צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

שגיאות כתיב

פרלין​(נשלטת){ש}
לפני 16 שנים • 5 באוק׳ 2007

שגיאות כתיב

פרלין​(נשלטת){ש} • 5 באוק׳ 2007
אני יודעת שלא רק לי זה מפריע ואני מתנצלת מראש על הכלבתיות הדידקטית שלי.

העניין הוא שהן לא רק מפריעות בעיניים, אלא פשוט מרגיזות. מין חוסר כבוד לשפה, למילים. מה הבעיה, למען השם, להעביר טקסט עריכה פשוטה? בדיקת איות?

והערה קטנה בקשר לשגיאה שחוזרת על עצמה שוב ושוב. להתפכח, התפכחות וכו'... לא להתפקח. נכון שזה מבלבל, כי במובן מסוים להתפכח זה אכן לחזור לפיקחות, אבל זו העברית.
מיתוסית​(שולטת)
לפני 16 שנים • 6 באוק׳ 2007
מיתוסית​(שולטת) • 6 באוק׳ 2007
יש דילסקטים.
יש אנשים שיש להם שפה פשוטה של רחוב ומלאה בסלנג ולכן יש להם גם שגיאות לשוניות ותחביריות מרובות.

גם לי זה מפריע. הדיסלקטיות מפריעה לי פחות אם מדובר במשלב לשוני יחסית גבוה ואם התחביר והדיקדוק נכונים. אם מישהו יחליף "עם" ו"אם" או יכתוב "נאלתי את הדלת" אבל יכתוב מספרים בצורה נכונה ולא יכתוב "אני יילך", אז זה נסלח.

אנשים שמדברים עברית לא נכונה זה בד"כ בגלל שלא אכפת להם לדבר ככה או שהם לא מודעים ולכן הם לא יטרחו לבדוק את זה בבדיקת איות.
מלבד זאת, כמו שציינתי, יש מילים שיש להן משמעות באיות שונה כמו הדוגמה שנתת ולכן גם אם יתנו לוורד לבדוק את זה, הוא לא ימצא שגיאות.
huan
huan • 6 באוק׳ 2007
לי נראה שהתפלות לשגיאות כתיב של אדם זה אנאליות מהסוג הגרוע.
השפה היא כלי להעברת מחשבות ורעיונות ולא ערך בפני עצמו.
כל עוד לא מדובר במקרה גרוע במיוחד בו השגיאות פוגעות בהעברת המסר לא אמורה להיות איתם שום בעיה.
רהיטות, יכולת ביטוי ואיכות הרעיונות הם גורמים חשובים בהרבה והם גם נדירים יותר מאנשים שכותבים ללא שגיאות. מעניין שאנשים בחורים להיתפל לתפל במקום לעיקר, לכלי ולא לעבודה.

אני דיסלקט גאה, אדם שיפסול את רעיונותי בעקבות שגיאות כתיב אילו או אחרות מעיד רק על עצמו.
מיתוסית​(שולטת)
חואן, דרלינג... זה בדיוק מה שאמרתי.
במקרה שלך, רואים שהשגיאות שלך נובעות מדילסקציה ולא מבורות. לכן אצלך זה מפריע הרבה פחות.
huan
huan • 6 באוק׳ 2007
זה לא משנה מאיפה נובעות השיגאות. אצל אנשים בורים ומפגרים מה שאמור להפריע זה הטימטום של מה שהם כותבים ולא שגיאות הכתיב שהם עשו או לא עשו בזמן שכתבו אותו.
מידאס'
מידאס' • 6 באוק׳ 2007
אולי הסבר פשוט לסיבה שזה מפריע לאנשים מסוימים:

כשאתה קורא טקסט נתון שבא לפתח רעיון או להעביר מסר אתה מעבד מילה אחר מילה ותוך כדי בונה תובנה לוגית. קצב הקריאה הוא שוטף ולכן גורם לך הנאה מסויימת מהעובדה שקראת זאת, עכשיו אם קיימת שגיאת כתיב אתה נאלץ להפסיק את קו המחשבה הנוכחי (context switch icon_wink.gif ) לבצע ניתוח והבנה לכוונת הכותב ואז לחזור אל הרעיון המקורי. ההפסקה הזאת היא לא צפויה ולא נוחה לקורא ולכן יוצרת מעין תחושת חוסר נוחות שרבים נוהגים להתלונן עליה.

