לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

פסילה לא מודעת של מוסיקה טובה בגלל הנטיות של המוסיקאי

גוזל הברזל
לפני 16 שנים • 28 בפבר׳ 2008
גוזל הברזל • 28 בפבר׳ 2008
רד-סל - אם כבר אז העדפתי את The RIde of the Valkyries בשירו של אלמר פאד Kill the Wabbit... icon_smile.gif
(למי שלא מכיר: אלמר פאד זה הציד שמנסה לצוד את באגס באני...)

למרות, שלא "צריך" לשפוט מוזיקה לפי הנטיות של האמן, וספציפית לואגנר יש כמה יצירות מוזיקליות חשובות, בסופו של דבר אנשים כן שופטים לפי זה.
הרבה יותר קל להקשיב למוזיקה שקרובה ללבך מאשר לשירה דתית טיבטית (שאגב, מאד מעניינת מבחינת צורת הפקת הצליל של הזמרים). לדעות האנטישמיות של ואגנר יש ביטוי ביצירה המוזיקלית שלו. לא סתם קוראים למוזיקה הנפוצה בתקופתו (ובתקופתנו) "מוזיקה תוכניתית"
TV_Eye​(שולט)
לפני 16 שנים • 28 בפבר׳ 2008

די לדבר שטיות

TV_Eye​(שולט) • 28 בפבר׳ 2008
אני יודע שאני כבר לא ממש כאן. אבל אני חייב לשאול שאלה!
לדבר שטויות בקצב זה כואב בלשון? או שזה מתגלגל טבעי?

ווגנר מי שלא יודע היה יהודי (טוב רק חצי, אבא שלו היה יהודי) יחסו של ווגנר אל היהודים הוא אמביוולנטי ומורכב ללא ספק. ווגנר אכן כתב את המאמר הידוע "היהודים במוזיקה" שבו הוא מציג את התרבות היהודית כתרבות זרה שחודרת לתרבות הגרמנית ומלכלכת אותה במוטיבים אתנים, אך באותה תקופה היה זה עניין שבשיגרה מאמרים אנטי יהודים ולא היה מלחין אחד שלא חטא באימרות כאלה ואחרות על יהודים כולל מוצרט ובטהובן. גם אל לנו לשכוח שבהצגת האופרה האחרונה והכי חשובה שלו "פרסיפל" הוא התעקש שהמנצח יהיה חברו הטוב (ואני מדגיש חבר טוב) המנצח הידוע לוי. אותו לוי היה יהודי מאמין חובש כיפה ואחד מהמנצחים הגדולים של התקופה.

ואני אפילו לא מדבר על העובדה שווגנר הלך לעולמו ב1883! הרבה לפני שמישהו דמיין משהו כמו נאצים, אבל וזה אבל ענק!!!
מלחנים כמו ריכרד שטראוס- שהיום אין שום בעיה לנגן את המוזיקה שלו ואף יצירתיו מושמעות מעל הבמה של הפילרמוניה הישראלית כמעט בכל עונה- אותה ריכרד שטראוס לא רק שנולד וחי בתקופת הנאצים אלה אף היה "נשיא לשכת המוזיקה של הרייך" לא פחות ולא יותר, הוא היה חבר במפלגה הנאצית ואת יצירתיו האחרונות כתב לגדולת הרייך השלישי.

דוגמא נוספת היא כמובן המלחין קארל אורף, עוד נשמה טובה- בארץ ובכל העולם אוהבים להשמיע את היצירה המפורסמת שלו, שכולם מכירים ואוהבים "כרמינה בוראנה"- היה גם הוא חבר מפלגה נאצי ואף הקדיש את היצירה הזו לרייך השלישי שמצידו אימץ אותה והפך אותה כמעט להמנון המפלגה.

אז לפני שאתם מדברים על ווגנר נסו להבין מדוע דווקא אותם מנהיגי דעת הקהל מנסים לשים כשעיר לעזאזל את ווגנר כגדול היוצרים הנאצים! על אף שהיו יוצרים אולי לא גדולים ממנו אך ללא ספק יותר נאצים ממנו!
Uranus
לפני 16 שנים • 1 במרץ 2008
Uranus • 1 במרץ 2008
הרבה אנשים כותבים כאן דיעות אישיות או מצטטים דברי חכמים או בכלל פשוט כותבים דברי חוכמה.

אין ספק טיוי שגם דבריך מעידים על היותך איש מלומד, סקרן, השואף לידע ודייקנות...

ואולי אני טיפש שאני שואל שאלה כזו אחרי ארבע שנים בפורום.... אבל אחרי כול כך הרבה זמן שלא כתבת בפורומים, לא הגיע הזמן שהטון שלך קצת יתמתן ושתפסיק לכתוב מתוך היותך חכם מאחרים ופשוט תכתוב מעצם היותך חכם ?

