בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

יצחק רבין ז"ל ולקחי הרצח

Dom_Quixote
לפני 19 שנים • 27 באוק׳ 2004

יצחק רבין ז"ל ולקחי הרצח

Dom_Quixote • 27 באוק׳ 2004
כבוד,

הרבה דברים מעצבנים במדינה שלנו, כמעט בלי סוף. אחד הדברים שחורים לי יותר מכל בתשע השנים האחרונות, זו ההפקרות המוחלטת סביב מה שהיה אמור להיות אירוע שישנה את החברה שלנו ואת ההתנהלות שלה, לפחות במידת מה.

תשע שנים חלפו מאז נטל אדם את החוק לידיו, והחליט שהוא יכול להתעלות מעל הדמוקרטיה הישראלית, שלא לדבר בכלל על קודים מוסריים ואף תורניים, וירה בראש הממשלה כי המדיניות שלו לא מצאה חן בעיניו.

לצערי, אנשים קטנים, קטנים מאוד, מצויים בהנהגה שלנו, וכנראה קטנות הנפש רווחת גם בשאר החברה.

מאז הרצח, השכיל השמאל לנכר את כל מי שלא תמך בהסכמי אוסלו מהרצח, ולהוציא מהאבל הלאומי כל מי שלא שם "אמת" בקלפי. זה תשע שנים שבאופן בלתי נסבל לא מוזמנים נואמי ימין לעצרת המרכזית, שכוללת תמיד נאומי תמיכה באוסלו וכיו"ב. בשורה התחתונה, במקום לדבר ביום הזה על סובלנות, דמוקרטיה, כבוד הדדי ולהוקיע את האלימות, מדברים על דרכו המדינית של רבין, שלא מקובלת על רבים בעם, ואין זה משנה מי צודק בוויכוח הזה. לא יתכן שאדם שלא הצביע עבודה יהפוך לאוייב הציבור, ולא יורשה ע"י ממשיכי דרכו המדינית של רבין להתאבל עליו. כששאול יהלום אמר דברים ברוח זאת ביום הזיכרון לרצח בשנה שעברה, כשאמר שהוא מתאבל על רבין אבל עדיין מתנגד בתוקף לאוסלו, דליה איציק יצאה בהפגנתיות מהמליאה. כך שחצי עם ניכס לעצמו את האבל, והפך את רצח רבין לאירוע שחשוב רק לשמאל. לטעמי זה אחד המשגים ההיסטוריים ביותר של השמאל הישראלי לדורותיו.

הימין, מצדו, למעט כמה צדיקים פה ושם, ממש לא איכפת לו כך או אחרת. אם תקראו את התגובות באתרי האינטרנט תראו שרבות מאוד מאוד מהן מדברות על "רבין הוא אדם אחד, באינתפאדה נהרגו 1000", "מה עם יום זיכרון לקורבנות אוסלו", ו"יאללה, הוא מת, הלאה". המשמעות הלאומית של הרצח לא ממש מזיזה משהו למישהו, שלא לדבר על זכויותיו האינסופיות של רבין בבניין הארץ וביצור בטחונה. פוליטקאים מהימין, מצדם, אותם אלה שהסיתו נגד רבין ושתקו כשראו אותו במדי SS, הצביעו מאז פעמים רבות על חוקים שקוראים לחלוקת הארץ, שלא לדבר על תוכנית ההתנתקות אתמול. לא עלה על דעתם להביע איזשהו צער או חרטה על כך שרק לפני תשע שנים, על אותם הדברים בדיוק, הם קראו לראש הממשלה בוגד.

וכמובן, אותם "רבנים" ופעילי ימין קיצוני "דתיים", שכל קשר בינם לבין דת או רוח היהדות נופל גם ממידת האדיקות של טומי לפיד, ששוב, כאילו כלום, מוציאים פסקי דין, מרססים על קירות, וכבר עובדים, כך קראתי היום, על תמונה של שרון בכאפיה. אותי זה לא יפתיע במיוחד אם נזכה לציין בתחילת נובמבר 2005 רצח של שני ראשי ממשלה, חלילה.

אני לא מתיימר לנסות לשנות את החברה הישראלית מפאתי פורום "לא קשור" באתר הכלוב. אבל בואו ננסה לפחות אנחנו, קהילה שחרטה על דגלה סובלנות ופתיחות, ליישם את מה שהיו אמורים להיות לקחי רצח יצחק רבין. מפלס האלימות המילולית והשנאה פה באתר הוא בלתי נסבל, כשכמעט אי אפשר לנהל שרשור של 10 תגובות בלי שמישהו ישתלח ללא רסן באחר רק בגלל שדעתו שונה. נכון, לא סביר שכדורי דומדום יעברו באתר הזה, אבל אנחנו חייבים את זה לעצמנו כקהילה מחד וכבני אדם מאידך, לנהוג ביותר אנושיות אחד עם השני. בואו נזכור היום את ה-4 בנובמבר 1995, וממחר נתחיל ליישם סובלנות הלכה למעשה, היא צוואתו האמיתית, והלקח המרכזי, של רצח רבין.

