לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

הדרת נשים במרחב הציבורי הכללי

Brave Dwarf
לפני 11 שנים • 23 בפבר׳ 2013
Brave Dwarf • 23 בפבר׳ 2013
פייה כתב/ה:
להבה חשופה כתב/ה:
מדוע, ללכת (לרדת במדרגות וכמה פסיעות ברחוב) בלבוש,שהינו, כצנינים בעיניהם של הדיירים החרדים הגרים קומה מתחת לחבריי?.

אבל זו בדיוק הבעיה - למה שמשהו אישי שאני עושה, כגון הלבוש שלי, יהיה לצנינים בעיניים של מישהו אחר?
זו בדיוק כפייה.
אולי יותר מעודנת וסמויה, אבל זה סוג של פאסיב אגרסיב (שהופך בקלילות לאגרסיב אגרסיב) של לכפות עליך דרך שלא את בחרת (שהיא אגב דרך פרימיטיבית, גזענית ושוביניסטית לרוב).

התחשבות צריכה (ובהחלט יכולה) להיות הדדית.

לא ראיתי את להבה מציינת שמישהו הכריח אותה להתלבש כך או אחרת. זאת הייתה בחירה שלה. דווקא במושגים כגון: ביטול-עצמי, פגיעה בעקרונות וכדומה, אני רואה כפייה, מניפולציה וחוסר התחשבות ברצונו הכן של אדם זה או אחר שלא לגרום חוסר נוחות לאכלוסיה ושלא לפגוע בדינמיקה שלה. את רוצה לחנך אותם כך שיפסיקו "להיפגע" כאשר מישהו מערער את עולמם? לא תצליחי. פייה אל תפגעי כי אמרתי לך לא להיפגע, כי אני חושב שהפגיעה שאת חשה, מושתתת על עקרונות שוביניסטיים ופרימיטיביים. הם נפגעים, זאת עובדה. מישהו בוחר להתחשב בהם ומישהו אחר בוחר ליצור פרובוקציה. כרגע אנחנו חיים במדינה רב תרבותית, אחת המדינות הרב תרבותיות היחידות ברחבי תבל, והרחוב הישראלי שלנו מחולק בין מספר אוכלוסיות שהשולטות שבהן אלה האוכלוסייה החילונית (יהודית ברובה), החרדית והערבית, כאשר כל אחת מהן, באופן טבעי, משתדלת ליצור לעצמה חלקת אלוהים על השטח הנתון (קיימת גם אוכלוסיה בדווית, דרוזית המחולקת לשתי אוכלוסיות שונות, וכושים עבריים).

אנשים מדברים על "דמוקרטית כמו צרפת"*. האם מישהו אי פעם הסתכל מקרוב על הדמוקרטיה של צרפת? צרפת מבטלת ואוסרת סמלים דתיים. ברחוב הצרפתי, צלב או מגן דוד מעל גודל מסוים אסורים מבחינת החוק, כמו כן הלבוש המוסלמי המסורתי. גם התאגדות דתית מכל סוג שהוא אסורה. בדמוקרטיה הצרפתית לא יעמוד איגוד בין אדם לשלטון. סטודנטית מוסלמית תתחייב להופיע בלבוש "אזרחי" אחרת היא לא תוכל לקחת חלק בהרצאות. חל איסור על לימודים שלא בשפה הצרפתית. לימודי ליבה חלים על כולם. הנה דמוקרטיה נהדרת שלא מתגמשת כלפי האזרח אלא מגמישה את האזרח אל עצמה. פתרון פנטסטי ודרך ליצור שוויון (או אפרוחי אינקובטור חמודים וצהובים), אבל אני לא רוצה את המדינה שלי ככה. עיר הבירה של מדינת ישראל, ירושלים, ידועה בכל העולם בכך שהיא מהווה בית לכל הדתות ועמן לכל התרבויות, אבל מדינת ישראל ידועה בכך שאף אחד לא מסוגל לחיות עם שכנו.

ולגבי הדת היהודית (להבדיל מפרשנויות חילוניות ומיעוט חרדי), לא רק שהיא אינה שוביניסטית אלא שהיא מושתתת על האדרת האישה, והגבר מהווה את החוליה החלשה ביהדות ולא להפך.

