שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

שאלה בנוגע לשורשים פסיכולוגיים של פנטזיות למיניהן

SupperNova​(שולט)
לפני שבועיים • 8 ביוני 2024
SupperNova​(שולט) • 8 ביוני 2024
לפי דעתי שורש העניין הוא יותר פרמטיבי ממה שאנחנו חושבים.
יש קשר בין מין, מיניות וחברה. אנחנו יצורים חברתיים היררכיים עם יכולות קוגניטיביות מאד גבוהות בהשוואה ליצורים דומים (קופים).

מין הוא גם בשביל התרבות וגם איתות חברתי ודרך להתאים את עצמינו במדרג החברתי.

אם נסתכל על הגרסה היותר פשוטה שלנו שזה קופים אפשר לראות את הדינמיקה החברתית שלהם והקשר שלה למין.

לפי דעתי יש מנגנון (לא ברור עדיין איך הוא עובד) שקושר בין ההיררכיה החברתית שבה אנחנו תופסים את עצמינו מינית.

למשל הפנטזיה לזיין שוטרת קשורה לזה שאתה בעצם מאותת באמצעות מין שאתה גבוה בהיררכיה החברתית מדמות שהיא בתפיסתך גבוהה בהירככיה החברתית ובכך מסמן שאתה גבוה יותר למעשה.

ילד שהייתה לו מורה קשוחה בזמן התפתחות המיניות שלו ונוצר קשר לא ברור ביניהם יכול לפנטז על מין עם שולטת כי המעמד החברתי שלו נצרב ככה ולקבל מין מגורם בעל מעמד חברתי גבוה יותר זה בעצם לקבל את החסות שלו
teacher​(שולט)
לפני שבועיים • 9 ביוני 2024
teacher​(שולט) • 9 ביוני 2024
אחח.. איזה דיון מעניין!
נזכרתי שפעם ראיתי בטלויזיה מישהי מנסה להסביר שגברים אוהבים נשים בגרביוני רשת,
כי איפשהו זה מזכיר להם את חוסר האונים של הדגים שלכודים ברשת דייגים.

כל רקדן והרגליו, כל אחד וסיבותיו icon_smile.gif
Mrnick​(שולט)
Mrnick​(שולט) • 9 ביוני 2024
יש כאן תגובות מאוד רהוטות ונכונות.

אני רק אוסיף בכללי כמי שעובד בתחום הטיפול, שאין דרך ודאית לדעת מה מניע את הכמיהה לפטיש.

הספרות המחקרית בתחום לצערי היא דלה מאוד, מהסיבה שצוינה באופן עקיף כאן, הסטטיסטיקה.

הדרך של הפסיכולוגיה המודרנית ללמוד על תופעות שונות היא דרך איסוף מידע רחב מאוד מהרבה מאוד אנשים, שמביעים היבטים מסוימים בתחום הנחקר. המידע עובר הערכה בכלים סטטיסטיים כדי לזהות דפוסים, מסקנות, ודרכי התמודדות במקרים בהם המצב הנחקר הוא פתולוגי.

אם נשים בצד חשיבה דינאמית, שנשענת על תיאוריות שפחות מבוססות על מחקר אמפירי, הידע כיום מצביע בכללי שפטיש הוא תופעה שנלמדת על ידי המוח, בדומה להמון סוגים אחרים של התנהגויות.

הלמידה הזו יכולה להיות מונעת מגורמים וקישורים חיוביים שהמוח עושה לחוויה או הגורם שעומד במרכז הפטיש, או לחילופין, הפטיש הוא צורת התנהגות נלמדת במקרים של קושי נפשי, כמענה לצרכים שלא זכו למענה או למצבים שהנפש מתקשה להתמודד עמם וזו דרך ההתמודדות שפותחה.

מאחר וכל אדם מתפתח בנסיבות שונות, הן מבחינת נטיות גנטיות שמתבטאות והן מבחינת תנאי סביבה, אין דרך מוחלטת להניח כיצד פטיש מסוים ייתפתח. אנשים עם פטיש דומה ייפתחו אותו בנסיבות שונות ובתנאים שונים והוא גם ייתן מענה פסיכולוגי על צרכים שונים, בכל מקרה לגופו.

המסקנה מכל המצב הזה, שהיא הגישה הנכונה בעיני ובעיני מטפלים אחרים שעוסקים במיניות, היא שפטישים הם ביטוי מיני לגיטימי, כל עוד אין פגיעה בפרט או באחרים. במידה וישנו ביטוי פתולוגי שמוביל לפגיעה בפרט או באחר, ישנו צורך בטיפול לביצוע התאמות בביטויים של הפטיש.

