בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

תל אביב הייתה יכולה להיכבש בידי חמאס ?

רוקי א​(נשלט)
לפני 6 חודשים • 9 באוק׳ 2023

תל אביב הייתה יכולה להיכבש בידי חמאס ?

רוקי א​(נשלט) • 9 באוק׳ 2023
לדעתי ההפתעה הרצחנית שחטפנו מחמאס לפני יומיים הייתה לה פוטנציאל להיות האירוע הביטחוני המסוכן ביותר שקרה למדינה, מאז קום המדינה, ויתכן גם להוות סכנה קיומית אמיתית למדינה.
למעשה לקח כמעט 5 שעות עד שצה"ל הגיב, אם היה לחמאס יותר תעוזה סיכוי מאוד גבוה שחמאס עם אלפי לוחמיו החמושים היו מגיעים עד למרכז תל אביב, נשמע הזוי? להלן דעתי:
בהתקפה של חמאס השתתפו בערך 1000 לוחמים עם בערך 100 טנדרים של טיוטה ועוד עשרות אופנועים, בקלות בלתי נתפסת הם הגיעו לטבוח בעיר אופקים (30 ק"מ מגבול עזה), המרחק בין אופקים לתל אביב ברכב פרטי הוא בערך 50 דק' נסיעה, במיוחד כשהכבישים ריקים בבוקר חג סוכות.
ההיתנגדות היחידה שהייתה יכולה להיות כנגד לוחמי חמאס בדרך לתל אביב, הם אולי עשרות ניידות משטרה (חשוב לזכור שהשוטרים חמושים באקדחים, ולוחמי חמאס חמושים בתתי מקלע, רימונים, וטילים נגד טנקים), ויתכן עוד מספר פלוגות מג"ב. לדעתי, ההתנגדות שציינתי הייתה נשטפת על ידי לוחמי חמאס בקלות יחסית שהיו מציפים את הכבישים בדם ומגיעים למרכז תל אביב כשהם מותירים אחריהם מאות שוטרים ולוחמי מג"ב הרוגים ופזורים על הכבישים.

מספר נקודות למחשבה כדי שהתרחיש הלא כל כך דימיוני הזה היה מתרחש:
* לוחמי חמאס נדהמו מחוסר התגובה של צה"ל (על פי לא מעט לוחמי חמאס שנחקרים כעת על ידי כוחות הביטחון), הם לא דימיינו לעצמם את גודל השיתוק/ חוסר התגובה של הצבא כנגד המתקפה שלהם, במתקפה של חמאס השתתפו בערך 1,000 לוחמים + 100 טנדרים + עשרות אופנועים, לרשות חמאס במצבת כוח האדם יש בערך 20,000 לוחמים חמושים, אם הם היו מקצים לפלישה לישראל נניח 4,000 לוחמים (ולא 1,000) ובנוסוף היו מקצים מאות טנדרים (ולא רק 100) , אז אני לא רואה איך היו עוצרים את השיירה הרצחנית הזאת עד למרכז תל אביב.

*הקלות הבלתי נתפסת שבסיסי צה"ל מאובטחים היא בלתי נסלחת, לא בכדי חמאס השתלט על בסיסים צבאיים "אוגדת עזה" ו "נחל עוז" במהירות, ומדובר על בסיסים עם נשק רב, טנקים ונגמשים. לרוב שומרים על בסיסי צה"ל "כיתת כוננות" ואף כיתת כוננות שמכילה 10-15 חיילים לא יכולה לעמוד כנגד עשרות לוחמים חמאס שחמושים מכך רגל ועד ראש וכשהם מסתערים על הבסיס, ולכן אם חמאס היה מפנה חלק מאלפי לוחמיו לכיבוש מספר בסיסי צה"ל החל מבסיסי חיל אוויר בדרום (חצרים, תל נוף, נבטים), ושלמעשה חלק גדול מחיל האוויר היה יוצא מכלל שימוש ומושבת. אני רוצה להזכיר שבמבצע "שומר חומות" חלק מבסיסי חיל האוויר היו מושבתים עקב התפרעויות של ערבים ישראל מחוץ לבסיסים, יחסית בקלות אפשר כיום להתקרב לגדרות של בסיסי צה"ל כולל לבסיסי חיל האוויר, ולכן אני לא רואה סיבה מדוע מאות לוחמי חמאס לא היו מצליחים להגיע לפתאי הבסיסים וממצב זה כובשים יחסית במהירות את בסיסי חיל אוויר האסטרטגים.
וכנ"ל לגבי בסיסי צבא אחרים באזור הדרום, ידוע שכיום גורמים עבריינים פורצים לבסיסי צה"ל וגונבים תחמושת ונשקים כמעט בלי בעיה או התנגדות, ולכן גם במקרה זה אני חושב שהשתלטות של חמאסניקים על מספר גדול של בסיסי צה"ל הייתה יכולה להיעשות בצורה דיי מהירה.