*למרות כל מה שכתבתי על הדמוקרטיה הצרפתית, כאשר נוצר חיכוך בין האכלוסיה הצרפתית החילונית לבין האכלוסיה הערבית המוסלמית בעקבות השתלטותה של האחרונה על אחד מרחובותיה של צרפת, הצרפתים החליטו לנקום את הדרתם מהרחוב ולפתוח במרכזו שוק שיסחר בבשר חזיר ואלכוהול. השלטונות אסרו על אזרחי צרפת לממש את כוונתם בטענה שהמעשה יפגע בכבודה של האכלוסיה המוסלמית. מה שאומר שעל אף שצרפת דוגלת בדמוקרטיה אינקובטורית אפרוחית, היא מגנה על זכותה של אוכלוסיה X לשמור על חלקת אלוהים משלה בתחומי המדינה.
פייה{O}
פייה{O} • 23 בפבר׳ 2013
גמד יקר, אני לא טוענת שאסור או שזה רע להתחשב.
למעשה גם אני באה ממשפחה דתית וגם כאשר אני נוסעת להורי בשבת אני חונה קילומטר מהם והולכת ברגל ואפילו משתדלת לעשות את זה בלי בגדי השרמוטיים הרגילים מתוך התחשבות.

אבל דווקא מכיוון שמשם אני באה אני יודעת גם שההתחשבות הזאת יכולה להיות דו כיוונית, אם רק קיים רצון טוב וכבוד אמיתי לדרך אחרת.
לא שמעתי מילה מבני משפחתי הדתיים כאשר גרתי עם בנזוג לפני נישואין או כאשר הם רואים אותי בלבוש לא צנוע או יודעים שביתי לא כשר.

ההתקוממות שלי היא קודם כל נגד הכפייה להתחשב - התחשבות, כאשר היא עולה במחיר חופש פרט בסיסי (כגון לבוש), צריכה לבוא מרצון טוב או לא להיות שם בכלל.
מעבר לזה אני חושבת שצריך להיות גבול סביר להתחשבות ושצריכה להיות הדדיות.
יש הבדל בין לכבד הלכות קריטיות (למשל לא אסע ביום כיפור ובפסח אוכל חמץ בביתי הפרטי ולא מול דתיים) לבין לכבד אורח חיים פנטי (למשל לשבת מאחור באוטובוס).

ומקוממת במיוחד העובדה שההתחשבות הזאת באה כדרישה מציבור פרזיטי, חסר ערכים בסיסיים וגזעני.
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 23 בפבר׳ 2013
כתבתי לך תגובה ארוכה והיא נבלעה אי שם בנבכי האינטרנט, כנראה גורל. בכל מקרה, פיונת, אני לא אוהב הכללות וכינויי גנאי המופנים כלפי ציבור שלם, גורמים לי לבלוע את הרוק בחוסר נוחות, ואני חושב שאני לא צריך להסביר למה. הכללה יחידה שגרמה לי לצחוק (בגלל הסיטואציה) הייתה של יאיר לפיד בערוץ 10, כמדומני, כשאמר על ש"ס: "וכל הפרענ.." וכמובן התכוון ל"כל הפרגמנט הזה בציבור הישראלי" (שלא עושה צבא ומביא לעולם הרבה מאוד פרענקים).

אמרתי בתגובה המקורית שלי ואף חזרתי על דבריי שוב ושוב, שהיה אסור להם ללחוץ עליה אחרי שסירבה להתחשב בהם כי ברגע שהתחילו ללחוץ, בקשה לגיטימית הפכה להיות כפייה. אבל אני לעולם לא אסכים שבקשה מאחר להתחשב בך היא מניפולציה או שהתחשבות באחר היא ביטול עצמי. ואני חושב שהגישה הזאת מאוד מסוכנת ושהיא לעולם תשמש חרב פיפיות ושאת תוצאותיה אנחנו יכולים לראות היטב אם נביט במצב המדיני, הפוליטי והחברתי במדינת ישראל.
רפאל
לפני 11 שנים • 24 בפבר׳ 2013
רפאל • 24 בפבר׳ 2013
Brave Dwarf כתב/ה:
אבל אני לעולם לא אסכים שבקשה מאחר להתחשב בך היא מניפולציה או שהתחשבות באחר היא ביטול עצמי.

אליפל, אני לא חושב שבאופן כללי בקשות להתחשבות הן מניפולטיביות. אני חושב שבאופן ספציפי הפתק שנכתב עליו "כולנו יהודים כשרים, אנא עזרי לנו לשמור על כשרותינו ולעבור אחורה, היכן שהנשים יושבות" היה מניפולטיבי. הרי מי שכתב אותו כבר ידע היטב שהבחורה שלה יועד הפתק הזה לא רצתה לשבת מאחור ושהדבר הפריע לה מאוד. כך שהניסיון לדחוף אותה לעשות דבר שאינה רוצה, דבר שעושה לה רע ומנוגד לאמונה שלה, באצטלה של "בקשה להתחשבות" הוא מניפולטיבי בהגדרה שלו. מה פתאום שלא "יתחשבו" בה התחשבות אלמנטרית, ויכבדו את העבודה שאינה מעוניינת לקחת חלק בהפרדה בין גברים לבין נשים?

