בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

ברית מילה - כן או לא?

TV_Eye​(שולט)
לפני 13 שנים • 10 בנוב׳ 2010
TV_Eye​(שולט) • 10 בנוב׳ 2010
Mary Jane כתב/ה:
אולי הם נאורים בהגדרתם העצמית, אך המעשה אינו נאור, שכן הוא שארית של טקסים פאגאניים ברבריים שהיו נהוגים באסיה ובעמים סביב, והצידוק הוא צידוק דתי ולא מוסרי או
משהו בדומה לכך...להזכירך, סיסמת הנאורות: 'העז לחשוב', להשתחרר מכבלי עברך...

רגע אני לא לגמרי מבין, אז מי נותן את הגושפנקה של הנאורות? את? אם אדם חושב ומעז להבין את חשיבות המוסרת, וללכת בדרך סבו, אביו ומשפחתו אז הוא לא נאור?

את יודעת שחשיבה כזו היא חשיבה מאוד אגוצנטרית ומסוכנת?
slu
slu
לפני 13 שנים • 10 בנוב׳ 2010

לטחון מים..

slu • 10 בנוב׳ 2010
אך.. יש דברים שלא משנה כמה שהם ברורים חייבם לגרד קצת את האצבעות.
ראשית לראובן החביב.
אין בכלל מחלוקת בשאלה הרפואית הטהורה אם יש או אין ערך לברית. יש ערך. אמנם, הוא לא מוחלט, משהו בדומה לויכוח על הסרת שיער ערווה אצל נשים, ובכל זאת, פיסת העור הנעה משהו הזו טיבעה ש"תכלא" בתוכה מיני נוזלים, חיידקים ושאר ענינים. סילוקה, (כמו כל הליך רפואי,משנעשה ביד מיומנת ומלומדת -רופא! לא איזה "מויהל") יש לו ערך בריאותי ברור אם גם לא הרה גורל. הסיכון אגב שווה ערך לזה של עשיית חור באוזן , וכמובן שברורה לי רגישותו של אזור ספציפי זה.

אשר בחירה חופשית/החלטה אישית וכל שאר הבלה בלה הזה.. אנשים.. מרגע שלקחתם לכם החלטה על גידול ילד, אל תשלו - אתם צורבים בו מיני אותות ומופתים, חלקם חיצוניים חלקם פנימה, חלקם יוחצנו בעתיד וחלקם ישארו צרובים עמוק בפנים.
משפחה לא בוחרים, ולא הכל נתון תמיד לבחירה אישית. אלו החיים. גם החלטה של לא לעשות- זו בחירה שלכם ולא של הילד.

מעבר לפן היהודי היפה בעיני שאגב גלש בימנו ומקובל לגמרי גם בשאר העולם הלא שמי.. ובבתי חולים רבים בעולם המערבי ניתנת האפשרות למילה כחלק מחבילת שירות להורים...

בנים, עצה- זה פשוט הרבה יותר יפה! הבדילו עצמכם מידידו הטוב של האדם והיו ידידה הטובים של האשה. הכיפה הקטנה הזו בקצה היא נחמדת מאוד ולטעמי אסטתית הרבה יותר.
וברוב העולם גם חושבים כך..יזום או לא יזום תסתכלו תמיד בסרטים שמראים...

ותחליטו בשבילם לגמרי בעצמכם ולפי טעמכם. זה בין כה לא יהיה אחרת.
s
Anakin
לפני 13 שנים • 14 בנוב׳ 2010

דעה נוספת

Anakin • 14 בנוב׳ 2010
עלו כאן הרבה דעות מכל מיני כיוונים. כולל התעללות, מום, השלכות חברתיות, אסטתיקה ומה לא.

בדיוק שוחחתי אתמול עם מכרה אמריקאית, ושאלתי לדעתה בנושא.
הופתעתי מכך שהיא מעולם לא שכבה עם גבר שאינו נימול.
וחוץ מזה היא די נגעלה מהמחשבה על לא נימול.
הדבר מאוד הפתיע אותי וביקשתי הסבר.
מסתבר כי ברית היא דבר מאוד מקובל בארהב מתוך שיקולים בריאותיים.
ידעתי כי משפחת המלוכה הבריתית נימולה, אך לא ידעתי שהדבר גורף באוכלוסיה הכללית.

שם זה דבר מקובל מאחר וההגיון המוביל את המעשה הוא דעה כי זה בריא.
כאן מוביל את המעשה עניין של מסורת יותר מכל דבר אחר.