כבוד,
קיחוט

מתוך "O CAPTAIN MY CAPTAIN" - מילים: וולט וויטמן. תרגום: נעמי שמר

O Captain! my Captain! our fearful trip is done,
The ship has weather'd every rack, the prize we sought is won,
The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring;
But O heart! heart! heart!
O the bleeding drops of red,
Where on the deck my Captain lies,
Fallen cold and dead.

עוגנת הספינה לבטח, המסע הושלם,
הובסו כל סכנות הדרך, כל אימי הים,
כשבנמל קהל יצהל, אני אצעד אבל,
על הסיפון עליו נפל אבי רב-החובל.
אבוי לבי, לבי, לבי,
הו כתם דם שותת,
באשר רב-החובל שלי
צונח קר ומת.
לבי, לבי, לבי הו כתם דם שותת.
בטי בום​(שולטת)

כבוד גם לך

בטי בום​(שולטת) • 27 באוק׳ 2004
קיחוט יש משהו בדבריך אבל ......
אני מעולם לא שמתי אמת בקלפי ונראה לי שגם לא אשים אני רואה את עצמי כחלק מגוש השמאל
שרבין היה מנהיגו .
אבל יקירי , אל תשכח שרבין לא נרצח כי הוא היה ראש ממשלה .רבין נרצח כי הוא קיבל מהעם מנדט לעשות שלום .
וגם לימין הלא הקיצוני , היה חלק בהסתה שהיתקימה קודם , בדו שיח הפוליטי ה"לגיטימי" נעשתה דמוניזציה לרבין ופרס בחסות הליכוד והמפדל .
לא ראיתי אף מנהיג ימין מנסה לעצור את הסחף נהפוך הוא .
לא רוצה לראות את לימור לבנת נואמת בטקס לזיכרו כששנה שעברה היא רצתה לעשות בבתי הספר ימי זיכרון לרבין וגנדי יחד בכדי שחס וחלילה לא יעלה דיון על דרכו .
רבין נרצח בגלל דרכו ולכן עלינו השמאל לשמר אותה ולהזכיר לכולנו מה היה יכול להיות פה אם לא היו יורים לנו בחלום .
אין לי ספק שגם בימין יש אנשים שכואבים את רצח רבין ועדיין לא מסכימים בדרכו אבל הוא נרצח בגלל הדרך אסור לנו להפריד את הדברים .
יש עצרות ממלכתיות שם יכולים לדבר כולם.
אבל את הכיכר שבה שהוא נרצח בגלל הדעות אותה נשאיר לשמאל להתאבל עליו ועל עצמינו .
TV_Eye​(שולט)
TV_Eye​(שולט) • 27 באוק׳ 2004
"אתם השמאל" יכולים לשמור אותו

כבר בעבר אמרתי את דעתי על רבין

ואומר זאת בצורה אחרת אם פרס ירצח אני יבין ואפילו אדרוש יום זיכרון ויום אבל לאומי
כי פרס הוא אדם שטרם יותר מכול אדם כמעט לביטחון המדינה.
הוא אדם משכמו ומלעה ובקשר לדעות הפוליטיות אפשר להתווכח
מה שאי אפשר להגיד על רבין
כבר רואים שההיסתוריה שופטת אותו
אני חושב שהרצח המזעזע הזה היה טעות היסתורית אחת גדולה במיוחד לימין
יש לזכור שרבין הביא את עם ישראל למצב שהוא לא היה בו מאז ימי בית שני
אני לא יודע כמה ממכם זוכרים, אבל העם היה כמעט על מלחמת אחים אמיתית
רבין אמר בריש גלאי ששאלו אותו על זה שיות מחצי מהעם לא תמך בירידה מגולן הוא אמר בלי בושה "ה50 אחוז הזה לא מענין אותי" או בקיצור "חצי מהעם במיוחד אלה שהם מימין יכולים להתפוצץ אני לא ראש ממשלה שלהם אני רק ראש ממשלה של החצי השני"
ואני בכלל לא יכנס לעבר היותר רחוק שלו
אז שוב אני לא איש ימין וגם לא ממש איש שמאל
אבל פולחן האישיות הנורא הזה שעושים לרבין הוא מגוחך
הניסיון להפוך אותו לקדוש המעונה אין יותר רחוק מזה
ושוב אני מגנה את הרצח בכול צורה שהיא
גם לאור העובדה שלפני הרצח הסקרים הראו שאילו היו בחירות באותו יום התוצאות היו
43% לשמאל 57% לימין
מי שזוכר אחרי הרצח זה הפך מהר מאוד ל50 50
מה שאני אומר שרצח יעשה רק יותר נזק מאשר תועלת
אבל שוב ההיסתוריה תשפוט
הוא​(שולט)