יותר מזה, כל ההתעסקות הזו בהפרדה בין גברים לבין נשים באוטובוסים רחוקה מלהיות תמימה. הרי ידוע שהמנהג התמוה הזה, להפריד בין גברים לבין נשים, אינו מקובל על מרבית הציבור הישראלי. כמו כן, בית משפט אסר בצורה מפורשת על הפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים ציבוריים ובמרחב הציבורי. והוא לא סתם אסר, אלא מפני שתנאי לחיי חברה סובלניים ומתחשבים, הוא שאף אחד לא ינסה להשליט את ההלכות הפרטיות שלו על החברה בכללותה. לא היהודים, לא המוסלמים, לא הנוצרים, לא הניאו-פגאנים, ולא הכת של גואל רצון. הרי שבתוך המציאות שאנחנו חיים בה הניסיונות לחזור ולדחוף, בניגוד לחוק, להפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים, הוא מעשה מובהק של חוסר סובלנות, חוסר התחשבות וחוסר כבוד אל האחר. ועוד לשווק את כל זה כ"בקשת התחשבות" תמימה? - זהו מעשה מניפולטיבי מובהק לדעתי.

ונקודה אחרונה: העובדה שאמרתי "בבקשה", "עזורי לי" או "התחשבי בי" אינה בהכרח עושה מדברי בקשה תמימה ולגיטימית. אני יכול לפנות למישהי ברחוב להגיד לה "עזרי לי בבקשה להגשים פנטזיה ותביאי לי מציצה". כנגד היא אמנם יכולה לסרב לי בנימוס (לא שמישהי אי פעם סרבה לי), אבל היא גם יכולה להתלונן במשטרה על הטרדה מינית. אני חושב שחלק בלתי מבוטל ממה שהציבור החרדי והדתי משווק כבקשת התחשבות עונה הרבה פעמים על ההגדרה של הטרדה פוגענית ומזלזלת. אני נדהם כל שנה מחדש, כשמקיימים את מצעד הגאווה, לראות כיצד יחס של שנאה וחוסר כבוד כלפי הומוסקסואלים משווק כבקשת התחשבות. גם יחס מזלזל כלפי צורת הלבוש של אנשים, אגב שימוש במילים מזלזלות כמו "לא צנוע", "פרוץ" או "מופקר" משווק כבקשת התחשבות. ולבסוף - גם הניסיון לכפות על הציבור מנהג חשוך ופרמיטיבי של הפרדה בין גברים לנשים משווק כבקשת התחשבות. אני מרגיש נפגע מעצם זה שאנשים מסויימים מנסים שוב ושוב לייצר הפרדה ביני לבין נשים.
פרלין​(נשלטת){ש}
פרלין​(נשלטת){ש} • 24 בפבר׳ 2013
ואני אגיד שוב שאני חושבת ששיח על התחשבות פה הוא לא רלוונטי.
וגם חשבתי על הדוגמא של ההאמיש. כמה האמישים יש? ומה הגודל של ארצות הברית?
דמוקרטיה יכולה להכיל קבוצת מיעוט קטנטנה, אפילו איזוטרית, שחיה באזור מוגבל ומבקשת ממי שעובר בתחומה, לזמן קצר, שיתחשב בעקרונותיה.
ישראל קטנטנה והאוכלוסיה החרדית הולכת וגדלה. הסיבה שהמלחמה על הפרדה בין נשים וגברים כל כך חשובה היא מפני שזאת מלחמה על העתיד, על איך ישראל תיראה בעוד שלושים וארבעים שנה.

ישראל היא לא ארצות הברית. לא סתם יש בארצות הברית כל כך הרבה קבוצות חברתיות שונות ומשונות. זו דמוקרטיה ותיקה, יציבה ובעיקר ענקית ויש לה יכולת הכלה כזו שאנחנו רק יכולים לחלום עליה.
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 24 בפבר׳ 2013
פרלין כתב/ה:
ואני אגיד שוב שאני חושבת ששיח על התחשבות פה הוא לא רלוונטי.
וגם חשבתי על הדוגמא של ההאמיש. כמה האמישים יש? ומה הגודל של ארצות הברית?
דמוקרטיה יכולה להכיל קבוצת מיעוט קטנטנה, אפילו איזוטרית, שחיה באזור מוגבל ומבקשת ממי שעובר בתחומה, לזמן קצר, שיתחשב בעקרונותיה.
ישראל קטנטנה והאוכלוסיה החרדית הולכת וגדלה. הסיבה שהמלחמה על הפרדה בין נשים וגברים כל כך חשובה היא מפני שזאת מלחמה על העתיד, על איך ישראל תיראה בעוד שלושים וארבעים שנה.