ומאחר ויש משיכת חבל בת שנים רבות בין הדתיים לחילונים דילמת הברית / לא ברית הפכה לשאלה עקרונית ולעניין של זהות.

ואולי באמת זה עניין בריאותי טהור. ואולי זה עניין אסטתי טהור.
שים לרגע את דילמת הדת בצד ותבדוק שוב את המניעים שלך.
אולי כך יהיה לך קל יותר להגיע להחלטה.

אני מניח שהלידה חלפה מזמן והשאלה איננה רלוונטית. אך בכל זאת, עבור השואל הבא.
לילה לבן
לפני 13 שנים • 14 בנוב׳ 2010
לילה לבן • 14 בנוב׳ 2010

מה בין בריטניה וארה"ב, כשמדובר ב"אוכלוסיה כללית"?

בארה"ב, מאז בערך תקופת מלחמת העולם השניה, זה הסטנדרט לימול.
סטנדרט, אך לא אוניברסלי, למשל באיזורי פריפריה מסויימים.
ומעבר לכך, יש בעשור האחרון תנועה מאוווווד חזקה נגד העניין בארצות הברית. ולמרות שרוב הרופאים עדיין ממליצים, זה כבר לא אוטומטי כמו שהיה פעם.

אף אחת מחברותיי הצעירות מגיל 40 לא מלה את בניה (הלא-יהודיות, ז"א)
(אני מודה שבפעם הראשונה ששמעתי על ההחלטה הזו די הזדעזעתי... אך לאחר מחשבה הבנתי שההתנגדות שלי היא פשוט שזה לא מה שמוכר לי, לא מה שאני רגילה. ובעצם, אין בזה שום דבר רע)

בבריטניה, זה אף פעם לא היה הסטנדרט, וגם כיום זה לא, וגברים בריטיים הם "שלמים"

בריזיט
לפני 13 שנים • 15 בנוב׳ 2010
בריזיט • 15 בנוב׳ 2010
העלית עניין מורכב שוודאי מעסיק את רוב רובם של הורי הזכרים.....

הקושי אצלי היה ממקום שהילד בן שבוע וכבר חווה כאב בעוצמה בלתי נסבלת (לא קונה את זה שיין מרדים אותו).
זה העלה בי מחשבות לא פשוטות של איפה אני כאימא והאם זה לא תפקידי למנוע ממנו כאב מיותר?

מנגד, עמדה מחשבה של איך הוא ירגיש בהמשך חייו כשיהיה חריג (כן, זאת חריגות .... עדיין הרוב נימולים). מה תרומתי לכך שהוא חריג (וכן ... אני יודעת שאפשר למול אדם גם בהיותו בוגר).

ההחלטה התקבלה.

הוחלט על מילה אבל בחרנו בדרך איתה הרגשנו שיהיה לנו הכי קל לעבור את התהליך המכאיב הזה.
רופא-כירורג-מוהל בא לביתנו בשעות הצהריים ומל אותו (אני ברחתי לחדר השני בוכה) ולאחר מס' שבועות ערכנו אירוע של שמחה ואוכל (לא הבנתי איך כולם ישמחו, יאכלו וישתו שיכר כשבני כואב).

בהחלט סוג של הקרבה. הראשונה מיני רבות שנכונו ועדיין בתהליך ההורות.

המון המון מזל טוב
Mary Jane
Mary Jane • 15 בנוב׳ 2010
TV_Eye כתב/ה:
Mary Jane כתב/ה:
אולי הם נאורים בהגדרתם העצמית, אך המעשה אינו נאור, שכן הוא שארית של טקסים פאגאניים ברבריים שהיו נהוגים באסיה ובעמים סביב, והצידוק הוא צידוק דתי ולא מוסרי או

רגע אני לא לגמרי מבין, אז מי נותן את הגושפנקה של הנאורות? את? אם אדם חושב ומעז להבין את חשיבות המוסרת, וללכת בדרך סבו, אביו ומשפחתו אז הוא לא נאור?

