים ביניהם

אבל מאחר שאתה מניח מראש שכל מי שלא מסכים איתך או רואה את העולם מאותה נקודת מבט צרה הוא בהכרח נוער גבעות או תומך כהנה או איזו סטיגמה אחרת שהדבקת לכל מי שתומך בהפרדת רשויות...אז אני לא יינסה להסביר רק להגיד שאתה עדיין חלק מאותו העם ועדיין אח שלי גם כאשר אתה שונא אותי

אבל עזוב, אין עם מי לדבר. עדיף להתעלם.
mister z​(שולט)
לפני שנה • 5 במרץ 2023
mister z​(שולט) • 5 במרץ 2023
bondman כתב/ה:
אני מצטער אבל אני נגרר לויכוח שוב. דברים לא נכונים כתובים כאן.

בג״ץ לא שולט בזכות מועצת חכמים אלא על ידי שופטים שמונו בועדה לבחירת שופטים שבה אין לשופטים רוב.
ממשלות הימין מינו הרבה שופטים בעיקר דתיים ומתנחלים.

בג״ץ לא עושה מה בראש שלו. הוא יכול לפסול חוקים רק על סמך החוקים הקיימים ועילת הסבירות.
לראיה בג״ץ פסל סביבות 22 חוקים מתוך יותר מ500 שהגיעו אליו לדיון. חלקם מימין וחלקם משמאל.

מבין את אלו שרוצים פסקת התגברות למקרי קיצון. אבל זה חייב להיות מאוזן. ברוב גדול
ו/או לכלול חברי אופוזיציה. רעיונות שעלו לא פעם במהלך השנים.

מצב שבו אין לבג״ץ שום אפשרות לעצור את הממשלה בחוקים לא סבירים הוא דיקטטורה.
מצב שבו הקואליציה ממנה שופטים כשאין חוקה
הוא דיקטטורה.

מי שמעוניין בכך סבבה רק שיקרא לילד בשמו.

אבל למרות האמור,
אני גם בעד רפורמות במערכת המשפט אבי שיכללו פסקת התגברות הגיונית ואיזונים בן הרשויות.
לדעתי פיסקת התבגרות מאוזנת. לדוגמא. רוב של 61 לפחות אבל מהם לפחות 3 חברי אופוזיציה.
תאפשר לכנסת לגבור על בג״ץ במקרי קיצון ( כמו בפסיקה נגד כליאת המהגרים ששם אני גם לא הסכמתי עם הפסיקה. )
ומצד שני צריך גם כוח לבג״ץ לפסילת חוקים לדוגמא ברוב של 8 מתוך 11. שיאפשרו לפסול חוקים על אי סבירות קיצונית.

זאת יכולה להיות רפורמה מצויינת ומאוזנת.

ראשית אני רוצה להבהיר שלמרות מה שאולי הובן מדברי יש לי המון כבוד לשופטים המכהנים בבית המשפט העליון
למרות זאת ובלי להכנס לדיון אחר על כיצד מונו שופטים בישראל משנת 2000 ועד היום
אני לא טוען שהשופטים המכהנים לא ראויים הטענה היא הרבה יותר יסודית.
בגץ לא פוסל חוקים על סמך חוקי יסוד או עילות שנקבעו בחקיקה. בגץ פסל חוקים על בסיס עילות עמומות שפותחו בפסיקה ואף קבע בדיון על חוק הלאום כי יש לו סמכות לפסול את חוקי היסוד וגם קבע כללים לפסילה זו

וכפי שאמרתי מצב שבו גוף לא נבחר מחזיק בסמכויות על הפרלמנט זו לא דמוקרטיה
מצב שבו פוליטיקאים ממנים שופטים ללא חוקה דווקא מקובל במספר דמוקרטיות ובריטניה בראשם

