שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

האם קיים אלוהים

daniel222
לפני 3 שנים • 21 ביוני 2020
daniel222 • 21 ביוני 2020
אחד שמבין כתב/ה:
מי שהאמונה שלו מבוססת על סיפורים כאלו, יש לו בעיה קשה מאוד.
מי שהכפירה שלו מבוססת על סיפורי הפרדוקס שבבריאת אבן שהוא לא יכול להרים... ודומיהם, גם הוא במצב מעורער עד מאוד.
הסיפורים האלו נועדו לתת לאנשים מוטיבציה להמשיך באמונה או בכפירה שלהם, תוך שנראה להם שהם נתנו נוקאאוט לצד השני.

האמונה באל היא משהו חזק בהרבה מכל הסיפורים האלה, שמגיע מנימי הנפש והנשמה, וגורם לאדם לראות את העולם באור שונה, שהוא לאו דוקא תלוי הוכחות.
אגב דרישת היהדות מהמאימינים היא לא אמונה אלא ידיעת האל. וזה מגובה בהרבה פסוקים בתנ"ך.
רוב האנשים שאני מכיר שעזבו את אורח החיים הדתי, לא עשו זאת בגלל בעיות לוגיות בלבד, אלא מתוך כל מיני סיבות צדדיות (נוחות, יצרים, עצלות...), וניסו להכשיר זאת בעזרת טיעונים לוגיים. עם הזמן מתרגלים לדברים.
ברור שמי שגדל ללא חינוך לאמונה, וניכס לעצמו עם השנים פרשנויות מעוותות להבנת ה"אמונה", יתקשה להבין במה מדובר ומה זה נותן, וזה ייראה לו כמשהו הזוי ומטופש.
לעתים אני מרגיש שהדיון עם אנשים שחצו את הצדדים וחזרו בתשובה או יצאו בשאלה הם המעשירים אותי ביותר, גם אם לעתים הם נוטפים שנאה (שאני סולד ממנה) לצד שהם לא נמצאים בו כיום, כי הן חוו את שני הצדדים, והם יכולים להצביע על ההבדל שהם חוו בין שני העולמות. או לפחות לנסות לפתח יכולת להבין את שני הצדדים.

מי שבאמת רוצה להעמיק בנושאי אמונה באל ע"פ השקפת היהדות, המלצתי היא שכדאי לו לדלג על היוטיוב, ולצלול ישר לספרות הענפה שיש בנושא שעוסקת בסוגיות אלו למשל מכתב מאליהו.

הכי חשוב זה חיו ותנו לחיות, לכל אחד בדרכו ועל פי אמונתו.

מה שאתה מתאר הוא אמונה שנובעת מרגש. אמונה שמגיעה מנימי הנפש ושגורמת לראות את העולם באור שונה מתאימה גם לאמונה בהינדואיזם, באלים השומריים\אכדיים\בבלים, באלים המצריים, באלים היווניים והרומיים, ובכל אל או פתנתאון אלילים אחר. מה הופך את האל העברי לקיים אונטולוגית יותר מאשר שאר האלילים?
כשמדובר באמונה הנובעת מרגש אין מקום לויכוח האם מושא האמונה קיים או לא, הוא קיים ברגש ובדמיון של המאמין. אין דרך להפריך או לאשש את קיומו.
העובדה שאי אפשר להפריך משהו, אינה אומרת שהמשהו הזה קיים.
אם הדיון הוא על קיום אונטולוגי של אל מסוים אז הדיון עובר למישור ההיסטורי מדעי ושם לא תמצא שום טיעון שיוכיח את קיומו של אף אל.
אחד שמבין​(נשלט)
אחד שמבין​(נשלט) • 21 ביוני 2020
אני מסכים איתך שאמונה היא סוג של רגש שנבנה דרך חינוך ועוד השפעות סביבתיות.
אם היית קורא את כל מה שכתבתי בהודעה שהגבת לה, היית רואה שהיהדות לא מסתפקת באמונה אלא דורשת ידיעת האל, שזו רמה אחרת לחלוטין שלא משתווה לאמונה.
הטיעונים שלך מצדיקים את הצורך בידיעה ואי הסתפקות באמונה.
אני לא נמצא במקום של ידיעת האל. שזה משהו הרבה יותר אבסולוטי. אם הייתי במקום הזה סביר להניח שהייתי לומד תורה באיזו ישיבה ולא מבלה את זמני פה.

מצד אחד, אין לי שום עניין להוכיח למישהו את קיומו או אי קיומו של האל. זה ממש לא בוער בעצמותי.
מצד שני, סביר להניח שהתובנות שלי לא ישתנו בעקבות אמירה שנונה לפה או לפה.
כתבתי את דעתי להרחיב את מגוון הדעות שעולות בעקבות השאלה שנשאלה ולא כדי לשכנע מישהו. ולכן לא תמצא טיעונים להצדקת ההנחות שלי בדברי.