אני חוזר ואומר שניכר מדבריך (וגם מהיכרות איתך) שאתה איש מלומד ויודע לא מעט. אני רק לא מבין למה אתה כותב כמישהו שצריך להוכיח את זה כול הזמן לכול העולם ועוד ע"י להראות כמה כולם טיפשים לעומתך.
slu
slu
לפני 16 שנים • 3 במרץ 2008

דברי חכמים

slu • 3 במרץ 2008
איני חושבת שטי וי ידידי מתייהר בידענותו כלפי אחרים,
מצד שני להם אין את היתרון של להכיר את האדם ולכן לא יכולים לדעת.

אין ספק שאין פגם בלטעות או לא לדעת דבר, זו חלק מן התהליך של הלמידה.

אבל כאשר הבורות מועלית על נס ולא זאת עוד אלא שמוצגת כמן פסבדו עובדה המבוססת על שמועות פה ושם נטו ( מי שבאמת מתעניין בנושא, יכול היה בהינף מקש לברר את המידע שטי וי מסר בקלות) הרי שהיא לא רק מכעיסה היא יותר מכל מסוכנת.
ומובנת לי ההתלהמות שכזו יכולה לעורר בזה או אחר.

אני מסכימה שדרך הצגת הדברים היא חשובה לעיתים לא פחות מן הדברים עצמם.
אני גם חושבת שצריך לדעת להבדיל בין תפל לעיקר.

s
TV_Eye​(שולט)
לפני 16 שנים • 7 במרץ 2008
TV_Eye​(שולט) • 7 במרץ 2008
אוראנוס ידידי איני מבין מדוע התקיפה האישית. לא קראתי לאיש כאן מטומטם או אפילו רמזתי לזה. אבל אכן האנשים כאן דיברו שטויות.

הייתי רוצה לראות איזה תגובות היו כאן אליו הפוסט היה על: "האם להצביע לפרס? למרות שיש לו אמא ערביה!?"

אכן שתי ההשערות הללו מתבססות על שמועות זדוניות שהלכו וצברו פופולאריות בציבור ושניהם שיקריות מיסודן.

ובמקרה הספציפי הנ"ל פשוט רוב האנשים לא מכירים את העובדות. ובתור אדם שווגנר ובעיקר המוזיקה שלו מאוד קרובים לליבו זה חרה לי וראיתי לנכון להעמיד את גבוב השטויות שנאמרו כאן (מפיהם של אנשים שאני לא מזלזל באינטליגנציה או בידע שלהם לשנייה) . ואני ממש לא רואה עצמי מעל או מתחת לאיש.
כמו כל אדם ישנם נושאים שאני יודע ומכיר ויש נושאים שאני בור מוחלט בהם. מעולם לא טענתי או ביקשתי לעצמי את כתר "היודע כל" או את כתר "החכם מאחרים" כי זה פשוט לא נכון. גם אין לי צורך להציג לעולם כמה הם טיפשים ואני חכם, אחרת הייתי כותב כאן בכל פוסט רענן.

אבל זה נחמד לראות ששוב הדברים יורדים לפסים אישים היכן שאין שום הצדקה, תודה שהזכרת לי מדוע אני נמנע מלכתוב כאן.

חג שמח לכולם.
T O M​(שולט)
לפני 16 שנים • 22 במרץ 2008
T O M​(שולט) • 22 במרץ 2008
אני מפריד בין היצירה לאדם, כל אדם.

לדעתי, האמנות (בכל תחום שהיא) היא מעל לקטנוניות היום יומית של מה עשה בן אדם X בחייו.
אנשים חיו בתקופות ובזמנים שונים, תחת חוקים ומנהגים אחרים. אף אחד לא מושלם ואין אדם אהוב על כולם.

ולא באתי לשפוט את האדם כי אם הכישרון שיצא ממנו והעניק
לעולם את המתנה שבלחוות איתו גם ולהסתכל/להאזין בהנאה.

מוזיקאי, צלם, צייר, פסל, אדריכל, טבח
ספורטאי, מחזאי, מנצח....אפילו סידור פרחים.

כל דבר שאפשר להגיד עליו "וואו".

אני מסתייג מ"אמנות" אשר מכילה תוכן קולקטיבי, מגמתי ומתמשך
של הסתה כנגד עם, דת ומין. כאשר "היצירה" היא במכוון
על מנת להסית ולשנוא. דבר כזה לא ייחשב בעיני יצירה.