אחרי כל זה ולמרות האמור לעיל

אני מסכים שיש צורך בשינויים ברפורמה המוצעת ושהיא מתעלמת מתחומים רבים
תחילה יש צורך לייצור הליך חקיקה לחוק יסוד שמייצג אחדות ערכים ולא רק רוב מזדמן של 61 על מנת ליצור מעין חוקה מעט יותר יציבה ושינויים נוספים או ויתורים בוועדה לבחירת שופטים
זאלופון​(שולט)
לפני שנה • 5 במרץ 2023
זאלופון​(שולט) • 5 במרץ 2023
bondman כתב/ה:

מצב שבו אין לבג״ץ שום אפשרות לעצור את הממשלה בחוקים לא סבירים הוא דיקטטורה.

אני בעד שתהיה לבג"צ אפשרות (מוגבלת יותר מאשר כיום) לפסול חוקים, אך זוהי בהחלט אינה דרישה הכרחית לדמוקרטיה והעדר אפשרות כזו אינה הופכת מדינה לדיקטטורה.

"מדד הדמוקרטיה" הוא מדד שנערך ומפורסם על ידי קבוצת האקונומיסט, המוציאה לאור של מגזין האקונומיסט הבריטי. מטרת הדו"ח לנסות ולהציג מדד כמותי של רמת הדמוקרטיה ב-167 מדינות ברחבי העולם. הדו"ח האחרון שפורסם הינו עבור שנת 2022.
מה משותף למדינות שדורגו במקומות 2 (ניו זילנד), 4 (שוודיה), 5 (פינלנד), 6 (דנמרק) ו-7 (שווייץ) ?
נכון, בכולן אין לבית המשפט סמכות לפסול חוקים של הפרלמנט. כמעט כל צמרת רשימת המדינות הדמוקרטיות ביותר בעולם הן כאלה.

תגידו: אבל מי אמר שהמדד הזה שווה משהו בכלל?
מסכים. מוטב תמיד להטיל ספק בריא. אך בפני מי שהמדד של האקונומיסט לא מוצא חן בעיניו אציב אתגר, הוגן בעיניי: מצאו בבקשה מדד רציני אחר לאיכות הדמוקרטיה, ולו אחד בלבד, אשר הדירוג שלו קובע כי ניו זילנד, שוודיה, פינלנד, דנמרק ושווייץ הן למעשה דיקטטורות.
לונדון
לפני שנה • 6 במרץ 2023
לונדון • 6 במרץ 2023
לישראל אין חוקה , יש אוסף חוקי יסוד שגם הם ברי שינוי על פי החלטת הכנסת.
בג״ץ חלק מתפקידיו להבין חוק ולבדוק האם החוק
1 מאפשר לאזרח להמשיך ולשמור על זכויותיו
2 לבחון את סבירות החוק
3 האם החוק נערך על פי חוק

דמוקרטיה זה לא הרוב מחליט מה יהיה ועל המיעוט לקבל, אם אין למיעט יכולת לבקש סעד ואו שינוי , לא יהיה מיעוט.

אם בג״ץ חייב לקבל את החוק על פי חוק ההתגברות כי זה החוק ואינו יכול לפסול כל חוק,
61 חברי הכנסת יכולים להחליט כל מה שירצו.
מנקודה זו ולהדרדרות הדרך קצרה .

גרמניה - חוק ההסמכה , התקבל וביטל למעשה את זכויות בית המשפט.
הונגריה - קבעו גיל לפרישת שופט והרוב בחרו בשופטים שמתאימים והתוצאה , האזרח איבד זכויות .וההשקעות ירדו .
תורכיה - הבנק המרכזי נמצא תחת הנשיא , האיפלציה נוראית .

לשנות את המצב אפשר , לתת לקואליציה לבחור את השופטיםאו רובם , לא יהיה הבדל בין ישראל לתורכיה/פולין/הונגריה/גרמניה.

