סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

צרכת זנות? עברת עבירה פלילית

זאלופון​(שולט)
לפני 6 שנים • 22 באוג׳ 2017
זאלופון​(שולט) • 22 באוג׳ 2017
היי ג'יימס,

על מה מבוססת ההערכה שבנורווגיה החוק הצליח?

רוב הטענות להצלחתו, ככל שמצאתי, מתבססות על מחקר מ-2014 מטעם ממשלת נורווגיה (זה: http://todaango.org.il/wp-content/uploads/2014/09/REPORT-Evaluation-of-the-ban-on-the-purchase-of-sexual-services-1.pdf ). אלא שאם קוראים מעבר לכותרת, קשה לומר שמוצגת שם הוכחה חותכת להצלחת החוק.

הטענה העובדתית המוצקה היחידה שנמצאת שם קובעת שהחוק הפחית משמעותית את זנות הרחוב באוסלו – אלא שזו תוצאה אלמנטארית שגם מתנגדי החוק מסכימים שתהיה לו. הרי טענתם היא שהחוק לא יעלים את הזנות אלא יוריד אותה למחתרת, למקומות רחוקים יותר מהעין ובעיקר רחוקים יותר מהיכן שקל לאכוף את האיסור.

כיצד השפיע החוק על זנות במקומות כאלה, החשובים הרבה יותר לצורך הערכת יעילותו? על כך הדו"ח אינו נותן תשובה אמפירית, אלא מספק השערות בלבד, לצד הודאה כנה שלמעשה אין לעורכי המחקר מושג איזו השפעה בדיוק היתה לחוק, אם בכלל.

כך, למשל, הם מעריכים ("במידה גבוהה של חוסר ודאות", כניסוחם שלהם) ששוק הזנות בדלתיים סגורות התכווץ אף הוא ב-10-20 אחוז, אך מודים שאין להם נתונים שתומכים בכך ישירות. ההערכה שלהם מתבססת על כך שמחירה של הזנות הפך זול יותר מאז החוק, כלומר ההיצע עולה על הביקוש. רק שהנתון הזה אינו מצביע בשום אופן על הקטנת מספר הזונות, אלא לכל היותר על כך שמספר הלקוחות קטן ביחס למספר הזונות.

גם זו מסקנה לא מדויקת, שהרי הסיכון שהתווסף לעסקה עבור הלקוח מהווה מחיר אלטרנטיבי שכדי לפצות עליו נדרשת הוזלה במחיר הכספי, גם ללא הפחתה במספר הלקוחות. אלה חוקי כלכלה בסיסיים. אבל אפילו אם מספר הלקוחות אכן פחת, אין שום אינדיקציה לכך שמספר הזונות פחת. למעשה, הנתון הזה מחזק את אחת הטענות של מתנגדי החוק: שהחוק צפוי להחליש את עמדת המיקוח של הזונה מול הלקוח וכך להרע את מצבה.

"ממצאים" אחרים בנוגע להשפעת החוק על ממדי הזנות אינם שונים: רובם ככולם הערכות ניחושים, לא ממצאים של ממש, כאשר החוקרים מקפידים לציין "מידה גבוהה של חוסר ודאות" לגביהם.

אם ההשפעה על צמצום ממדי הזנות מוטלת בספק, מה באשר לזונות עצמן? כיצד החוק השפיע עליהן?
ובכן, המחקר מציין כי הזונות מדווחות על כך שכוח המיקוח שלהן נחלש (כפי שצוין קודם לכן) ורמת הביטחון שלהן *פחתה*. הן מציינות שהרכב הלקוחות השתנה לרעה (rougher customers בלשון המחקר). הן גם חוששות יותר לפנות למשטרה בעת הצורך מחשש שהדבר יזיק להן בעתיד. בקצרה, בדיוק אותן השפעות שליליות של החוק בשוודיה.

לסיכום, אני לא חושב שהמחקר הזה, לפחות, מציע תמיכה של ממש בטענה להצלחת החוק להפללת הלקוח. אין בו עדות מוצקה ליעילות החוק בהפחתת זנות ויש בו עדויות לפגיעה בזונות עצמן, כפי שטוענים המתנגדים.
האם אתה מכיר מחקרים אחרים שמראים שהחוק יעיל?

מרי ג'יין, חוב קטן לי אלייך:

יש בעולם הזה מעט מדי אנשים שמאמינים באמת בחופש האדם. חבל לאבד אותך בגלל מפגש עם ליברטריאן ספציפי. ליברטריאניזם, ככל אידיאולוגיה אחרת, אינה הכל או כלום. יש הרבה גוונים והרבה סוגים של ליברטריאנים (או ליברלים, כפי שרובם מעדיפים להקרא). חלק מהם אפילו תומכים בחוק להפללת לקוחות זנות...