ישראל היא לא ארצות הברית. לא סתם יש בארצות הברית כל כך הרבה קבוצות חברתיות שונות ומשונות. זו דמוקרטיה ותיקה, יציבה ובעיקר ענקית ויש לה יכולת הכלה כזו שאנחנו רק יכולים לחלום עליה.

חס וחלילה אם תהיה פה דמוקרטיה כמו בארה"ב. קודם כל לא תהיה בכנסת ולו מפלגה ערבית אחת. שנית, לא יהיה ולו אזרח אחד שיוכל לשמור על תרבותו, שלישית, וזה דווקא טוב, הדת תופרד מהמדינה.
Madame T​(שולטת)
לפני 11 שנים • 31 ביולי 2013

עדין בכותרות!

Madame T​(שולטת) • 31 ביולי 2013
בית שמש: אוטובוסים נרגמו בגלל הדרת נשים

"מעצר של בני זוג חרדים שדרשו מאישה לעבור לחלק האחורי של אוטובוס הסעיר את העיר. שמשות אוטובוס בקו 417 נופצו בפטיש. אבנים הושלכו על שני אוטובוסים נוספים.

עד ראייה: "הנוסעים נבהלו ורצו לברוח"

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4412079,00.html
טרוריסט חמוש באננס
לפני 11 שנים • 1 באוג׳ 2013

כת ימי ביניים אפלה

טרוריסט חמוש באננס • 1 באוג׳ 2013
שכל קשר בינה ובין היהודים המתוארים בתנ"ך מקרי בהחלט.

יפה לו לעם ישראל "החילוני עלק" הערצתם, ליקוק ישבנם ופיטום טירופם ובכל זאת בביטול עצמי שבכל מחלקה פיסיכיאטרית יאובחן כ "תסמונת ביטול עצמי לאומית כרונית נטולת מרפא".

דיקטטורה והשלטת מחשבות הינה תחביב אנושי מולד, כשמוסיפים על זה שחיתות חומרית ומוסרית , טיפשות וחרדה מקבלים את עיקר הדתות בעולם - למעט כמה דתות לייט עם קטורת, מוזיקה עדינה ומנזרים ומקדשים בהימלייאה או כל הר אקזוטי אחר.

אבל ייאמר לזכותי לפחות שלהרבה מבני אדם אני כבר לא מצפה , למעט להיטי הציוויליזציה: אלימות, מלחמות, תואוות בצע, התמכרות לשחיתותף אמונות דתיות מופרכות, השלטת מחשבות, שיטור מחשבות, עוד קצת אלימות, עוד מלחמה ועוד תאוות בצע וטריפ כוח.

בבירכת,

ברוך אתה הלוזר חסר הכישרון שעשית כזאת עבודה מחורבנת בבריאת עולם מעפן זה

אני
Madame T​(שולטת)
לפני 11 שנים • 1 באוג׳ 2013

Re: כת ימי ביניים אפלה

Madame T​(שולטת) • 1 באוג׳ 2013
טרוריסט חמוש ב כתב/ה:
שכל קשר בינה ובין היהודים המתוארים בתנ"ך מקרי בהחלט.

יפה לו לעם ישראל "החילוני עלק" הערצתם, ליקוק ישבנם ופיטום טירופם ובכל זאת בביטול עצמי שבכל מחלקה פיסיכיאטרית יאובחן כ "תסמונת ביטול עצמי לאומית כרונית נטולת מרפא".

דיקטטורה והשלטת מחשבות הינה תחביב אנושי מולד, כשמוסיפים על זה שחיתות חומרית ומוסרית , טיפשות וחרדה מקבלים את עיקר הדתות בעולם - למעט כמה דתות לייט עם קטורת, מוזיקה עדינה ומנזרים ומקדשים בהימלייאה או כל הר אקזוטי אחר.

אבל ייאמר לזכותי לפחות שלהרבה מבני אדם אני כבר לא מצפה , למעט להיטי הציוויליזציה: אלימות, מלחמות, תואוות בצע, התמכרות לשחיתותף אמונות דתיות מופרכות, השלטת מחשבות, שיטור מחשבות, עוד קצת אלימות, עוד מלחמה ועוד תאוות בצע וטריפ כוח.

בבירכת,

ברוך אתה הלוזר חסר הכישרון שעשית כזאת עבודה מחורבנת בבריאת עולם מעפן זה

אני

אננס יקירי, מסכימה איתך כעקרון, אבל מצליחה להיות נדהמת כל פעם מחדש איך קומץ אנשים
משליט טרור בסביבתו בשם איזו 'אמונה' לכאורה כלפי נשים ואנשים שלא להם דבר רע. לא מצליחה להבין את זה. icon_eek.gif