בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

ברית מילה - כן או לא?

Mary Jane
לפני 13 שנים • 15 בנוב׳ 2010

Re: ג'ין יקרה

Mary Jane • 15 בנוב׳ 2010
slu כתב/ה:
Mary Jane כתב/ה:
TV_Eye כתב/ה:
Mary Jane כתב/ה:
אולי הם נאורים בהגדרתם העצמית, אך המעשה אינו נאור, שכן הוא שארית של טקסים פאגאניים ברבריים שהיו נהוגים באסיה ובעמים סביב, והצידוק הוא צידוק דתי ולא מוסרי או
משהו בדומה לכך...להזכירך, סיסמת הנאורות: 'העז לחשוב', להשתחרר מכבלי עברך...

רגע אני לא לגמרי מבין, אז מי נותן את הגושפנקה של הנאורות? את? אם אדם חושב ומעז להבין את חשיבות המוסרת, וללכת בדרך סבו, אביו ומשפחתו אז הוא לא נאור?

את יודעת שחשיבה כזו היא חשיבה מאוד אגוצנטרית ומסוכנת?

נאורות פירושה סט ערכים המאמץ עמדה מסוימת בנוגע לחיים. עיקרם, מתוך ויקיפדיה:
האמונה שהמדינה קיימת כדי להגן על זכויות הפרט, ולא להפך.
האמונה שכל אדם זכאי לכבוד עצמי וחופש אישי מקסימלי.
האמונה שדמוקרטיה היא צורת הממשל הטובה ביותר.
האמונה שכל בני האדם שווים, בלי הבדל גזע, מוצא אתני, דת או לאום.
האמונה שהשיטה המדעית היא בת-הברית היחידה שלנו להבחין בין אמת לבדייה בעולם הפיזי; ושמדע, בשימוש נכון, הוא כוח חיובי לטובת כל האנושות.
האמונה שלכל בני האדם יש את הזכות לחופש דיבור והבעה, לחופש התאגדות, החופש להאמין (או אף לא להאמין) בכל דת, והזכות לבחור את מנהיגיהם.
האמונה שדוֹגמה דתית וחוויות מיסטיות נחותים מההיגיון והפילוסופיה ושחלק נכבד מהדוֹגמה הדתית הקלאסית הזיקה לרוב האנושות.

אמנם לא כל בחירה היא בחירה נאורה, אך במסגרת המחויבות לחופש אישי מקסימלי ניתנת חירות לאימוץ המסורת שאינה עומדת בקנה אחד עם ערכי הנאורות.

נאורות, היא גם ההבנה שאין תשובה אחת ברורה. ושלא ניתן לשלול דרך /ערך זה או אחר בשמה.
מעבר לכל היא היכולת לקבל בחירות שונות מבלי לשלול אותן אם גם הן לא עומדות בקנה אחד עם זו שלך.
לפי ערך הוו'יקי שהצעת, לא נראה לךי שהכותב מבין בכלל את משמעות המונח. לא הייתי מסתמכת עליהם בדבר.
S

הבדילי בין פלורליזם לבין סובלנות. יש ערכים שבפירוש לא הולמים את אג'נדת הנאורות ועדיין ישנה סובלנות כלפיהם בעולם נאור. סובלנות זו אין פירושה הכרה בכל ערך שהוא כאמת פוטנציאלית, אלא כבוד למחזיק בערך ולזכותו להאמין במה ששכלו ותרבותו מאפשרים לו...
TV_Eye​(שולט)
TV_Eye​(שולט) • 15 בנוב׳ 2010
Mary Jane כתב/ה:
TV_Eye כתב/ה:
Mary Jane כתב/ה:
אולי הם נאורים בהגדרתם העצמית, אך המעשה אינו נאור, שכן הוא שארית של טקסים פאגאניים ברבריים שהיו נהוגים באסיה ובעמים סביב, והצידוק הוא צידוק דתי ולא מוסרי או
משהו בדומה לכך...להזכירך, סיסמת הנאורות: 'העז לחשוב', להשתחרר מכבלי עברך...