מבין הקבוצות הליברליות שאני מכיר, זו שלמיטב שיפוטי הסיכוי שתוכלי להתחבר אליה הוא הגבוה ביותר היא "חופש לכולנו". אם את לא מכירה ובא לך לבדוק, חפשי אותם בפייסבוק. מי יודע, אולי המיעוט הליברלי ירוויח אותך בחזרה (:

https://www.facebook.com/pg/hofeshku/about/?ref=page_internal
https://docs.google.com/document/d/1DYM3IyNuS481sVNiXQ1jHSfKpKHCeb7gbGysRreVhv4/edit
פוסעת בענווה
לפני 6 שנים • 23 באוג׳ 2017
פוסעת בענווה • 23 באוג׳ 2017
מעניין...
רק לפני כמה ימים פנה אלי מישהו בפייסבוק, ראה אותי באיזה קבוצה והציע לי להיות בארוע בו הנשים לבושות ומקבלות כסף והגברים ערומים. "באיזה דירה".
התחלתי לשאול שאלות, כוון שההרגשה שהיתה לי שזה בדיוק זה. סוג של זנות. או מתן שרותים בתשלום. תקראו לזה איך שתקראו לזה.
לא מתכוונת להעביר ביקורת על האנשים שכן מקבלים תשלום, זה עניין שלהם.. אך אני באותם רגעים הרגשתי כאילו משדלים אותי לזנות.
האדם שהציג את זה פנה לעוד נשים ואם ביקשו או לא, צרף אותן לקבוצה שפתח לצורך העניין.
אני נחרדתי. גם בשל תעוזתו וחוסר פחדו מהחוק, וגם בשל השידול.
עמתתי אותו בשיחה, האם זה לא סוג של זנות? מתן שרותים תמורת תשלום?
והוא התחיל לגמגם.. לא בדיוק, יודע שיש לזה דרישה, את לא חייבת, רק תהיי בקבוצה... בלה בלה בלה.
זה דגדג לי לעשות עם זה משהו ואולי אעשה. לא מסתדר לי בראש.
המלט
לפני 6 שנים • 30 באוג׳ 2017
המלט • 30 באוג׳ 2017
"מעניין...
רק לפני כמה ימים פנה אלי מישהו בפייסבוק, ראה אותי באיזה קבוצה והציע לי להיות בארוע בו הנשים לבושות ומקבלות כסף והגברים ערומים. "באיזה דירה".
התחלתי לשאול שאלות, כוון שההרגשה שהיתה לי שזה בדיוק זה. סוג של זנות. או מתן שרותים בתשלום. תקראו לזה איך שתקראו לזה.
לא מתכוונת להעביר ביקורת על האנשים שכן מקבלים תשלום, זה עניין שלהם.. אך אני באותם רגעים הרגשתי כאילו משדלים אותי לזנות.
האדם שהציג את זה פנה לעוד נשים ואם ביקשו או לא, צרף אותן לקבוצה שפתח לצורך העניין.
אני נחרדתי. גם בשל תעוזתו וחוסר פחדו מהחוק, וגם בשל השידול.
עמתתי אותו בשיחה, האם זה לא סוג של זנות? מתן שרותים תמורת תשלום?
והוא התחיל לגמגם.. לא בדיוק, יודע שיש לזה דרישה, את לא חייבת, רק תהיי בקבוצה... בלה בלה בלה.
זה דגדג לי לעשות עם זה משהו ואולי אעשה. לא מסתדר לי בראש."

האם הציעו לך תשלום תמורת סיפוק מיני תוך כדי מגע בגוף שלך? כי כל ״מתן שירותים״ אחר איננו זנות.
James Bondage​(מתחלף)
לפני 6 שנים • 30 באוג׳ 2017
James Bondage​(מתחלף) • 30 באוג׳ 2017
זאלופון כתב/ה:
היי ג'יימס,

על מה מבוססת ההערכה שבנורווגיה החוק הצליח?

רוב הטענות להצלחתו, ככל שמצאתי, מתבססות על מחקר מ-2014 מטעם ממשלת נורווגיה (זה: http://todaango.org.il/wp-content/uploads/2014/09/REPORT-Evaluation-of-the-ban-on-the-purchase-of-sexual-services-1.pdf ). אלא שאם קוראים מעבר לכותרת, קשה לומר שמוצגת שם הוכחה חותכת להצלחת החוק.

אכן, זה הרפרנס העיקרי שגם אני מצאתי, אם כי מצאתי אותו בנורבגית https://www.vista-analyse.no/site/assets/files/5722/va-rapport2014-30_evaluering_av_forbud_mot_kj_p_av_seksuelle_tjenester.pdf - והסתמכתי בעיקר על הסיכום (עמ' 11-14 באנגלית), ולא צללתי לנתונים עצמם - מה שאעשה אחרי שהפנית אותי לתרגום אנגלי מלא; אם כי, יש לי עכשיו הרבה פחות זמן להשקיע בזה.