אני מסכים שלרוב ניתן לגשר על טעויות כתיב באמצעות היגיון פשוט אולם תמיד עדיף להימנע מהן עד כמה שניתן.

בנוגע לרעיונות עצמם icon_smile.gif - אני דוגל באימרה הידועה "סייג לחוכמה - שתיקה" icon_wink.gif
Queencie​(שולטת)
Queencie​(שולטת) • 6 באוק׳ 2007
מרגיזה אותי ההתנשאות שבטענות שעולות בפוסט הזה.
כן, לפעמים זה מקשה על שטף הקריאה, ולפעמים זה "צורם" בעיניים. אבל בערב רב של קיבוץ גלויות שיש לנו פה, באחוזי דיסלקציה הולכים וגדלים באוכלוסיה, ובשיטת חינוך של "אסור לתקן שגיאות כתיב כי זה פוגע בבטחון העצמי של התלמיד/ה" ו"תנו לילד להתבטא בחופשיות", אין פלא שחלק גדול מהכותבים באתר מרבים לטעות.

זה מה יש!

מסכימה עם חואן - מי שלא מסוגל להתעלות מעל לעטיפה ה-אולי מקומטת של כתיבה בשגיאות כתיב, ואינו מסוגל לראות את הקנקן העטוף עצמו - ההפסד כולו שלו.
המלט
המלט • 6 באוק׳ 2007
שגיאות כתיב לא מפריעות לי, אבל הן בהחלט אומרות לי משהו על הכותב, במיוחד כשהשפה היא שפת-אם שלו.
מיתוסית​(שולטת)
שגיאות כתיב ולשון שאינן נובעות משפה זרה או דיסלקציה, חוסר פיסוק לחלוטין ודלות שפה מעידות הרבה מאוד על הכותב.
הרבה פעמים זה הולך יחד.

מסכימה שאם לא מדובר בשגיאה פה ושם (אני מקלידה מהר ולכן למשל יש לי שגיאות של אות נוספת, חסרה או כפולה) אלא במשהו שהוא די חוזר על עצמו, אז זה מאוד מפריע לקריאה הרציפה של הכתוב.
רחפנית-הדומית המרחפת​(שולטת)
אוי בחייכם!!

יפסיקו כל אותם אנאלפבתיים סידרתיים להתכסות תחת איצטלת הדיסלקטיות.
בדיסלקציה ישנן אכן שגיאות כתיב (ביחוד שגיאות החוזרות על עצמן
במילים מסויימות ולאוו דווקא שגיאות כתיב גורפות) אך אין שגיאות ניסוח, על כן
אם אני מדברת עם בנדם, ויש לו שגיאות כתיב אך ניסוח המשפטים שלו ברור ונכון
והאינטיליגנציה ניכרת במילותיו, זה אינו מפריע לי, שכן אני מודעת לבעית
הדיסלקציה, אשר אגב, התגלתה אצל יותר ויותר של אנשים מאז שהנט הפכה
לכלי תקשורתי די מוביל, מאשר לפני הנט.
יש גם דבר הנקרא דיסלקציה מקלדתית (הנקראת גם בשמה השני דיסלקציה גראפית)
אשר אומנם אין בה שגיאות כתיב,אך יש בה החלפת אותיות כגון: במקום על=לע או במקום את=תא.
יש כל כך הרבה סוגי דיסלקציה שאין טעם למנות אותם, מה שכן כל אנאלפבית מצוי,
מנסה לטשטש את שגיאות הכתיב שלו ע"י הטענה המגוחכת שהינו דיסלקט,
(תנסו לבקש ממנו שיאיית את המילה הזו נראה אתכם icon_lol.gif ), אך מה שאותו
דביל מצוי שוכח הוא את מה שאמרתי בתחילת המשפט:
בדיסלקציה אין בעיות ניסוח ובטח אינה קנה מידה לאינטיליגנציה,
כך שכל אותם דפ"רים יבינו שמעבר לשגיאות הכתיב שלהם, גם רמת
הניסוח שלהם ,אשר שווה לרמת ניסוח של תינוק בן יומו מעידה
על כך שאת שפת האם שלהם הם לא טרחו ללמוד.

אגב חואן, הכתיבה הינה חלק ממה שאתה מייצג את עצמך,
ביחוד שאתה מביע את דיעותיך בכתב, כך שלפעמים כשאתה קורא לדוגמא,
הרצאה כתובה, והיא מלאה בשגיאות כתיב, זה בהחלט מפריע להבנת
החומר השוטף.