רגע אני לא לגמרי מבין, אז מי נותן את הגושפנקה של הנאורות? את? אם אדם חושב ומעז להבין את חשיבות המוסרת, וללכת בדרך סבו, אביו ומשפחתו אז הוא לא נאור?

את יודעת שחשיבה כזו היא חשיבה מאוד אגוצנטרית ומסוכנת?

נאורות פירושה סט ערכים המאמץ עמדה מסוימת בנוגע לחיים. עיקרם, מתוך ויקיפדיה:
האמונה שהמדינה קיימת כדי להגן על זכויות הפרט, ולא להפך.
האמונה שכל אדם זכאי לכבוד עצמי וחופש אישי מקסימלי.
האמונה שדמוקרטיה היא צורת הממשל הטובה ביותר.
האמונה שכל בני האדם שווים, בלי הבדל גזע, מוצא אתני, דת או לאום.
האמונה שהשיטה המדעית היא בת-הברית היחידה שלנו להבחין בין אמת לבדייה בעולם הפיזי; ושמדע, בשימוש נכון, הוא כוח חיובי לטובת כל האנושות.
האמונה שלכל בני האדם יש את הזכות לחופש דיבור והבעה, לחופש התאגדות, החופש להאמין (או אף לא להאמין) בכל דת, והזכות לבחור את מנהיגיהם.
האמונה שדוֹגמה דתית וחוויות מיסטיות נחותים מההיגיון והפילוסופיה ושחלק נכבד מהדוֹגמה הדתית הקלאסית הזיקה לרוב האנושות.

אמנם לא כל בחירה היא בחירה נאורה, אך במסגרת המחויבות לחופש אישי מקסימלי ניתנת חירות לאימוץ המסורת שאינה עומדת בקנה אחד עם ערכי הנאורות.

מסכים
חבל שאת לא מסכימה עם הקטע הזה
"האמונה שלכל בני האדם יש את הזכות לחופש דיבור והבעה, לחופש התאגדות, החופש להאמין (או אף לא להאמין) בכל דת, והזכות לבחור את מנהיגיהם. "
Mary Jane
Mary Jane • 15 בנוב׳ 2010
אתה טועה, לא אמרתי דבר נגד זכויות ובחירה, נהפוך הוא: הזכות נתונה, אך לא ניתן לכנות כל בחירה כבחירה נאורה, על אף הסובלנות. קרא שוב את דבריי לעיל אם זה מעניין אותך.
שלום וברכה,
מ'.
ginex
ginex • 15 בנוב׳ 2010
רק רציתי לומר לך שבתור אחד שנימול לעולם לא הרגשתי שום דבר שימנע אותי לימול את ההכי יקר לי, שזהו בני כשיהיו לי.

מעבר לכך, ההשתייכות לעם ישראל כל כך חשובה, במיוחד כשלפעמים החרדים של היום וכל מיני קבוצות אחרות כאילו עושות מונופול על עם ישראל ומה נשאר לנו כיהודים אם לאט לאט אנחנו מורידים את כל המסורת בת אלפי שנים, לא רק דברים דתיים, במיוחד דברים כאלה שפשוט הם לב הזהות היהודית לדורותיה (יהודים נרדפו ונהרגו על קיום ברית המילה וזה פשוט סימן לאורך כל ההיסטוריה מי הוא יהודי ומי לא) ובסוף יהיה מצב שנשכח שאנחנו יהודים

אני אנטי ללטף לאנשים מוסר או דת ולהגיד להם מה לעשות. מאד אנטי... אבל אם את כבר משתפת אותנו הייתי אומר לך שאילו הייתי אני אותו תינוק הייתי מצפה מההורים שלי לימול אותי כמו שנימולו אבותי, וכמו שנימולים שאר היהודים.

לגבי הצער של התינוק, תני לי לומר לך שאני גם חושב על זה ואני בטוח שזה יכול לכאוב, אבל לא הייתי בחיים מוותר על העיסקה הזאת של קצת כאב שאני לא זוכר תמורת ברית מילה שמלווה אותי לאן שאני הולך ושאומר לי כל רגע ''לא משנה מה יגידו אחרים, לא משנה מי אתה, אתה יהודי'' ... לא הייתי מוותר על זה בחיים.