במידה והפרט לא פוגע בעצמו או באחרים, הדגש הטיפולי, אם יגיע לטיפול, יהיה על קבלה עצמית ושילוב בריא של הפטיש בחיים של הפרט.
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ}
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 9 ביוני 2024
המקורות הרפואיים של חלק ממייסדי הפסיכולוגיה הביאו לאנלוגיה הרפואית שאם יש תחלואה )פתולוגיה( , חייב גם להיות גורם שמעורר את התחלואה )פתוגן(.

הגישה הזו הובילה חלק מהם לחפש מה גורם לפרקטיקות שונות.

חלק לא מבוטל מההשערות שלהם הופרכו מחקרית.

כך למשל כיום ידוע שהגורם להומוסקסואליות אינו החינוך שאמא הקנתה או המודל שהיא הציבה. או שאוטיזם איננו נובע מ"סינדרום האם הקרה".

כך גם די ברור שמזוכיזם איננו נובע מהחינוך של המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 באירופה ובארהב שדגל בענישה גופנית של ילדים, אחרת מזוכיזם היה עולם שנעלם עם המעבר לגישה שכיום מובילה לעונשי מאסר להורים שמתייחסים כך לילדים.

בעיני החשיבה שניתן להסביר פרקטיקות מיניות והעדפות מיניות ע"י מודל שאיבד את הבסיס שלו הוא המשך של יחס פוגעני שכיום ברור לכלל )או למרבית הפסיכולוגים והפסיכיאטרים שטורחים להתעדכן מעבר לפרק הזמן של DSM-III( שגרם להרבה סטיגמות לגבי מיעוט בעל העדפות בדסמיות.

אף אחד לא שואל מטפס הרים אילו אירועים בילדות שלו גרמו לו לטפס על צוקים תוך סכנת חיים.

אף אחד לא מחפש מודלים שיסבירו מדוע א.נשים מעדיפים שיער בלונדיני, שדיים גדולים או עקבים גבוהים.

אני מבין את הסקרנות להבין "למה אני כזה/ו" ואת "אולי ככה אוכל להירפא מזה", אבל בעיני זה שלב שעוברים בו וממשיכים קדימה לקבלה עצמית.

אני כמובן מצטרף לתבחין של "אם הנטייה גורמת לך מצוקה קשה, קושי תפקודי או ניסיון לממש אותה על אנשים שלא הסכימו לכך" כאינדיקציה שמצריכה בירור עם בעלי מקצוע.

מהיכרות עם א.נשים בקהילה, זה אינו המקרה השכיח.

בונוס
Why/Bob Flanagan
https://youtu.be/nWtgdnuNiKQ?feature=shared

נערך לאחרונה על-ידי * בתאריך ראשון יונ' 09, 2024 8:06 pm, סך-הכל נערך פעם אחת
כרוב קייל

Re: שאלה בנוגע לשורשים פסיכולוגיים של פנטזיות למיניהן

כרוב קייל • 9 ביוני 2024
infamous כתב/ה:
יצא לי לקרוא בתור אחד שמתעניין חובב בפסיכולוגיה כמה מאמרים בנוגע לסיבות פסיכולוגיות אפשריות לפנטזיות/פטישים של אנשים,בין השאר הבדסמ.הייתם סומכים על הפסיכולוגיה(שהיא מדע סטטיסטי-זאת אומרת נשען על מחקרים) ביכולת לפענח את הסיבות לדברים האלה?
מה גם,שהרבה מהמאמרים האלה נשענים על הפסיכואנליזה/הפסיכולוגיה הדינמית,שרמת הביסוס המדעית שלה מוטלת בספק,למרות שהיא מעניינת.

יש פרק בסימנים בו הן דנות בנושא, פודקאסט נהדר בלי קשר ממש ממליצה לך להאזין לו
Into​(נשלטת)
Into​(נשלטת) • 9 ביוני 2024
Dan_Kap כתב/ה:
אף אחד לא שואל מטפס הרים אילו אירועים בילדות שלו גרמו לו לטפס על צוקים תוך סכנת חיים.

אף אחד לא מחפש מודלים שיסבירו מדוע א.נשים מעדיפים שיער בלונדיני, שדיים גדולים או עקבים גבוהים.