אפשר לומר

הוא​(שולט) • 27 באוק׳ 2004
אם מסתכלים על הגלריה העלובה של מנהיגי ישראל הנוכחים
הפוטנציאלים ברק נתניהו שרון ודומיהם אפשר לומר שרבין היה המוהיקני האחרון שעוד
פעל עם אינטגריטי עוד היו לאיש עכבות בדרך התנהלותו . הוא מיצג עבורי את ישראל האחרת שכבר איננה עוד שרובה נאלץ לגלות לחו"ל כולל בנו עצמו .
הבעיה של רבין הוא בישירות ובוטות בהתיחסות למתנגדיו כל ההתבטאויות
היו למעשה סדין אדום למול ההמון המשולהב לא שזה מצדיק חלילה, אבל היתה לזה תרומה מסוימת לרצח. אני זוכר כשצפיתי בזה ידעתי בוודאות
שירצחו אותו שכן אותם קיצונים אינם מכירים בחוק הפלילי .
אני חושב שיש היום ולוא במעט מידה מסוימת של התפקחות באנשי ליכוד
מהעובדה שהמונסטר שהוכשר בסבסטיה על ידי רבין ופרס ושממנו ניזונו
כל אנשי הימין קם על יוצרו עד כדי סכנה קיומית ,ובמידה זו או אחרת יש לחסלו.
בראיה למאה שנה הבאות אני חושב שזה חלק ,עם כל הטרגיות,
שלב בהתפתחות אומה התגבשות אבן דרך כמו מלחמת האזרחים בארהב נניח
בכל מדינה יש תחנות שכאלה בהיסטוריה . מה שבטוח דברים יכולים להשתנות
כמו שזה נראה עכשו השינוי יהיה לטובה.
וטי וי לרבין יש עבר עשיה עשיר ומרשים "קצת" יותר מפרס אבל יותר מכל זה האינטגריטי
האמינות האחריות היושר והצינעה שהביאו לכאן במיוחד את כל מנהיגי העולם
לחלוק לו כבוד אחרון
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 27 באוק׳ 2004
קיחוט - חותם על כל מילה מדבריך. כאחד שלא ראה עין בעין עם רבין בכל הנוגע למדיניותו, אני סבור שיום הזכרון לרבין הוא יום מבוזבז לחלוטין, בדיוק מהסיבות שציינת. למרות שאני חושב שהרצח היה אירוע טראומטי למדינה שחשוב להזכיר ולציין כל שנה, אני לא יכול להתחבר לכל הטקסים והמשדרים משום שהם מדגישים את האיש ואת דרכו, שעמם כאמור לא הסכמתי, ולא את הרצח.
הרי אין יום זכרון לבן גוריון וגם לא לבגין או לגולדה. יש יום זכרון לרבין לא משום שהוא היה מנהיג דגול מאלה (אם כי בהשוואה למה שיש היום...) אלא משום שהוא נרצח. את הרצח הזה צריך לאזכר ולהוקיע מחדש כל שנה ושנה ולעשות זאת כעם אחד ומאוחד שיש בו קונצנזוס לשם שינוי. הנצחת רבין ו"מורשת רבין", גם אם יש לה מקום, אינה צריכה להיות אירוע ממלכתי ואינה אמורה להחליף את האזכור של הרצח עצמו ולמנוע ממחצית העם לבכות אותו.
קייל​(לא בעסק)

לא למדנו כלום

קייל​(לא בעסק) • 27 באוק׳ 2004
כל הכבוד לקיחוטה על פתיחת השרשור

ועכשיו לנושא הכאוב הזה.

רבין לא היה קדוש.
הוא היה בן אדם.
כל ניסיון להפוך אותו לקדוש הוא כתיבה מחדש של ההיסטוריה.