דוגמאות כמו שירי WHITE-POWER או סרטי התעמולה בזמנם של הנאצים
אשר חרגו מכל גבול אנושי.יש עוד דוגמאות לדברים פסולים בעיניי,
לאוו דווקא נאציזם אבל זה מספיק.

עם זאת, אני מבין אנשים שיסלדו מיצירה של מישהו,
שבאופן אישי היה אחראי לסבלם.
במקרה הזה הרגשות והסבל האישי יכולים להאפיל על ההנאה שבאמנות.

לא רוצה שימנעו אותה ממני או מאחרים
אך בהחלט מבין למה הם באופן אישי אינם יכולים להנות מזה.
פצפונת
לפני 16 שנים • 22 במרץ 2008

ignorance is blessing

פצפונת • 22 במרץ 2008
ביצירות מוזיקליות אפשר להנות מהמוסיקה בלי לדעת מה ההיסטוריה של המלחין.
לפעמים הבורות היא ברכה כי אפשר להנות מהיצירה בלי לדעת שהמלחין היה נאצי אבל גם ואגנר וגם שטראוס לא היו נאצים.
שטראוס היה המנצח של הפילהרמונית של ברלין. אחרי ברונו וואלטר וטוסקניני, שתפטרו כשמחו על עליית היטלר, אבל אחרי שנתיים הוא פוטר לאחר שסרב לסלק את היהודים מהתזמורת.
בנו היה נשוי ליהודיה והוא היה בשנות ה70 לחייו ולא היה יכול לעזוב. מאז שסירב לפטר יהודים ופוטר לא היה בתפקידים רשמיים. משטר דיקטטורי כמו הנאצים הכריח אנשים להיות חברי מפלגה.

אורף היה נאצי. "כרמינה בוראנה" מכילה מקצבים פשוטים וקצביים, ברבריים, והיא געגוע לימי הזוהר של ההונים והויזויגוטים אבל אפשר להנות ממנה בלי לחשוב על המקורות שלה. אני לא עושה הפרדה מודעת.

בעידן שכל אחד יכול לשמוע מוזיקה מעולה שלא באולם קונצרטים לי אישית אין בעיה לחכות עם השמעת מוזיקה, שנוגנה במחנות הריכוז, עד שהדור שהיה במחנות הריכוז ילך לעולמו ולא ירגיש שמנגנים מולו את המוזיקה ששמע במחנות הריכוז. ידוע שחלק גדול מקהל המאזינים של הפילהרמונית הישראלית הם ניצולי שואה והמנצח ברנבוים ניגן להם כשישבו שם את המוסיקה שהם זכרו ממחנות הריכוז שלהם.

מוסיקה לא עושה אסוציאציות מיידיות לרעיונות אבל מילים קשורות ישירות לרעיונות. במוסיקה הרוב מקבלים ש"בורות היא ברכה".

איך תגיבו לסרט, שעשוי טוב, אבל קורא להתקוממות ולבצוע פעילות אלימה?
איך תגיבו לשיר, שכתוב מצויין מבחינה אמנותית, אבל המסר מתחתיו הוא לקחת אבנים ולזרוק אותם עליכם?
שאלה יותר חשובה: הרוב לא קורא להחרים יצירות אמנות, גם כשהן קוראות לאלימות וגם כשהמסר שלהן שצריך להלחם נגדכם אבל

האם השלטון צריך לתמוך כספית ביצירות אמנות שקוראות להפיל אותו בכוח? האם השלטון צריך ללמד אותן בבתי הספר.

מה אם מישהו ילחין את השיר הזה האם צריך לשיר אותו באירועים רשמיים? לדעתי אין ספק שהוא יצירת אמנות של שירה.

שירו של מחמוד דרויש מ1964, תרגום מברקלי בארהב של הישראלי לשעבר סמי שלום שטרית ושל עירין סיגל.

תִּרְשוֹם!
אֲני עֲרָבִי.
מִסְפָּר תְּעוּדַת הַזְּהוּת שֶלִי הוּא חֲמִישִים אֵלֶף.
יֵש לִי שְמוֹנָה יְלָדִים
וְהַתְּשִיעִי יָבוֹא אַחֲרֵי הַקַּיִּץ!
הַאִם זֶה מַכְעִיס אוֹתְּךָ?

תִּרְשוֹם!
אֲני עֲרָבִי.
עוֹבֵד עִם חֲבֵרַי פּוֹעֲלֵי הַמַּחֲצֵבָה.
יֵש לִי שְמוֹנָה יְלָדִים
אֲנִי מֵבִיא לַהֵם לֵחֶם
בְּגָדִים וּמַחֲבָּרוֹת
מִתוֹך הָאֲבָנִים..
אֲני לֹא מִתְחַנֵן לִצְדָקָה מִדַלְתֵךָ
אֲנִי לֹא מְכָוֵץ עֲצְמִי עַל מִפְתַנְךָ.
אַז הָאִם זֶה מַכְעִיס אוֹתְךָ?