לא נעים לי להרוס לך את מניפסט הזלזול בפסיכולוגיה, אבל שואלים את השאלות האלו על ליטרלי הכל, זה כל הרעיון של פסיכולוגיה, להבין מה מניע אותנו ולמה- בכל תחום ותחום.

חד משמעית שאלו חקרו ועדיין למה אנשים נמשכים לספורט אקסטרים מסכן חיים (כרגע הכיוון הוא הגן הלוחם, בין השאר), למה נמשכים למראה כזה או אחר (לא נעים לי להגיד מרוב שהתשובה בנאלית, אבל אכן זה קשור לאמא ולאקזוטי בין השאר).

בתור חובבת אנטי וזלזול ידועה, טיפ ככה ממני אליך: תמיד תוודא שהאנטי שלך מגובה לפני שאתה מנסה לנמק אותו
infamous
infamous • 9 ביוני 2024
אגב ראוי לציין גם כמובן שפסיכולוגיה היא לא hard science בחלקה הגדול כמו קרדיולוגיה או ביולוגיה וכימיה.בגלל זה בתחום הזה יש משמעות גדולה גם לנקודת המבט של המטפל(או בכלל אדם שמנתח משהו מבחינה פסיכולוגית) וזה דבר ידוע גם בפסיכולוגיה עצמה.לדוגמא יכול להיות שמטפל יצטרך להכיר היטב את החברה שממנה בא המטופל(נגיד חברות "שונות",כמו חרדים,דרוזים,צ'רקסים או כל דבר אחר-בכל תרבות יש נורמות וזוויות שונות על החיים) כדי להבין טוב יותר את המטופל כי אחרת ישגה במסקנה מסויימת כי הוא הסתמך על נקודת מבט שלו שלא רלוונטית לאותו אדם בהכרח.ככה גם באופן כללי,זה מאד רעוע וקשה מאד להגדרה ההתנהגות לפעמים.
תחת כנפיך
תחת כנפיך • 9 ביוני 2024
התאוריה שלי היא:
1. כל סטיה מהנורמה אם היא לא מפריעה למטופל, היא לא נקראת הפרעה
2. מסובך לשנות מיניות של אדם
מסקנה: שווה לקבל את המיניות שלך כמות שהיא

אבל עדיין אתה יכול לברר מאיפה השורשים של הפנטזיות המיניות אצלך. רק בטיפול דינמי ובחקירה עצמית

(כאן לדעתי כמעט כל בני האדם חולקים את אותם הפנטזיות כמו איזה תת מודע קולקטיבי. רק שזה מתבטא ברמות שונות של משיכה לאקטים מסוימים ודחיה מאקטים אחרים בגלל העבר שלהם)

..אגב אם אני לא טועה שום מדע לא מוכח עד הסוף כי יש את בעית האינדוקציה.. מה שכן יש התרשמות פסיכולגית של האדם לסיבה ותוצאה ככה גם בפסיכולגיה
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ}
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 9 ביוני 2024
אינטו יקירתי, האם אחד מנושאי המחקר שהצגת כאן תויג כפתולוגיה?
האם אנשים שהם חובבי טיפוס הרים או בלונדיניות נקבעו כלא מתאימים למסוגלות הורית?
מה לעשות ובאירופה המערבית בארהב זו היתה פרקטיקה מקובלת, במיוחד בדיונים על חזקה על ילדים בהליכי גירושין.

לכן באו השינויים בהגדרות ב-DSM-IV-TR וב-DSM5 ובעקבותיהם גם בהגדרות ב-ICD.

לביבליופילים https://www.researchgate.net/publication/308548265_DSM-5_and_the_Paraphilic_Disorders_Conceptual_Issues

חפשי עוד מאמרים של Charles Moser ואז אשמח להמשיך לדון בנושא.
ofer00
לפני שבועיים • 10 ביוני 2024
ofer00 • 10 ביוני 2024
בתור איש טיפול בעצמי ואחד שגם מחובר עמוק לתחום וגם עבר טיפול מאד ארוך שהנושא של הבדסמ היה חיי בו, אני רוצה לשתף שבתור מטופל פחות התעסקתי וגם המטפלתי שלי מדוע אני נמשך לעולם הזה ומהיכן זה מגיע אמא אבא וכו (אף ששחקרנו עמוק את הילדות וההורות) אלה מה הבסדמ משרת אצלי כרגע מה המחיר שאני משלם עליו- ספוילר בעבר זה היה ההסתרה כאשר היא נגמרה המחירים ירדו מאד מאד.