בבקשה תגידי לי מה החלטת והאם הדעה שלי השפיעה עליכם בכלל, לטובה או שלא לטובה
אחותופל

לא לברית

אחותופל • 15 בנוב׳ 2010
וואו, אלקטרו וזוגתו המהממת מזל טוב! נדרשתי לסוגיה מאתגרת ואני נענית כי אלו אתן וזה נושא חשוב.

תארו לכן משפחה באיזו חברה מוסלמית אדוקה שמתלבטת בדיוק באותה סוגיה כמוכן: אם למול או לא... את הבת שלהן. והטיעונים בדיוק אותםטיעונים. מצד אחד זה מעשה ברברי וכואב מצד שני הנידוי החברתי העתידי: מי יתחתן עם הבת שלא נימולה? היא תהיה מנודה! הרסו לה כל סיכוי להסתדר בחיים וזה ממש התעללות, היא תשאר רווקה, ומה זה משנה לעומת אבר מין שלם?

לאחר שעושים את ההשוואה הזו איך זה מרגיש? אני בטוחה שאיפשהו הברית לזכרים נראית מוצדקת רק כי אנחנו רגילים בה ואילו מילת נשים מזעזעת אותנו כי זה משהו שהברברים המוסלמים עושים למרות שהאקט הוא די דומה.

עוד שני עניינים שאינם תקפים בעיני:
האחד הוא סוגיית הטראומה. ברור שזו טראומה קשה מאוד ולא משנה אם יש זכרון שלה או לא. התינוק גם לא יזכור אם תיתן לו מכות, אבל כמובן שזה ייחקק אצלו וגם אצלכן כמי שנתנו יד למחווה אלימה ללא צורך כלפי התינוק (להבדיל מהורות ששלמות עם זה ולכן לא קשה להן עם עצמן).
לגבי מי שטוענות כי מילת נשים חמורה יותר ממילת גברים, אז תלוי בסוג המילה יש קשות יותר וקשות פחות, במילות הקשות יותר נשים חוות כאבים בעת קיום יחסים ולא חוות שום עונג וישנן מילות נשים קלות יותר שלאחריהן עונג מיני הוא אפשרי. עדיין לטעמי מדובר באותו אקט ברברי ומידת הדחייה שלנו ממנו נגזר ממידת הקירבה אליו.

כל מי שמכירה זין נימול שתלך ותסתכל עליו רגע שוב בעיניים חדשות: כשליש עד חצי מהזין (תלוי בזין) בחלקו העליון כשהוא עומד, הוא רקמת צלקת! חלק מהזין הוא חלק, יפה ושלם ופתאום יש חלק די גדול ממנו שהוא מצולק ומכוער ופגום. היכן שיש צלקת אין עצבים כמובן מה שמפחית הנאה ממין, ומעבר לכך הצלקת הענקית הזו מעידה בפירוש על פגיעה קשה.
אגב מין, לנשים מין עם נימולים יכול להיות מהנה יותר או לפחות כואב פחות, כיוון שלשלמים יש יותר עור על הזין ולכן החיכוך בשעת זיון קטן יותר (מאד משמעותי כשמדובר בזיונים ארוכים) ולכן אפשר לטעון שגם נשים נהנות יותר. אני יודעת שאני נהניתי יותר...

העניין השני הוא עניין המוהל. אני מכבדת הרבה יותר מאמינות שעושות ברית כיוון שמחוברות לעם היהודי ולמסורת מאשר את אלו שאין שום קשר בינן לבין מסורת ועושות ברית אצל רופא רק בגלל צידוק חברתי! זה באמת מגוחך בעיני, לפגוע בצורה קשה בילד שלך מסיבה חברתית מפוקפקת... לעומת המאמינה שיוצרת דרך הטקס הזה קשר בין בנה לאלוהים ולעמו.