רבין גם לא היה מנהיג של כל העם. הוא היה מנהיג דמוקרטי שנבחר בקולותיהם של אנשים מהעם הישראלי, שבקואליציה שנוצרה הרכיבו את הרוב בבחירות של 1992. מי שלא זוכר, לעבודה של רבין היו 44 מנדטים. למרצ 12. בקואליציה הייתה גם ש"ס. וש"ס גם לא התנגדה להסכמי אוסלו. ואני מניח שלא ניתן לחשוד במצביעי ש"ס שהם אנשי מחנה השמאל.

רבין היה אמיץ. הוא ידע לעבור את כל הדרך מאיש צבא, חייל ומפקד לפוליטיקאי. הוא נכשל בקדנציה הראשונה שלו על פי הודאתו בגלל "חוסר ניסיון". שימו לב שבשנות ה-90 צצו אנשי צבא לרוב שבאו להיות ראשי ממשלה (ברק, שחק, מצנע ואפילו נתניהו במידה מסוימת) ונכשלו בשל אותה סיבה בדיוק.

רבין נרצח על ידי 3 כדורים של יגאל עמיר. את הכדורים יצק אחיו. את המטרה סימנו מאות-אלפים בהפגנות חסרות רסן. נתניהו הלך לפני ארון קבורה ("לא ראיתי"). שרון, נתניהו, זאבי ז"ל ועוד עמדו ונאמו על המרפסת מול קריאות "רבין רוצח, רבין בוגד, רבין הומו" ("לא שמענו"). הם גם לא ניסו לעצור את הסחף כשנודע שזה עומד לקרות, בשבועות האחרונים של אוקטובר 1995. ממש שלושת הקופים.

יש כמה לקחים שצריך ללמוד מהרצח הזה, ושלא נלמדו. לא על ידי הימין ולא על ידי השמאל. ובעיקר לא על ידי העם הזה. החשוב מכולם הוא הגבול שבין חופש הביטוי לבין החופש לרצוח. אין חופש לרצח!!! חופש הביטוי הוא מאבני הדמוקרטיה אבל יש גבול. מסיתים מקומם בכלא. המאיימים ברצח מנהיג מקומם בכלא. המבצעים מקומם בקבר. אין מחילה, אין סליחה, אין הבנה.

חברים, אם כל אחד מאיתנו לא יתעורר ויבין שהרוצח העתידי של שרון כבר טוען את הכדורים שאחיו יצק במחסנית, ויעשה הכל להגן על האיש הזה, גם אם הוא שונא אותו בגלל מלחמת לבנון או בגלל שהוא הולך לפרק לו את הבית, אין למדינה הזו זכות קיום. אין זכות קיום למדינה שאוכלת מנהיגיה אם הם מעזים לקבל החלטות קשות. קל מאד להיות מנהיג שלא לוקח אחריות. בן גוריון לקח אחריות וחילק את ארץ ישראל, בגין מסר את סיני למצרים, סאדאת עשה שלום עם ישראל, רבין חתם עם ערפאת.

האם המדינה הזו תעמוד בעוד רצח פוליטי? בעוד הסתה כזו?
אתם יודעים מה? אני לא בטוח שכדאי שהיא תחזיק מעמד. אני בטוח שאני לא רוצה עוד אנשים כאלה במדינה שלי חופשיים ומאושרים שמסיתים חופשי וקוראים לשרון בוגד. לא שאני מחובבי שרון. אני מחובבי ישראל. מצידי, שילכו להקים להם את מדינת יהודה שהם רוצים או שילמדו את כללי המשחק הדמוקרטי. אין באמצע. אסור שיהיה.
מקבי​(מתחלף)
מקבי​(מתחלף) • 27 באוק׳ 2004
ציטוט: אין לי ספק שגם בימין יש אנשים שכואבים את רצח רבין ועדיין לא מסכימים בדרכו אבל הוא נרצח בגלל הדרך אסור לנו להפריד את הדברים .

הדרך היחידה ש'נרצחה' היא הדרך הדמוקרטית. רעינותיו של רבין ומשנתו חיים ונושמים... ולמזלנו, גם הדמוקרטיה, אבל מי יודע לכמה זמן.

וגם - אין מקום להשוות בין רצח רבין לבין רצח רחבעם זאבי ('גנדי' היה כינויו, עד כמה שזה אירוני). רבין נרצח על-ידי אזרח ישראלי, תוך פגיעה בדמוקרטיה, ואילו זאבי נרצח על-ידי טרוריסטים, מתוך פעולת-אויב. זאבי שווה-ערך מבחינה זו לכל אזרח בישראל (בנוסף להיותו חבר פרלמנט), ואילו רבין ייצג יותר מזה - הוא היה נבחר דמוקרטי, ורצח שלו זו שבירת רגל זשל החברה.