תִּרְשוֹם!
אֲני עֲרָבִי.
יֵש לִי שֵם לְלֹא תֹאַר.
סַבְלָנִי בְּאֱרֶץ
בָּה הַכָּל חַיִּם בְּרוֹגֶז
שוֹרָשַי
הָיוּ מְחוּפָּרִים עוֹד לִפְנֵי לֵידַת הַזְּמָן
לִפְנֵי תְּחִילַת הָעִידָנִים
לִפְנֵי הָאוֹרָנִים וַעֲצֵי הַזַּיִּת
וּלִפְנֵי שֶצָמַח הַעֶשֶב

אָבִי.. צֵאצָא לְמִשְפַּחַת הַמָּחֲרֵשָה
לֹא מִמָעֲמָד אצִיִלים
וְסָבִי.. הָיָּה פָלַאח
לֹא מְיֻחַס וְלֹא מְקֻשַר
לִימֵד אוֹתִי אֵת גָאֲוָת הַשֶּמֶש
לִפְנֵי שֶלִּימְדָנִי לִקְרֹא
וּבֵיתִי, בִּקְתַת הַשוֹמֵר
עֲשוּי עֲנָפִים וְקָנִים
הָאִם אֲתָּה מְרוּצֵה מִמָּצָבִי?
יֵש לִי שֵם לְלֹא תוֹאַר!

תִּרְשוֹם!
אֲני עֲרָבִי.
צֶבַע שְעֲרִי.. פֶּחָם
צֶבַע עֵינַי.. חוּם
תְּכוּנוֹתַיי:
לְרֹאשִי עָקַאל עֲל כָּפִיָּה
כַּף יָדִי חֲזָקָה כַּסֶלַע
כְּתוֹבְתִי:
אֲנִי מִכְּפָר שָכוּחַ חֲסַר-הָגָנָה
רְחוֹבוֹתָיו נְטוּלֵי-שֵמוֹת
וְכָל גְבָרַיו.. בַּשָּדוֹת וּבַמָּחֲצֵבָה
הָאִם זֶה מָכְעִיס אוֹתְךָ?

תִּרְשוֹם!
אֲני עֲרָבִי.
אֲתָּה גָזַלְתָּ אֵת הַפָּרְדֵסִים שֶל אֲבוֹתַיי
וְאֵת הַאֲדָמָה אֲשֶר עִיבַּדְתִי
אֲנִי וְכָל יְלָדַי
וְלֹא הוֹתַרְתָּ דָבַר לָנוּ וּלְצֵאצַאֵנוּ
מִלְבַד הָאֲבָנִים הָאֵלֶה..
אַז הָאִם הַשִּלְטוֹן יִיקַח אוֹתָּן
כְּפִי שֶשָּמָעֲנוּ אוֹמְרִים?

לַכֵן!
תִּרְשוֹם בְּרֹאש הֶעֳמוּד הָרִאשוֹן:
אֲנִי לֹא שוֹנֵא אֲנָשִים
וְאֵינֵנִי פּוֹלֵש

אֲבָל אִם אֱהֱיֶה לְרָעֵב
בְּשָרוֹ שֶל הַכּוֹבֵש יִהֱיֶה לִי לְמָאֳכָל

הִזָהֵר..

הִזָהֵר..

מְהַרָעָב שֶלִי

מְהַזָעָם שֶלִי
!

1964
the_drow​(שולט)
לפני 16 שנים • 19 באפר׳ 2008
the_drow​(שולט) • 19 באפר׳ 2008
טורי איימוס נשלטת? WTF? לא ידעתי. ואכן היא קיטשית ברמות.
יש לה כמה שירים טובים כמו Me & A Gun למשל.
אני משער שהזמר של NIN שולט. שומעים את זה בטקסטים שלו.

ולנושא:
אני שמעתי פעם אלבום של אדם אחד שהיה מדהים, במיוחד יצירה אחת ממנו.
הלכתי לחפש עליו בוויקיפדיה וגיליתי שיש עליו צו מעצר של משטרת גרמניה על אונס\התעללות מינית וביצוע מעשי סדום בלפחות 100 ילדים (הערכה שנפגעו בסביבות ה1000 אך לא ניתן לאתרם).
יש עליו פרס לא קטן. איך דבר כזה מכוער יכול ליצור דבר כזה יפה?
אני ממשיך לשמוע את המוזיקה שלו. זה לא מפריע לי.
איך אתם הייתם מגיבים?