סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

לדעתכם/ן, מה מקורה של הנטייה הבדסמית?

נשלט אינטליגנט​(נשלט)
לפני 7 שנים • 27 בפבר׳ 2017

לדעתכם/ן, מה מקורה של הנטייה הבדסמית?

זהו צורך פיזי (מענה לחירמון, נניח) או שיש בו צורך עמוק יותר, נפשי?

לדעתכם/ן אודה.
מלכת הלבבות XXX​(שולטת)
על זה נכתבו מאות ספרים, אלפי מאמרים, מאות אלפי פוסטים ומליוני תגובות ברחבי הרשת העולמית....
לא נראה לי שמישהו יכול לענות לך כאן תשובה ממצה וחד משמעית
אם תרצה הפנייה לספרות אקדמית ואחרת בעניין תפנה אלי בפרטי
גברי כנוע
גברי כנוע • 27 בפבר׳ 2017
היי.. גם אני חושב שזאת שאלה שאי אפשר לענות עליה לעומק באמת... זה שילוב של תשוקה בכיוון מסויים ודחף טבעי פראי יותר

אורית אם יש לך מאמר ממצא בענייןן אני ישמח לקרוא...
Lanya Colson
לפני 7 שנים • 28 בפבר׳ 2017
Lanya Colson • 28 בפבר׳ 2017
אתה שואל שאלה המניחה שני נרטיבים
האחד מדבר על הנטיה הבדסמית כפיזית, קשורה לאינסטינקטים מיניים בסיסיים, ואני מניחה שגם (אולי) מולדת ובלתי נתנת לשינוי? סוג של חיווט מאוד בסיסי?
והשני כמשהו שעונה על צורך נפשי, שקשור יותר למבנה הנפש, אולי זו נטיה משתנה, נרכשת? אולי משהו שמתעצב כתגובה לארועים ביוגרפיים, אולי יש לה תפקיד טיפולי, או שאנו מטילים עליה צרכים שלא נענים במקומות אחרים?
אני לא בטוחה שזו הדיכוטומיה שהייתי מנסחת, אבל זו השאלה שאתה שואל, אז אנסה לענות כמיטב יכולתי.

אז יש כאן כמה שאלות:
1. האם באמת יש הבדל בין שתי האופציות שציינת (ואני הרחבתי) או שזו אותה תופעה (חרמון ונפש אחד הם)?
2. בהנחה שיש הבדל - האם אנו יכולים להבחין בו? האם אדם יכול לדעת על עצמו? האם אני יכולה לבדוק דבר כזה אצל מישהו אחר? ואיך? לשאול אותו? לעשות לו FMRI?
3. אם באמת מדובר בשתי תופעות שונות - האם זה אותו הדבר אצל כולם (זה או זה) או שיכולים להיות אנשים שאצלם הנטיה היא בסיסית וקשורה לדחפים מיניים, ואחרים שאצלם היא נטועה בצרכים נפשיים? אולי זה גם וגם? בדרגות משתנות?

והשאלה האחרונה - שבעיני היא החשובה מכולן
האם הצורך לעשות אבחנה בין "חירמון" ל- "צורך נפשי" משרת בעצם מטרה אחרת? מבטא תפיסת עולם מוקדמת לגבי מבנה הנפש (יחסי גוף/נפש למשל) או לגבי אופי הנטיה הבדסמית?
והאם תשובה כזאת או אחרת יכולה לשרת דרך פעולה מסויימת?
האם ההבנה של הנטיה כחירמון בסיסי תביא לקבלתה? והתפיסה שלה כמענה על צורך נפשי תעודד אנשים ללכת לטיפול כדי לרדת לשורש הנטיה?
אולי להיפך?

אני לא יודעת לענות על אף אחת מהשאלות האלו
אבל אני יודעת להגיד לך שהשאלה החשובה היא למה אתה שואל את השאלה הזאת - ומה בעצם אתה מנסה לברר על עצמך באמצעות השאלה הזאת.
היו כאן דיונים סוערים בנושא, ואני רק אגיד שאני מאוד סקפטית לגבי היכולת שלנו להבין את הנפש באופן "מדעי"
אבל באמצעים אחרים - אני מאמינה שאנחנו יכולים להגיע להבנה מאוד עמוקה של עצמנו.

מקווה שעזרתי.
בלנדר
בלנדר • 28 בפבר׳ 2017
^ סיכום מושלם.