מצאתי בזמנו עוד מקור (שלא ביקמרקתי בזמנו, ובשניה זאת לא מצאתי שוב) שדיבר על כך שהייתה עליה משמעותית בפניה לרשויות הרווחה והענות שלהן -- שתומך בזה שכנראה הייתה לחוק תרומה ליציאה ממעגל הזנות, או לפחות לניסיון שכזה, לפחות לגבי אזרחיות נורבגיה שעסקו בזנות, אם כי ראוי לציין שאחד מהגורמים שעודדו את העברת החוק הן דווקא חלקן של הנשים הניגריות בזנות וההנחה/טענה שמדובר בסחר בנשים.

אתה צודק כמובן, שאי אפשר למצוא פה הוכחה חותכת, קל להתקיף את המתודולוגיה, ולהתעלם מתוצאות המחקר הזה. אני מרשה לעצמי כרגע לקבל אותו, (א) כי הייתי רוצה להאמין בו, ובניגוד למצב בשוודיה לפחות אין וודאות שהחוק הרע את המצב משמעותית*, ו-(ב) בהנחה הלא-לגמרי-ריאלית שהמסקנות שהובאו בסיכום הם אמת מוחלטת, אני רוצה להבין למה מישהו חושב שאפשר ללמוד מזה משהו על ישראל, כי למיטב הבנתי את מבני החברה הישראלית, החברה השוודית והחברה הנורווגית, יהיה לנו מזל אם התוצאה תהיה "רק" גרועה כמו בשוודיה. אני יוצא מנקודת הנחה שאני הדיוט גמור בנושא הזה.

* יש עדויות לשיפור ולהרעה, וכמובן כל אחד בוחר את אלו שתומכות בדעתו כדי להסתמך עליהן. אני חושב שמה שעקבי ואפשר להניח שיקרה בארץ, הוא -- כמו שציינה מרי ג'יין -- שהמסכנות ביותר יהפכו למסכנות עוד יותר, ושהמשטרה תעשה מה שנוח לה ולא תנסה להשיג את מטרות החוק, ע"ע https://en.wikipedia.org/wiki/Prostitution_in_Norway#Effect_of_sex_purchase_ban
Sm Art{☆Sm}
לפני 6 שנים • 31 באוג׳ 2017

חינוך ? או עונש ?

Sm Art{☆Sm} • 31 באוג׳ 2017
צרכני זנות לא עוברים עבירה פלילית
אילו שמחוקקים את החוקים התחתנו עם נשים שעסקו בזנות בעברן .וגם הם צורכים את השירותים הללו .
מחוקקי החוקים .

זנות אלפי שנה לא היה עבירה פלילית ,וגם מחוקקי החוקים שיחוקקו איזה חוק שהם רוצים
הם הראשונים שילכו לצרוך זנות בהווה ובעתיד .

זנות היא בעיה מוסרית וחברתית בעיקר .
חלק מהחוקים שנחקקו בעבר ,ע"י מחוקקי חוקים למיניהם
הם אלו שהורידו הרבה גברים ונשים לעולם הזנות .

מחוקקי חוקים אם היו מתעסקים בחינוך
ולא בהענשה .
היו יכולים להועיל רבות .

חשוב להבין ,שצרכני זנות ידעו ויפנימו .
שהמעמד שלהם זהה בסטטוס הערכי , לאילו שמציעים
את שרותי הזנות .
כול נסיון להפרד ומשול מצד הצרכנים אל מול המציעים
טעות גדולה ונוראה היא ביסודה .
שניכם באותה הסירה .ובסטטוס זהה לחלוטין
בערך הערכי של העניין .

צרכני זנות לא שמחים על כך שהם צורכים זנות
הם מגיעים לתובנה הזו בשלב מוקדם או מאוחר של חייהם.

אילו שמעניקים שרותי זנות גם לא שמחים עכ',שזה העיסוק שהם עוסקים בו .
הם בוודאי לא חשבו או תיכננו את זה .

כול מי שיצרוך זנות .או יספק שירותים מעין אילו
עובר ויעבור שיעור עמוק ומקיף אודות עצמו למה הוא חלק מהמעגל הזה .
ויהיו לו ,תחנות יציאה מהמעגל הזה .
הוא יבחן בבחירה שלו .האם אתה יוצא מהמעגל
ומצטמצם הדרגתית .
או שתשאר בו עד הסוף המר .
שזה בעצם הליכה אחורה ,ואין בכך תכלית טובה ונכונה
הן למי שמציע את השירות הזה .
והן למי שצורך אותו .

זה שצורך שרותי זנות .וזה שמציע שרותי זנות
שניהם לא הגיעו לשם סתם כך .

רגשות אשם זה התחלה מצויינת ,להליך החלמה והבראה
מעולם הזנות