לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

סדנת כתיבה: שעת קבלה

זאבה אפורה​(אחרת)
לפני 16 שנים • 11 באוק׳ 2007

Re: חשבתי על פתרון לבעיות שהעלו קוויני והתבגרות מאוחרת

זאבה אפורה​(אחרת) • 11 באוק׳ 2007
רואנדה כתב/ה:
אני נהנית מהסדנה ומהערות של זאבה. תודה, זאבה.

חשבתי שהתרגילים טובים אבל אפשר להוסיף הערה: "השתדלו להשתמש בחומרים ביוגרפיים אבל הם אינם חובה בסדנה."
על פי ההערה יהיה שימוש בחומרים ביוגרפיים אבל הם אינם מדוייקים.

icon_smile.gif זאבה, מצאתי משהו שמתאים לתרגיל 3 עם חומרים אוטוביוגרפיים במקום החיבור הקודם.
לדעתי מעניין יותר.
אני מחכה לאישור להחליף נושא.

שבת שלום. icon_smile.gif

ללרואנדה ולכול-כול-כולם,
כתבתי זאת בשיעור 3 אך העניין חשוב ועלה גם כאן בשעת הקבלה:
כשאני מפנה אתכם לחומרים אוטביוגרפיים אינני מתכוונת לקבל תיאור מקרים כפשוטם. רק אתם יודעים במה אתם בוחרים להשתמש, מה אתם בוחרים לשנות, לעוות, אפילו לשכתב את ההסטוריה האישית. החומרים האוטוביוגרפיים נועדו לשמש דלק, שמן מנוע, לסיפור האישי שלכם. הם הגורמים ליתר הדברים הכתובים לצאת הישר מן הקרביים, ובסופו של דבר גם לגעת בנפשם של אנשים אחרים. לגבי הפרטים הקטנים: לקורא שלא היה נוכח בעברכם זה ממש לא חשוב אם אמת או בדיון היו, אם כך קרה או אחרת. ה"אמת" של הסיפור לר חייבת להיות "אמיתית". כשאני שואלת שאלות אישיות אני מתכוונת לעורר בכם תשוקה מסויימת, משהו שאינו אינטלקטואלי גרידא. השאלות לפעמים אינן מופנות כלפיכם ככותבים, אלא כלפי גיבור הטקסט, הדובר בסיפורכם, הוא שאיננו חייב להיות בדיוק מי שאתם, כפי שאתם תופסים את עצמכם. הדובר, האני בסיפור, גם אם הוא דובר בגוף ראשון, איננו הכותב, הסופר. הדובר יכול להיות מודע או לא-מודע למניעיו, הוא יכול להיות כן ואמיתי, אך גם שקרן פאתלוגי, גוזמאי ובדאי מדופלם, ובכל זאת אוטנטי, עקבי, רב-מימדי ואמין, ואנו יכולים לגלות או לא לגלות את מה שהוא חושף או מסתיר מאיתנו. אין דברים אלו פוגמים באמת של הסיפור.

מקווה שבכך עזרתי לפזר איזה ערפל קטנטן,
בהצלחה,

זאבה
זאבה אפורה​(אחרת)
לפני 16 שנים • 14 באוק׳ 2007

תחבולות כתיבה

זאבה אפורה​(אחרת) • 14 באוק׳ 2007
רואנדה כתב/ה:
זאבה,
נתקלתי בבעיה של קוויני.
הקטע שחשבתי עליו נראה לי בלוגיסטי מידי.
יצא לי more of the same אבל סיפור שונה.

לרואנדה ולקוויני,
בעצם לכולם
אני בטוחה שלא רק אתן מתחבטות בסוגיה זו.
נראה לי שעלינו לחלוק תחבולות כתיבה שיעזרו לנו להתגבר על בעיה זו.

הנה שתי תחבולות פרי תרומתי הצנועה:
1. בניית דמות בדיונית שיש בה מכם אבל אינה אתם. דמות זו יכולה לדבר בגוף ראשון אך יהיה לכם קל יותר לכתוב עליה באופן משוחרר אם תתיחסו אליה בגוף שלישי.
למרות שאתם מזדהים איתה אתם מנותקים ממנה ונותנים לה "חירות ספרותית".
השתתת הסיפור על גיבור מרוחק מעט מאפשרת "להתעלל" בו ספרותית, ולהתרחק מן "האמת" של מה שאכן קרה באופן מדוייק במציאות לטובת "אמת ספרותית".