עדיין לא משנה הסיבה לברית בעיני זה אקט זוועתי. סיבות אמונה, דת, מסורת, השתייכות וכו.. זה לא מצדיק פגיעה בתינוק הקטן שהופקד בידיכן. למרות שאם כבר לעשות אז זה בגלל סיבות ראויות ולא בגלל פחד מהחברה. אגב בפורום ללא ברית בתפוז יש סיפורים של הורים לילדים שלמים והם מדווחים שהכל טוב ולא מציקים לילד (לפחות בגילאי הגן). אני בטוחה שילד שלם יהיה שלם עם זה ויוכל להעביר זאת לסביבתו, מה גם שתמיד יהיה את המקום הבטוח הזה בו ההורים שלו בחרו שלא לחתוך אותו שלא לצורך.

ושוב, שיהיה במזל ובהצלחה!
slu
slu
לפני 13 שנים • 16 בנוב׳ 2010

מרי ג'ין

slu • 16 בנוב׳ 2010
פלורליזם וסובלנות הם חלקים פונדמנטליים בנאורות.
נאורות, אינה אג'נדה כלל. אלא תובנה מסויימת, הנבנית על נדבכי ולקחי העבר.
אפשר לרתום אותה כמובן לתמוך/לערער אג'נדות אלו ואחרות.
היא בפני עצמה אינה ערך המקנה זכות ווטו למה נכלל בה כהגדרה אלא ביטוי חשיבתי, וכמו כל חשיבה משתנה ממקום למקום למרות הניכוס ההגדרתי המקובל לכאורה שעושה לה הגלובליזציה.
S
פייה{O}
לפני 13 שנים • 16 בנוב׳ 2010

אחותופל

פייה{O} • 16 בנוב׳ 2010
כל כך הרבה טעויות והצהרות שלא מבוססות על כלום בהודעה אחת.
אגיב לחלק מהדברים:

* לעניין הטראומה - כפי שנכתב כאן 17 פעמים - לא זו בלבד שרוב הסיכויים שמוחו של היילוד אינו בשל כך שלא נרשם שום זכרון מהאירוע, אפשר אף לבצע ברית עם הרדמה מקומית ולהמנע מכאבים. אני יכולה להעיד שבני אפילו לא בכה בזמן הברית.

* לעניין ההנאה המינית - הבאתי כאן (לפני מספר עמודים..) אבסטרקט של מאמר עדכני (2008 אם אני זוכרת נכון) מכתב עת רפואי מקובל ומכובד שבחן הנאה מינית בגברים שעברו מילה כבוגרים לפני ואחרי המילה - מסקנת המאמר הייתה שאין פגיעה בהנאה המינית.

אסיים בהערה כללית:
זה בסדר להיות עם עמדה לכאן או לשם. אני מאמינה שבסופו של דבר ההחלטה מבוססת על אמוציות בעיקר - עד כמה חשוב להורים להכליל את בנם בעם היהודי ועד כמה חשובה להם החריגות החברתית והאסטטיות.
לא בסדר לנסות לשכנע ע"י הבאת 'עובדות' מומצאות ללא ביסוס.
הוא​(שולט)
לפני 13 שנים • 17 בנוב׳ 2010

אין ספק

הוא​(שולט) • 17 בנוב׳ 2010
שזה ברברי ובזוי צריך רק לקחת בחשבון שהוא גדל כאן בחברת ילדים נימולים
שיעשו לו את המות והוא יתמודד עם חריגות קשה בתחום כה רגיש.

תעברו לברלין
TV_Eye​(שולט)
TV_Eye​(שולט) • 17 בנוב׳ 2010
ברלין, אכן מקום הרבה יותר טולרנטי. הגרמנים ידועים באהבת האחר שלהם. רק לא לשכוח במשרד ואירועים זה מוהל יד קטן כלפי הגוף באירועים רישמים מוהל יד מופגן יד ישרה בזוית 45 מעלות מהגוף
אורה הכפולה
אורה הכפולה • 17 בנוב׳ 2010
TV_Eye כתב/ה:
ברלין, אכן מקום הרבה יותר טולרנטי. הגרמנים ידועים באהבת האחר שלהם. רק לא לשכוח במשרד ואירועים זה מוהל יד קטן כלפי הגוף באירועים רישמים מוהל יד מופגן יד ישרה בזוית 45 מעלות מהגוף

נו באמת