לשנות אפשר ,איך משנים בהידברות ללא אקדח ברקה.
mister z​(שולט)
לפני שנה • 6 במרץ 2023
mister z​(שולט) • 6 במרץ 2023
לונדון כתב/ה:
לישראל אין חוקה , יש אוסף חוקי יסוד שגם הם ברי שינוי על פי החלטת הכנסת.
בג״ץ חלק מתפקידיו להבין חוק ולבדוק האם החוק
1 מאפשר לאזרח להמשיך ולשמור על זכויותיו
2 לבחון את סבירות החוק
3 האם החוק נערך על פי חוק

דמוקרטיה זה לא הרוב מחליט מה יהיה ועל המיעוט לקבל, אם אין למיעט יכולת לבקש סעד ואו שינוי , לא יהיה מיעוט.

אם בג״ץ חייב לקבל את החוק על פי חוק ההתגברות כי זה החוק ואינו יכול לפסול כל חוק,
61 חברי הכנסת יכולים להחליט כל מה שירצו.
מנקודה זו ולהדרדרות הדרך קצרה .

גרמניה - חוק ההסמכה , התקבל וביטל למעשה את זכויות בית המשפט.
הונגריה - קבעו גיל לפרישת שופט והרוב בחרו בשופטים שמתאימים והתוצאה , האזרח איבד זכויות .וההשקעות ירדו .
תורכיה - הבנק המרכזי נמצא תחת הנשיא , האיפלציה נוראית .

לשנות את המצב אפשר , לתת לקואליציה לבחור את השופטיםאו רובם , לא יהיה הבדל בין ישראל לתורכיה/פולין/הונגריה/גרמניה.

לשנות אפשר ,איך משנים בהידברות ללא אקדח ברקה.

נכון הדבר שלישראל אין חוקה וגם חוקי היסוד הוכרזו כבעלי מעמד מיוחד רק בדיעבד
אבל בואו נסתכל על בריטניה לדקה
אחת מהדמוקרטיות הראשונות בעידן המודרני
בבריטניה אין חוקה אין לשופטים שם את הכוח לפסול חוקים (יש להם כוח להעיר על החוק ולהחזיר אותו לדיון שני בפרלמנט) ,בנוסף השופטים לבית המשפט העליון שם מתמנים על ידי שר המשפטים

בקנדה גם אין חוקה
קיימת שם מגילת זכויות משנת 1982 כאשר קיימים בה סעיף הגבלה וסעיף התגברות
לפי סעיף ההתבגרות ניתן להתגבר על רוב הזכויות בינהם הזכויות הבסיסיות ביותר (חירות , שיוויון,חופש ביטוי,הזכות להליך הוגן)
בקנדה גם לא קיימת דרישה לרוב כלשהו בהתגברות על המגילה
השופטים שם מתמנים בידי ראש הממשלה אשר מקבל רשימת מומלצים מוועדה מקצועית אך יכול גם לבחור אנשים שהוועדה לא המליצה עליהם

הייתי ממשיך את החפירה אבל אני עוצר פה

פורים שמח
לונדון
לפני שנה • 6 במרץ 2023
לונדון • 6 במרץ 2023
מכיר היטב את בריטניה בחוק
את קנדה בחוק פחות

גם בקנדה וגם בבריטניה הדת מחוץ למדינה.
אין כפייה , ובישראל רק אתמול חוק החמץ

אי שיוויון בן חילוני לדתי , החילוני יגוייס הדתי פטור והמטרה לפטור לחלוטין

באף אחת מהמדינות אדם עם הרשעה פלילית לא יהיה שר ,בישראל 3 שרים עם הרשעות פליליות
בבריטניה שר עבר על החוק ראש הממשלה מפטר , בבריטניה ראש הממשלה חגג הקורונה כמו ביבי בפסח , גונסון הועזב , ביבי הומלך.