אבל אוסיף, שמי שהאמונה שלו באל היא מכח הטיעון שהבאת, שאי אפשר להפריך את קיומו של האל, האמונה שלו מעורערת דיה כדי להיקרא מסופק ולא מאמין.
The controller​(שולט)
The controller​(שולט) • 21 ביוני 2020
עשיתי בדיקה בגוגל למצוא את פרטי אלוהים ובTRUECALLR וגם באינסטוש ובפייס ,לא מצאתי (יש רק פייקים)אז כנראה שהוא לא קיים icon_smile.gif
דובשניתי
דובשניתי • 21 ביוני 2020
מכיר את הסרטון המקסים הזה.

אלוהים קיים.
נקודה סימן קריאה.
-X-
-X-
-X- • 21 ביוני 2020
אין אלוהים. זו אגדה לאנשים שמפחדים מהמוות.
אדון הגאות
אדון הגאות • 21 ביוני 2020
אלוהים זה לא משהו חיצוני כל אדם הוא אלוהים לעולמו הפרטי בידיו להרים בידו להרוס ולא כפי שמלמדים בישיבות שזו כפירה ברורה
robotz
robotz • 21 ביוני 2020
כן, אלוהים קיים
אביב נעורים
אביב נעורים • 21 ביוני 2020
אלוהים הוא כל יכול ?
אדם מאמין יענה בחיוב .
הוא יכול לעשות סלע שאינו יכול להרים ?
אדם מאמין יסתבך עם עצמו ולאחר מכן יענה שאלוהים לא מתעסק בקטנות .

לכל שאלה תשובה עם עפיף נעורים , אי שם בסוף שנות התשעים בשירות סדיר בחברון .
שרימחמש​(אחר)
לפני 3 שנים • 22 ביוני 2020
שרימחמש​(אחר) • 22 ביוני 2020
אחד שמבין כתב/ה:
אני מסכים איתך שאמונה היא סוג של רגש שנבנה דרך חינוך ועוד השפעות סביבתיות.
אם היית קורא את כל מה שכתבתי בהודעה שהגבת לה, היית רואה שהיהדות לא מסתפקת באמונה אלא דורשת ידיעת האל, שזו רמה אחרת לחלוטין שלא משתווה לאמונה.
הטיעונים שלך מצדיקים את הצורך בידיעה ואי הסתפקות באמונה.
אני לא נמצא במקום של ידיעת האל. שזה משהו הרבה יותר אבסולוטי. אם הייתי במקום הזה סביר להניח שהייתי לומד תורה באיזו ישיבה ולא מבלה את זמני פה.

מצד אחד, אין לי שום עניין להוכיח למישהו את קיומו או אי קיומו של האל. זה ממש לא בוער בעצמותי.
מצד שני, סביר להניח שהתובנות שלי לא ישתנו בעקבות אמירה שנונה לפה או לפה.
כתבתי את דעתי להרחיב את מגוון הדעות שעולות בעקבות השאלה שנשאלה ולא כדי לשכנע מישהו. ולכן לא תמצא טיעונים להצדקת ההנחות שלי בדברי.

אבל אוסיף, שמי שהאמונה שלו באל היא מכח הטיעון שהבאת, שאי אפשר להפריך את קיומו של האל, האמונה שלו מעורערת דיה כדי להיקרא מסופק ולא מאמין.

אבל בסופו של דבר אלו רק ססמאות וגיבובי מילים, מה זה בעצם ידיעת האל?
אף אחד לא יכול לדעת שאלוהים קיים כי הוא לא ראה ולא שמע אותו.
הוא מאמין שהוא קיים. והוא מאמין כל כך חזק עד שהוא יכול להגיד שהוא יודע שהוא קיים, אבל הוא לא. הוא לא יכול.
אחד שמבין​(נשלט)
לפני 3 שנים • 22 ביוני 2020
אחד שמבין​(נשלט) • 22 ביוני 2020
ממש לא. אתה מבלבל מושגים.
ידיעה אינה אמונה חזקה.
אמונה וידיעה סותרות אחת את מציאות השניה.
בשביל להאמין צריך לא לדעת.
ומי שיודע, הוא לא מאמין - הוא יודע.
אין דרך להסביר למישהו שלא מאמין במשהו, שיש אחר שיודע זאת בידיעה.
אני אישית לא יודע. אם הייתי שותף לחוויית ידיעת האל סביר להניח שלא הייתי פה כעת.
אלה שיודעים, אתה לא יודע מה הם יודעים ואיך. וקשה לי להבין איך אתה מנתח את מה שהם חוו ראו או שמעו מבלי לחקור זאת בעצמך באופן בלתי תלוי. אלא על יסוד ההנחות שאתה מניח מלכתחילה.
כמו שאמרתי, יש לי אפס מוטיבציה לשכנע מישהו להאמין במשהו.
תחיה איך שטוב לך, ותאמין במה שבא לך.
ואני גם לא אכעס אם תמשיך לומר שאני זורק סיסמאות וגיבובי מלים.