ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

אינטליגנטי

James Bondage​(מתחלף)
לפני 9 שנים • 14 ביוני 2014
James Bondage​(מתחלף) • 14 ביוני 2014
פולו ואדון שפחון ציינו זאת בתגובתם, ויש לזה אפילו שם: אפקט דאנינג-קרוגר

באנגלית: http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect

בעברית: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A4%D7%A7%D7%98_%D7%93%D7%90%D7%A0%D7%99%D7%A0%D7%92-%D7%A7%D7%A8%D7%95%D7%92%D7%A8

בקיצור: (פסקה שניה מהויקיפדיה בעברית, שהיא אפילו קריאה) אדם חסר השכלה אינו מודע להיקפו של התחום ולכן עלול להעריך ביתר את ידיעותיו המועטות. לעומת זאת אדם בעל השכלה מרובה בתחום אשר מודע להיקפו הרחב, עלול להעריך בחסר את הידע ביחס לגבולותיו הרחבים.

יש הרבה תמיכה מחקרית, אם כי היא ספציפית למה שדאנינג וקרוגר בדקו, וזו לא בדיוק הגרסה שמקובל לצטט ("טיפשים בטוחים שהם חכמים יותר ממה שהם, חכמים בטוחים שהם חכמים פחות ממה שהם")

ויש עוד עקרון שרלוונטי לדיון: (כמעט) אף אחד אינו הנבל בסרט של חייו שהוא צופה בו. גם אנשים שיש בסך הכל קונצנזוס של החברה שהם "רעים", הרבה מאוד פעמים מרגישים שהם דווקא צודקים ולא מובנים / נעשה להם עווול.

הם נהדרים, אבל בגלל סטנדרטים מטופשים של החברה של רחצה קבועה וסלידה מריח גוף חזק, מדי פעם מישהו חושב שהם לא אסתטיים. או שהם גאונים, אבל אף אחד לא מבין אותם, ואם רק היו נותנים להם לנהל את העולם, הכל היה יותר טוב - ולא משנה אם כל דבר שנתנו להם לנהל עד עכשיו כשל באופן נוראי (גם אז, האשמה הייתה אצל מישהו אחר, כמובן).
בקרקעית האוקיאנוס​(נשלט)
לפני 9 שנים • 15 ביוני 2014

מחקר פורץ דרך!

שמע גי'מס, לפי מה שכתבת פה אין לי סיכוי להביא איזו דולפינה לבריכת הגנים שלי icon_smile.gif.

אמר כבר איש אחד "חכם" "שכל מה שהוא יודע, זה שהוא לא יודע", ולמרות ידיעתו העדיף להמשיך לשוחח עם אנשים ונערים בכיכר השוק של אתונה על צדק, יושר , חיים ומשטר מתוקן, מאשר לנסות בעצמו להנהיג את הפוליס. אני אמנם לא חכם במיוחד אבל לא מספיק טיפש כדי לעשות "מחקר" על משהו מאין זה. נו, ככה חיסלתי לעצמי את הקריירה האקדמית.

אבל יש לי שם "לאפקט" חדש שחקרתי ומצאתי! אפקט "קוגיטו ארגו טומטום", או אולי "אני מטומטם משמע אני חוקר" או אלי הפוך לא יודע.

יום טוב לכולם icon_smile.gif.
T O M​(שולט)
T O M​(שולט) • 15 ביוני 2014
אדם אשר ומפגין ידע מסויים כלשהוא בכמה שיותר נושאים שאינם קשורים בהכרח
לתחום מקצועו ייחשב על פי רוב לאדם חכם בעיני הסובבים אותו. ידע כללי.

גם אם מראש ידעו שאין לו שום תואר ושאין לו שום עסק מצליח והוא בסך הכל פועל פשוט.
עדיין התגובה כלפיו תהיה "יש לו שכל לבחור הזה" ורובם יתהו למה הוא לא מינף זאת
לעבר ה"אינטלקטואלי" בעל התארים והמעמד.

לגבי האינטלקטואל, אני גם חושב שיש לזה יותר קשר ליכולת למידה על פי הסטנדרטים
המקובלים. אפשר לקרוא לו גם אדם "משכיל" אבל זו השכלה לימודית בלבד ולכן אותו אדם
גם יכול להיות טיפש(אך לא בור), בעל דיעות קדומות קיצוניות(אך יודע להתנסח היטב בהסברה)

השכלה לימודית נותנת לך ידע וכלים, היא פחות מלמדת אותך בצורה עצמאית
או מפתחת את היצירתיות.

ההעדפה לאינטלקטואלים בחברה לדעתי יותר נובעת מזה שבד"כ הם מקבלים מעמד חברתי
גבוה יותר ומרוויחים הרבה יותר כסף מאיש ממוצע. זה לא בגלל היותם חכמים
(כי לא כולם כאלה חכמים) icon_smile.gif

בסופו של דבר המשיכה העיקרית אליהם היא בגלל הכסף שבא עם המעמד.
מיתוסית​(שולטת)
מיתוסית​(שולטת) • 15 ביוני 2014
עוד לא נתקלתי באדם אינטלקטואל (לא אחד שיש לו תארים) במובן של אדם שיש לו ידע כללי נרחב ואותו הוא השיג בין אם על ידי תארים ובין אם על ידי לימוד עצמי- שלא החשבתי אותו כאינטליגנט.
אני פשוט לא רואה איך אדם בעל ידע בפילוסופיה, פסיכולוגיה, ביולוגיה, פיזיקה, אומנות וכו- גם אם הוא רק קרא ספרים ולכאורה למד כמו תוכי- הוא טיפש.
אדם טיפש מלכתחילה לא ילמד את התחומים האלה ולא יקרא ספרים להנאתו.
התחומים האלה מצריכים גם יכולת חשיבה ולא רק שינון.
opiate​(שולט)
opiate​(שולט) • 15 ביוני 2014
אינטלקטואל = אדם שמנסח את הדעות המשותפות שלכם בצורה שנעימה לך לאוזן