נאורות פירושה סט ערכים המאמץ עמדה מסוימת בנוגע לחיים. עיקרם, מתוך ויקיפדיה:
האמונה שהמדינה קיימת כדי להגן על זכויות הפרט, ולא להפך.
האמונה שכל אדם זכאי לכבוד עצמי וחופש אישי מקסימלי.
האמונה שדמוקרטיה היא צורת הממשל הטובה ביותר.
האמונה שכל בני האדם שווים, בלי הבדל גזע, מוצא אתני, דת או לאום.
האמונה שהשיטה המדעית היא בת-הברית היחידה שלנו להבחין בין אמת לבדייה בעולם הפיזי; ושמדע, בשימוש נכון, הוא כוח חיובי לטובת כל האנושות.
האמונה שלכל בני האדם יש את הזכות לחופש דיבור והבעה, לחופש התאגדות, החופש להאמין (או אף לא להאמין) בכל דת, והזכות לבחור את מנהיגיהם.
האמונה שדוֹגמה דתית וחוויות מיסטיות נחותים מההיגיון והפילוסופיה ושחלק נכבד מהדוֹגמה הדתית הקלאסית הזיקה לרוב האנושות.

אמנם לא כל בחירה היא בחירה נאורה, אך במסגרת המחויבות לחופש אישי מקסימלי ניתנת חירות לאימוץ המסורת שאינה עומדת בקנה אחד עם ערכי הנאורות.
slu
slu

ג'ין יקרה

slu • 15 בנוב׳ 2010
Mary Jane כתב/ה:
TV_Eye כתב/ה:
Mary Jane כתב/ה:

נאורות פירושה סט ערכים המאמץ עמדה מסוימת בנוגע לחיים. עיקרם, מתוך ויקיפדיה:
האמונה שהמדינה קיימת כדי להגן על זכויות הפרט, ולא להפך.
האמונה שכל אדם זכאי לכבוד עצמי וחופש אישי מקסימלי.
האמונה שדמוקרטיה היא צורת הממשל הטובה ביותר.
האמונה שכל בני האדם שווים, בלי הבדל גזע, מוצא אתני, דת או לאום.
האמונה שהשיטה המדעית היא בת-הברית היחידה שלנו להבחין בין אמת לבדייה בעולם הפיזי; ושמדע, בשימוש נכון, הוא כוח חיובי לטובת כל האנושות.
האמונה שלכל בני האדם יש את הזכות לחופש דיבור והבעה, לחופש התאגדות, החופש להאמין (או אף לא להאמין) בכל דת, והזכות לבחור את מנהיגיהם.
האמונה שדוֹגמה דתית וחוויות מיסטיות נחותים מההיגיון והפילוסופיה ושחלק נכבד מהדוֹגמה הדתית הקלאסית הזיקה לרוב האנושות.

אמנם לא כל בחירה היא בחירה נאורה, אך במסגרת המחויבות לחופש אישי מקסימלי ניתנת חירות לאימוץ המסורת שאינה עומדת בקנה אחד עם ערכי הנאורות.

נאורות, היא גם ההבנה שאין תשובה אחת ברורה. ושלא ניתן לשלול דרך /ערך זה או אחר בשמה.
מעבר לכל היא היכולת לקבל בחירות שונות מבלי לשלול אותן אם גם הן לא עומדות בקנה אחד עם זו שלך.
לפי ערך הוו'יקי שהצעת, לא נראה לךי שהכותב מבין בכלל את משמעות המונח. לא הייתי מסתמכת עליהם בדבר.
S
ראובן

החבר הדמיוני בשמיים

ראובן • 15 בנוב׳ 2010
לילה לבן,

תודה על המידע העדכני.
שכחתי בעצמי לציין את ההיבט הבינ''ל, ואכן בארה''ב יש תנועה חזקה נגד מילה אוטומטית.

ראיתי שאנשים שבים לטיעונים השחוקים בעד מילה כפויה - מסורת, קבלה חברתית והיגיינה - וההפרכה פשוטה:

אינכם יהודים דתיים, ואין עם מי לעשות ''ברית'', במיוחד לא ''החבר הדמיוני בשמיים''.
בנוסף - בכל מקרה תצטרכו לעזור לילדיכם להסתגל חברתית,
ומבחינת היגיינה - הרי כבר גילו את הסבון, גם אם לא במשפחתכם.

תנו לחיות,
במיוחד לתינוקות בני-יומם,
ואת הברבריות העתיקה שמרו לחדר המיטות,

R
דובדבן

ואו אלקטרו ז'

דובדבן • 15 בנוב׳ 2010
שמחתי לקרוא הודעה כל כך משמחת.
אין לי (כמובן) מה לתרום לדיון
אבל עניתי לך כי פנית אליי כאדם נאור המחובר למניות שלו.
מדליק לגמרי שאתה אבא.
תלמד אותו תופים?
אורה הכפולה

ברית מילה

אורה הכפולה • 15 בנוב׳ 2010
לא.
מזל טוב וחיים טובים ומאושרים ובעיקר בריאים