ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

אהוד

חתולת הלילה
לפני 19 שנים • 12 באפר׳ 2005

אהוד

חתולת הלילה • 12 באפר׳ 2005
מה קרה לילד שדיבר אל כוכבים
שהמתיק סודות אל סביונים ושחפים
שספר כל נמש חרש ובחול נרדם -
מה קרה לו יום אחד שקם ונעלם?

(ימי בנימינה)

אהוד מנור 1941-2005
מאסטר יקיר​(שולט)

אדמה...

מאסטר יקיר​(שולט) • 12 באפר׳ 2005
"...הן באתי ממך, מחיקך, אדמה,
ואת עתידה לשכך - אדמה
את כל כאבי, את לילותי, את ימי..."

איש ענק!

הלב בוכה!
דנדיליון​(שולטת)
דנדיליון​(שולטת) • 12 באפר׳ 2005
לו להשיב ניתן את מחוגי הזמן
איזה עולם נפלא הוא היה בונה לו
רק להשיב ניתן את שחלף מזמן
איך העולם אז היה משתנה
Venus in Furs
Venus in Furs • 12 באפר׳ 2005
מזל שלפחות לכלוב אני גולש אחרת גם מזה לא הייתי יודע כנראה.... יצא לי לעבוד עם אהוד מנור כמה פעמים (פעם הוא אפילו שכח אצלי את הארנק...) והוא היה משמיע אותי בתכניות שלו ברדיו...הוא היה חוץ מכישרון נדיר גם פשוט בנאדם ממש פתוח ונחמד....יהי זכרו ברוך...
T O M​(שולט)
T O M​(שולט) • 12 באפר׳ 2005
עצוב.
teacher​(שולט)

קצת היסטוריה

teacher​(שולט) • 12 באפר׳ 2005
ציטוט: ''..היוצר אהוד מנור, מגדולי הפזמונאים והיוצרים שפעלו בישראל, הלך הלילה לעולמו, מדום לב, והוא בן 64.

קצרה היריעה מלתאר את פעילותו הענפה של אהוד מנור. מנור כתב מאות שירים והרבה לשתף פעולה עם מיטב המלחינים והמבצעים בארץ, שיריו הפכו לחלק בלתי נפרד מהוויה והתרבות הישראלית. בין שיריו הנודעים ביותר: ברית עולם,אין לי ארץ אחרת, אני אוהב אותך לאה ועוד רבים נוספים.
אהוד מנור היטיב לשלב בכתיבתו אלמנטים ישראליים ייחודים כגון נופים, מראות, הוא מיזג בהצלחה בין כתיבת שירים אישיים, שירי אהבה ושירים שהפכו ברבות הימים להמנונים לאומיים ולנכס צאן ברזל בתרבות ובחברה הישראלית כולה.

במקביל ליכולתו המופלאה כפזמונאי, לקח היוצר הפורה חלק פעיל בעולם התיאטרון הישראלי ועסק בתרגומם הנפלא של עשרות מחזות לעברית, ביניהם ניתן למנות את המחזות: ''שיער'', ''חתולה על גג פח לוהט'', ''אופרה בגרוש'' ועבודתו האחרונה בתרגום שזכתה להצלחה עצומה, תירגום המחזמר ''שיקגו'' שהועלה בתחילת השנה בתיאטרון בית לסין.

אהוד מנור נולד ב-1941 במושבה בנימינה, הקשר העז בין המקום בו גדל ליצירתו המוסיקלית התבטא בשירו ''ימי בנימינה'' שהלחין מתי כספי ובשירים נוספים.

לאחר שירותו הצבאי, החל מנור בלימודי תואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים, ובמקביל החל לעבוד כמגיש רדיו בתחנת קול ישראל, שם עבד לאורך כל חייו ועסק בעריכה ובהגשת מוסיקה.

ב-1963 נסע מנור ללימודי תקשורת בניו יורק, ושם הכיר את אשתו ב-40 השנים האחרונות, השחקנית והזמרת עופרה פוקס. בני הזוג נישאו ושבו לארץ, כאן נולדו גם שלושת ילדיו: גלי ליבי ויהודה.

מנור החל לעסוק בכתיבת שירים ולשתף פעולה עם מיטב המלחינים, בין שיתופי הפעולה הרבים ניתן למנות את נורית הירש (''בשנה הבאה'', ''השוטר אזולאי'') צביקה פיק (''אני אוהב אותך לאה", ''סימנים'') אריאל זילבר (''אגדה יפנית'', ''תן לי כוח'') בועז שרעבי (''הלוואי'', ''משאלה'', ''כשתבוא'' שנכתב עבור הנווט השבוי רון ארד). אחד משיתופי הפעולה המופלאים ביותר של אהוד מנור היה עם המלחין מתי כספי. השניים החלו לכתוב ביחד בשנות ה-70, בין השירים הבולטים ביותר נמנו: ''ברית עולם'', ''מישהו'', ''לא ידעתי שתלכי ממני'',''הנה הנה'', ''ילדותי השניה'',''לא דיברנו עוד על אהבה'' ועוד רבים נוספים.