*ברגע שלוחמי חמאס היו מגיעים למרכז תל אביב, תרחיש האימים היה מתרחש, והטבח שבוצע על ידם ביום שבת בישובי עוטף עזה היה קדימון למה שהיה מתרחש במרכז תל אביב כמו שנעמי שמר בעבר צוטטה: " הערבים אוהבים את הרצח שלהם חם, לך ומהביל ואם אי פעם יהיה להם חופש להגשים את עצמם, אנחנו נתגעגע לגזים הטובים והסטריליים של הגרמנים" (אני חלילה לא מכליל את כל הערבים, אבל הציטוט של שמר בהחלט נכון לגבי אירגון מוסלמי קיצוני כמו חמאס). כמובן שהצתת תל-אביב, עם דגש על גורדי השחקנים של תל אביב, הייתה יכולה להתרחש תוך שעות עם עשרות תחנות הדלק שפזורות באזור המרכז.
גם את הקיריה בתל אביב לדעתי מאוד היה קל מאוד לכבוש בסיטואציה כזאת עם כל ההשלכות האסטרטגיות הבלתי נתפסות של מהלך כזה.

*ברור לי שצה"ל הוא הצבא החזק במזרח התיכון, אבל כמו כל צבא, מדובר על גוף מסורבל יחסית שלוקח לו זמן להתארגן, ובמקרה הזה צה"ל נתפס עם המכנסיים למטה, וחמאס התנהג כמו "חיידק טורף" שיכול לחסל במהירות ובקלות יחסית כל אדם שהוא פולש לתוכו.

*אני רוצה להזכיר לכולם שדאע"ש השתלטו כמעט על כל המזרח התיכון עם טנדרים של טויוטה ואידיאולוגיה רצחנית.

*אני לא נכנס לוויכוח של ימין/שמאל, אבל אני מקווה שיותר אנשים מבינים ומפנימים שיש פה עסק עם ארגון איסלמיסטי שלא שונה בפאנטיות שלו מדע"ש או הטאליבן ומאוד קשה לרסק ארגון כזה אם נצמדים "לחוק הבינלאומי", גם ארצות הברית לאחר פיגועי התאומים לא הייתה מרסקת את הטאליבן אם היא הייתה נצמדת לחוק הבין לאומי, "המרחם על אכזרים - מתאכזר לחלשים".

*כמובן שלא התייחסתי לאפשרות שלשימחתנו לא קרתה, שחיזבאללה היה פותח במקביל בחזית רצחנית מצפון.

*מאוד מקווה שיפיקו במהרה את הלקחים, צריך להקים "משמר לאומי" כגוף עצמאי שיהיה אחראי על הביטחון בתוך המדינה, להבדיל מצה"ל שצריך לתת מענה בזמן מלחמות או מבצעים צבאיים. (ואני לא רומז שמשמר לאומי צריך להיות כפוף לבן גביר).

לסיכום: אם חמאס היה מדמיין לעצמו את גודל השיתוק שאחז בצה"ל בשעות הראשות לפלישה ובמקביל היה בוחר לפרוץ עם אלפי חיילים חמושים ולהשתלט על מספר בסיסי צבא אסטרטגים, יתכן שהיינו מתעוררים ביום שבת בסביבות שעה 09:00 כשאלפי חמסקינים במרכז תל אביב.

במידה ויש חברים/ות שחושבים שהתרחיש שתיארתי לא הגיוני בתנאים שציינתי אשמח אם תביעו דעה (אני ממש מבקש, נא לפרט ולחסוך תשובות של משפט ששוללות את מה שרשמתי בלי פירוט).
bondman​(נשלט){FLR}
bondman​(נשלט){FLR} • 9 באוק׳ 2023
להבנתי
הם הופתעו בכלל שלא היתה התנגדות צבאית מולם.
הגבול היה פרוץ לחלוטין
והם מה שנקרא ״הצליחו יותר מידי״.

לכן התכניות שלהן לא כללו את תל אביב.

וזה מזל גדול. כי בתכלס אתה צודק.