2. בחירת סוגה/ז'אנר שונה לחלוטין, כפי שהצעתי לקוויני.
למשל סיפור מתח בלשי המתרחש בקהילה רוחניקית ואשר נסוב דווקא על מרידיאנים וליחות... יכול לתת טוויסט מעניין ובעיקר לשחרר אותנו מן המחוייבות לידוע מראש.
גם ככותבים התייחסו אל עצמכם כקוראים, והפתיעו את עצמכם.

אשמח לקבל עוד תחבולות ודרכים לצאת מן הפלונטר.

בהצלחה,
זאבה
lain
לפני 16 שנים • 14 באוק׳ 2007

ואני שואלת...

lain • 14 באוק׳ 2007
זאבונת, מה לעזאזל מתרחש פה?

ליין
שתוהה בדבר הסדנה הוירטואלית היפה שנתפתחה כאן מבלי שאיש/ה ,שלא נאמר זאב או אפילו כבש, פרסמו אותה ברבים.
זאבה אפורה​(אחרת)
לפני 16 שנים • 16 באוק׳ 2007

Re: ואני שואלת...

זאבה אפורה​(אחרת) • 16 באוק׳ 2007
lain כתב/ה:

זאבונת, מה לעזאזל מתרחש פה?

ליין
שתוהה בדבר הסדנה הוירטואלית היפה שנתפתחה כאן מבלי שאיש/ה ,שלא נאמר זאב או אפילו כבש, פרסמו אותה ברבים.

בוקר טוב אליהו, סליחה, ליין...
מה לא ברור?
מה מתרחש? לא הרבה. רק כמה אנשים המחרטטים מדי-פעם עלי-מקלדת, מתגלחים על המילים וולומדים הן מן הניסיון וגם אחד מן השני.
למרות שלאף אחד לא נאמר דבר, (כבש לא פעה, זאב לא המה כיונה), את מוזמנת בשמחה להצטרף לכל אחד מן השיעורים הקודמים, או הנוכחי, כולם ביחד או כל אחד לחוד, איזה מהם שימשכו את ליבך וישרו עליך חתיכת השראה, לפי הסדר או בניגוד לו.
כמו כן הנך מוזמנת להשפיע מחסדיך הספרותיים ומכישורי הכתיבה הקולחים שלך גם כאן בשעת הקבלה, עת נהגגה בעניני כתיבה לסוגיה וסוגותיה.

חוצמזה לאן נעלמת, עיניים של עוף?!

זאפ"ו
Mooooon
לפני 16 שנים • 6 בינו׳ 2008

לכלובי

Mooooon • 6 בינו׳ 2008
לכלובי, האם יש מצב להפסיק
את הגדרת השירשור כ- "דביק" ?
היום שמתי לב ודי התעצבנתי
השרשור כבר ישן ולא רלוונטי

( טוב ת'אמת, לא ת'צבנתי בכלל )
( סתם לא הצליח חרוז האומלל )
Whip​(שולט)
לפני 16 שנים • 22 בינו׳ 2008
Whip​(שולט) • 22 בינו׳ 2008
ככה זה,
הלכה הזאבה ביער עם תלמידיה,
פתאום ראתה סטיפה של כסף.
אצה רצה, קלת רגליים,
חטפה הסטיפה - ונעלמה!

אנא, ילדים,
עיזרו לתלמידיה למצוא את הזאבה
בטח תוכלו למצוא אותה בפאב הקרוב
מורידה שוטים של "קווארבו גולד" כאילו אין מחר
וכאילו תלמידיה לא נטושים ביער הבערות הנורא והאפל...
זאבה אפורה​(אחרת)
לפני 16 שנים • 31 בינו׳ 2008

וואלה, יש עניין?

זאבה אפורה​(אחרת) • 31 בינו׳ 2008
לאחר הפצרות ואיומים כאלו מי לב אבן לה ותשיב פניכם ריקם?

אני רק זורקת טריגר, השאר תלוי בכם.
ז. אפורה מתמיד