בקיץ 1968 נהרג אחיו של אהוד מנור, יהודה במהלך שירותו הצבאי בתעלת סואץ, מנור כתב לזכרו מספר שירים, הבולט מביניהם הוא השיר ''אחי הצעיר יהודה'' שהלחין יוחנן זראי.

בתחילת שנות ה-70 החל הקשר המיוחד של מנור עם פסטיבלי הילדים, פסטיבלי הזמר ותחרות האירווזיון. בפסטיבלי הילדים השתתפו שיריו : ''אחותי הקטנה'' שהלחין מתי כספי וביצעה יפה ירקוני, ''גלי'' שהלחין קובי אשרת וביצעו נעם קניאל ורבקה זוהר.
בפסטיבלי הזמר ותחרויות האירוווזיון זכו שיריו להישגים בינלאומיים: ''אי שם'' שהלחינה נורית הירש, בביצוע אילנית ייצג את ישראל לראשונה בתחרות האירווזיון ב-1973 והגיע למקום ה-4, ב-1976 ייצג את ישראל השיר ''אמור שלום'' של מנור וכספי בביצוע שוקולד, מנטה מסטיק והגיע למקום ה-6. ב- 78' זכה השיר שכתבו מנור והירש, ''אבניבי'', שאותו שר יזהר כהן, במקום הראשון בתחרות. ב - 1983 זכתה עפרה חזה במקום השני עם ''חי'' של מנור ואבי טולדנו, ב - 1988 שרה ירדנה ארזי את השיר ''בן אדם'' שאותו כתבו מנור ובוריס דימיטשטיין (מקום 7) וב - 1992 ייצג את ישראל השיר ''זה רק ספורט'', שכתבו מנור וקובי אשרת לדפנה דקל והגיע למקום ה-6 בתחרות.

בשנות ה-80 המשיך ללות אהוד מנור את עולם המוזיקה הישראלי והנחה את תוכניות הטלויזיה בערוץ הראשון: ''עד פופ'', ''הילוך חוזר'' ו''מסך אישי''.

אהוד מנור המשיך בפעילותו המגוונת כיוצר, בשנות ה-90 החל לכתוב גם ליוצרים מתחום הזמר הים תיכוני: זהבה בן (''דף חדש'') ושרית חדד (''הייתי בגן עדן'') שהפך לאחד מלהיטיה הגדולים ביותר של הזמרת.

ב-1994 זכה אהוד מנור בפרס אקו"ם עבור מפעל חיים, וב-1998 זכה בפרס ישראל עבור פעילותו בתחום הזמר העברי. ב-2003 אף הנחה אהוד מנור את טקס הענקת פרסי אקו''ם לשנת תשס''ב. ב-2005 הוענק לאהוד מנור תואר דוקטור כבוד אל אוניברסיטת בר-אילן על פעילותו הברוכה ותרומתו העצומה לזמר העברי.

בשנים האחרונות לא חדל אהוד מנור לרגע מפעילותו, הוא המשיך לשדר בקול ישראל ובתחנת הרדיו 88 אף אם, הקליט אלבום משותף עם רעייתו עופרה פוקס ''שפה משותפת''.
ב-2003 יצא לאור ספרו ''אין לי ארץ אחרת'' שהקיף את כל פעילותו המוזיקלית רבת השנים.

יהי זכרו ברוך.''
TV_Eye​(שולט)
TV_Eye​(שולט) • 12 באפר׳ 2005
האם מנור פחות חשוב מהאפיפיור?
לונה​(אחרת)
לונה​(אחרת) • 12 באפר׳ 2005
בלתי נתפס....

כואב.... icon_cry.gif
המלכה לירז​(שולטת){כ}
עצוב מאוד. אני בהלם. נודע לי רק עכשיו.

וטי וי איי, למרבה ההפתעה כלובי לא מחובר לכלוב בכל רגע ורגע של היממה - לפעמים הוא גם עושה דברים אחרים, כמו לעבוד או לישון, כאחד האדם. מנור יצויין בשער, ברגע שלכלובי תהיה אפשרות לעשות זאת. קצת קרדיט...
גוני​(לא בעסק)
גוני​(לא בעסק) • 12 באפר׳ 2005
...מתוך עלי הפרח
לבן חוור כקרח
פרפר בן יום ממשי רך
עף לנצח - נצח של פרפר.

(מות הפרפר)