הכל ברור
זה לא פיסקת ההתגברות
אלא מה עושים עם זה

אז כשבגץ אמר ביבי יכול להיות ראש ממשלה כשמשפט מתנהל נגדו בגץ חמוד
אך כשבגץ נגד ביבי בגץ ילד רע

אין צורך להסביר את הריקבון
עד בריטניה זה מגיע

והריקבון גרם לקור נוראי
גלוריה​(ג׳נדר קוויר נשלטת)
לפני שנה • 7 במרץ 2023
איפה היו כולם בבחירות?
(למה מדברים עכשיו?)
הממשלה יצאה מי הבחירות...
אני בוודאי לא מסכים וגם לא שמח מי מה שקורה היום...אבל זה דמוקרטיה !
אין יותר גרוע מי דמוקרטיה אבל לא מצאנו יותר טוב.....
פרלין​(נשלטת){ש}
לפני שנה • 7 במרץ 2023
פרלין​(נשלטת){ש} • 7 במרץ 2023
מי בכלל דיבר על זה בבחירות? זה לא שזה היה בראש המצע של אחת ממפלגות הימין. כולן דיברו על משילות ויוקר המחייה. לא ראיתי שיפור מיוחד בפרמטרים האלה או הליכה לכיוון.
bondman​(נשלט){FLR}
לפני שנה • 7 במרץ 2023
bondman​(נשלט){FLR} • 7 במרץ 2023
גלוריה כתב/ה:
איפה היו כולם בבחירות?
(למה מדברים עכשיו?)
הממשלה יצאה מי הבחירות...
אני בוודאי לא מסכים וגם לא שמח מי מה שקורה היום...אבל זה דמוקרטיה !
אין יותר גרוע מי דמוקרטיה אבל לא מצאנו יותר טוב.....

אז אתה טוען שהממשלה בבחירות האחרונות קיבלה מנדט מהעם לכונן דיקטטורה?
גם אם זה היה נכון,
אי אפשר להסכים לזה כי זה בלתי הפיך.
לונדון
לפני שנה • 7 במרץ 2023
לונדון • 7 במרץ 2023
הגיע הזמן להבין על מה כל המהומה
מילה אחת בסוף פסוק בחוק השב״כ

7. (א) השירות מופקד על שמירת ביטחון המדינה, סדרי המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו, מפני איומי טרור, חבלה, חתרנות, ריגול וחשיפת סודות מדינה, וכן יפעל השירות לשמירה ולקידום של אינטרסים ממלכתיים חיוניים אחרים לביטחון הלאומי של המדינה, והכל כפי שתקבע הממשלה ובכפוף לכל דין.

כאשר הממשלה תייתר את הדין =בג״ץ , השב״כ יעבור לרשותה של הממשלה על פי החוק.

אז עכשיו תבינו מה כל המטרה ומדוע העיקשות.
השב״כ יצרך לבחור למי הוא מקשיב.

כשניסיתי לקרוא את חוק ההסדרים לא ניתן לבצע חיפוש על פי מילה , עשרות קבצי pdf ,
, שלא ניתן לחפש בכולם יחד אלא אחד אחד .

מעניין מדוע .

ומהם סדריי המשטר הדמוקרטי , חיפשתי בחוקי מדינת ישראל לא קיים ,

חוק השב״כ במלואו

https://www.nevo.co.il/law_html/law01/p220k4_001.htm

אז עכשיו מקווה שתבינו לאן מובילים אותכם.
זה ככ דומה לחוק ההסמכה , כשבג״ץ ימות יש :

חוק יסוד חדש
חילוניים בשדה הקרב
חרדיים בהתאם לרצונם
בג״ץ לא יכול לפסול
היום לקואליציה יש רוב בנושא וזה גם המצע בבחירות .

וזה רק ההתחלה ,מה אמר הטליבאן , לא נשנה את החוקים , האמריקאים יצאו , נשים איבדו זכויות לחלוטין .

הקוצנזוס הוא האסון ותורת הסיכונים היא המסכה, לכן תמיד יש לבחון את האפיזודה הכי מופרכת ולהתכונן לה
חודש ראשון של בינה רישתית