זה עוד דמיון אגב למלחמת יום כיפור, שבה הסורים לאחר כיבוש הגולן עצרו. כי לא היו להם יותר תוכניות.
לא סיפקו להם מפות ומודיעין כל כך רחוק.
כי לא העלו על דעתם.
רוקי א​(נשלט)
bondman כתב/ה:
להבנתי
הם הופתעו בכלל שלא היתה התנגדות צבאית מולם.
הגבול היה פרוץ לחלוטין
והם מה שנקרא ״הצליחו יותר מידי״.

לכן התכניות שלהן לא כללו את תל אביב.

וזה מזל גדול. כי בתכלס אתה צודק.

זה עוד דמיון אגב למלחמת יום כיפור, שבה הסורים לאחר כיבוש הגולן עצרו. כי לא היו להם יותר תוכניות.
לא סיפקו להם מפות ומודיעין כל כך רחוק.
כי לא העלו על דעתם.

מסכים עם מה שכתבת,

דרך אגב, במלחמת יום כיפור הסורים נעצרו ב "גשר בנות יעקב" ממש קרוב לכנרת, והנרי קיסינג'ר רמז בלא מעט ראיונות שגולדה עידכנה אותו שהוצאנו את "נשק יום הדין " למקרה שהסורים יחליטו להתקדם, כי שואה שנייה לא תתרחש, ואז הסורים נעצרו בהשפעת ברית המועצות (על פי קיסינג'ר ).
צריך לזכור שמלחמת יום כיפור התרחשה כמה שנים אחרי "משבר הטילים בקובה" ולמעצמות (ארה"ב וברית המועצות) עדין היה חשש גדול מהתלקחות למלחמה גרעינית.
backgammon​(שולט)
backgammon​(שולט) • 9 באוק׳ 2023
כל-כך הרבה פייק בדיון אחד? לא חבל?
עכשיו מלחמה.
סעיף 103 לחוק העונשין קובע חד משמעית:
" מי שהפיץ בשעת לחימה, ובכוונה לגרום בהלה בציבור, ידיעות שיש בהן כדי לערער את רוח חיילי ישראל ותושביה בעמידתם בפני האויב, דינו - מאסר חמש שנים; התכוון לפגוע בבטחון המדינה, דינו - מאסר עשר שנים."
סתמו ת'פה.
רוקי א​(נשלט)
backgammon כתב/ה:
כל-כך הרבה פייק בדיון אחד? לא חבל?
עכשיו מלחמה.
סעיף 103 לחוק העונשין קובע חד משמעית:
" מי שהפיץ בשעת לחימה, ובכוונה לגרום בהלה בציבור, ידיעות שיש בהן כדי לערער את רוח חיילי ישראל ותושביה בעמידתם בפני האויב, דינו - מאסר חמש שנים; התכוון לפגוע בבטחון המדינה, דינו - מאסר עשר שנים."
סתמו ת'פה.

לא הסברת למה פייק?
אתה יכול להירגע, כעת כשצה"ל כותש את חמאס ברצועה, אין סיכוי שתהתרחיש יתממש, ואני מאמין שיופקו הלקחים לעתיד.
LUNA and DADDY
LUNA and DADDY • 9 באוק׳ 2023
ידוע שאנשי הישובים בארץ לא חשובים.
רק אנשי תל אביב.

אמלק
רוקי א​(נשלט)
LUNA and DADDY כתב/ה:
ידוע שאנשי הישובים בארץ לא חשובים.
רק אנשי תל אביב.

אמלק

אפילו לא רמזתי על זה, שאנשי הישובים לא חשובים.
עובדתית תל אביב היא מרכז העסקים/תקשורת/פיננסים/תרבות של המדינה.
לונדון
לונדון • 9 באוק׳ 2023
אתה צודק לחלוטין
היו בסביבות 1300/1200 מחבלים

הארגון היה מדוייק
איגופים

מי בונה את הבניינים בישראל
עובדים מעזה

יש פלא שידעו שאם מנתקים חשמל
דלתות החירום של התצפניות נפתחות ?

אתה ככ צודק ברעיון והוא ככ מעשי
קטלב​(מתחלף)
קטלב​(מתחלף) • 9 באוק׳ 2023
אנשים מפחדים "לדבר על פוליטיקה", ולהתייחס לימין ולשמאל, אבל בתחילתו של יום, היתה כאן ממשלה כושלת באופן נפשע. והיא עדיין כאן.
    התגובה האהובה בשרשור
Into​(נשלטת)
Into​(נשלטת) • 9 באוק׳ 2023
רגע, זה לא האירוע הביטחוני המסוכן ביותר שקרה למדינה, מאז קום המדינה?