רק אני ממש רוצה לתקן את המינוח 'מענה לחירמון'
ולהחליפו במושג 'סיפוק רגשי' המתבסס למעשה על 'דחף מיני'....

בעיניי זה מתאר הרבה יותר טוב את הסיטואציה . . .
Bagel
Bagel • 28 בפבר׳ 2017
מקור הנטיה הבדס״מית הוא הנפש שלך ומה שלמדת על החיים עד כה. הצורך בבדס״מ הוא לכן עמוק ונפשי.

ולא, זה שזה נפשי לא אומר שאתה רע או מקולקל, זה רק אומר שזה צורך שהוא יותר מאשר מיני גרידא.
ArchAngel​(שולטת)
ArchAngel​(שולטת) • 28 בפבר׳ 2017
התשובה לזה היא ממש ממש ארוכה, יותר מידיי ארוכה מכדי להיכנס להודעה בפורום, וכמובן שהתשובה תהיה לא חד משמעית, בדיוק כמו כל דבר במדעי החברה.
בדיוק אתמול נבחנתי בפסיכופתולוגיה, ובמסגרת הלימודים שלי עסקתי במיניות שסוטה מן הנורמה המקובלת (והאמת שגם אהבתי להתעסק בזה כבר מגיל ההתבגרות שבו הבנתי שיש לי נטייה לבדס"מ ורציתי לבדוק את שורשיה), קראתי הרבה תיאוריות ומחקרים שמנסים להסביר את הסוגיה מכל הכיוונים, אבל אף אחד מהם לא יכול להסביר באופן גורף וחד משמעי את הכל.

אם המטרה שלך היא לדעת בשביל להשכיל בנושא, גש לספרות המדעית והרחב את אופקיך.
אם המטרה שלך היא לדעת בשביל לגלות דרך זה את עצמך, אתה לא באמת תמצא תשובה חד משמעית שתסביר לך "למה אתה ככה".
גם אני לא יודעת חד משמעית "למה אני ככה". אמנם יש לי השערות שגיבשתי במהלך 8 שנים של מודעות לנטייה, אבל הבנתי שכל זה לא באמת משנה כל עוד כאן ועכשיו טוב לי עם זה.
ואם לא טוב לך, הפתרון הוא טיפול שמתאים לך באופן אישי סובייקטיבי, במקום לקרוא מקורות כוללים ואובייקטיבים שאולי לא רלוונטים למקרה הספציפי שלך.
קנקן​(אחר)
לפני 7 שנים • 1 במרץ 2017
קנקן​(אחר) • 1 במרץ 2017
המקום לחפש בו תשובות לשאלות האלה הוא בספרות המדעית.

הבעיה היא שלא תמצא גם שם תשובה חד משמעית משום שכשאלה מדעית לא מדובר בשאלה מעניינת במיוחד. היא לא יותר מעניינת על פניה מהשאלה מדוע אנשים מסוימים אוהבים דרמות ואחרים אוהבים קומדיות רומנטיות. היא אולי מעניינת כתת-שאלה בתחום היותר-רחב של שונות בין-אישית, אבל היא לא יותר מעניינת משאלות אחרות שעוסקות בשוני בין בני אדם.

ההיפותזה האישית שלי היא שמדובר בחוסר אינהיביציה של המערכת הלימבית ש"בטעות" מחזקת קשרים שהיא לא אמורה לחזק תוך כדי תהליך ההתפתחות שלנו, אבל די קשה לבחון שאלות כאלה לעומק.

אם במקרה תמצא את התשובה לשאלות היקום והקיום, אל תשכח לבוא ולחלוק אותן כאן icon_smile.gif
bondman​(נשלט){FLR}
bondman​(נשלט){FLR} • 1 במרץ 2017
לא חושב שיש למערכת הלימבית הגיון כל שהוא, ואצל כל אדם ואדם קורים דברים אקראיים שמייצרים קשרים. כך שלא מדובר בחוסר אינהיביציה.
בכל מקרה אבל, נראה לי שאתה צודק בהיפותזה.
המלט
המלט • 1 במרץ 2017
המלכה אורית כתב/ה:
על זה נכתבו מאות ספרים, אלפי מאמרים, מאות אלפי פוסטים ומליוני תגובות ברחבי הרשת העולמית....
לא נראה לי שמישהו יכול לענות לך כאן תשובה ממצה וחד משמעית
אם תרצה הפנייה לספרות אקדמית ואחרת בעניין תפנה אלי בפרטי

מאות ספרים?? אשמח אם תצביעי על חמישה.