מבחינתי, למשנתו ודרכו הפוליטית של רבין אין חשיבות, ולא בגלל שאני לא מסכים (כי עם הרבה דווקא הסכמתי), אלא בגלל שזה כל-כך שולי ולא חשוב לעומת הפגיעה האמיתית - הפגיעה הערכית, הפגיעה בדמוקרטיה.
Rocco​(שולט)
לפני 19 שנים • 28 באוק׳ 2004

אין הפקת לקחים....!

Rocco​(שולט) • 28 באוק׳ 2004
והצביעות חוגגת גם מימין וגם משמאל....!

מקבי וקייל יפה אמרתם ...

גם אני חושב שרבין לא קדוש וצר לי על כל הטקסים שמבזים את שמו וזכרו....!
לראות את שמעון פרס יוסי בילין יוסי שריד ואריאל שרון מפארים ומהללים מעורר בי (ואני הנסח זאת בעדינות ) בוז ....!
פרס שחתר תחת רבין יום יום בילין את שריד שרבין לא סבל את התנהלותם היהירה
ושרון ...כן כן מר שרון אחד משלושת הטנורים של מרפסת כיכר ציון...!
היום כאשר אני מביט לאחור ורואה מה הנזקים שגרם הרצח ההתלהמות וההקצנה
בכל חלקה במדינה על הכבישם בתורים בבנקים במגרשי הכדורגל בכנסת
מספיק סיבוב קצר בפורומים להבין כמה האלימות המילולית חוגגת שלא לדבר על הפיזית.
אלימות מובילה ליותר אלימות שמובילה לארכי אלימות
על דרכו של רבין אפשר ורצוי להתווכח אבל צריך לשמור על תרבות הויכוח שאין..!
את זכרו העם צריך לשמור ולא פוליטקאים קקיונם .

ונקודה למחשבה...
במדינה מתוקנת וגם לא מתוקנת
הרוצח לא ימשיך לנשום יותר מחצי שעה אחרי גזר הדין (אם למזלו היה בכלל משפט)
על רצח צריך לשבת מאסר עולם
על רצח עם צריך לישון עם הדגים....!
absolute zero​(נשלט)

Re: אין הפקת לקחים....!

absolute zero​(נשלט) • 28 באוק׳ 2004
Rocco כתב/ה:

גם אני חושב שרבין לא קדוש וצר לי על כל הטקסים שמבזים את שמו וזכרו....!
לראות את שמעון פרס יוסי בילין יוסי שריד ואריאל שרון מפארים ומהללים מעורר בי (ואני הנסח זאת בעדינות ) בוז ....!
פרס שחתר תחת רבין יום יום בילין את שריד שרבין לא סבל את התנהלותם היהירה
ושרון ...כן כן מר שרון אחד משלושת הטנורים של מרפסת כיכר ציון...!

אז מה אתה מציע להם לעשות מדי יום זכרון ממלכתי?

לשבת בשקט?
לתת לאחרים (למי?!) לשאת דברים בשבחו ולזכרו של הנרצח?
או אולי לרדת מהארץ בכל פעם שחשוון ונובמבר מתרגשים עלינו?
למי בעצם מותר להספיד את רבין?

ומה אתה רוצה, שלא יהיו טקסים?
שנחליק את זה?
(ואגב, ממילא זה בדרך, אחרי שחצי כנסת הייתה ריקה במהלך ישיבת האבל הממלכתית השנתית).

ובכל אופן, הפכנו להיות מדינה שבה אין כל ערך לאנשים ולאירועים שלא קורים בזמן אמת. אין לנו שום ערך להיסטוריה ולחיי אדם, והשימוש היחיד של אנשים פה בהתרחשויות היסטוריות הוא כדי לנגח בעת ויכוח מזדמן את הצד השני.

ישראל היא סתם מקום שממש רע לחיות בו.
Rocco​(שולט)

למי בעצם מותר להספיד את רבין?

Rocco​(שולט) • 28 באוק׳ 2004
אני ואתה נכבד את זכרו הרבה יותר טוב
לנו לפחות אין אינטרס....אני ואתה לפחות אמיתים הדברים שלנו באים מהרגש ומהלב
דבר שכבר הרבה זמן לא מצוי באותם נואמים....

(ואגב, ממילא זה בדרך, אחרי שחצי כנסת הייתה ריקה במהלך ישיבת האבל הממלכתית השנתית).

אתה שואל וגם נותן את התשובה.

בקיצור אתה מרגיש בדיוק כמוני

אתה יכול להיות ראש ממשלה ולא מנהיג
ואתה יכול להיות מנהיג ולא ראש ממשלה....!