סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

השפלה

מענטז​(אחר)
לפני 6 שנים • 9 בספט׳ 2017

השפלה

מענטז​(אחר) • 9 בספט׳ 2017
אם השפלה גורמת לעונג האם היא נשארת השפלה?
סוג של דיון תיאורטי
Netrunner​(נשלט)
Netrunner​(נשלט) • 9 בספט׳ 2017
שאלה יפה, גם לי יצא לחשוב על זה קצת.
בגלל שאין לי תשובה נחרצת, אענה לך בשאלה נוספת -
אם כאב גורם לעונג האם הוא נחשב כאב?
ArchAngel​(שולטת)
ArchAngel​(שולטת) • 9 בספט׳ 2017
השפלה היא עניין קצת יותר מורכב מכאב, כי היא עניין של תחושה אינדיבידואלית.
כשכואב, בין אם אתה נהנה מכך או לא, הכאב עדיין יהיה שם. אתה יכול לסטור לשני אנשים, לשניהם יכאב (כן, לכל אחד יש סף כאב שונה וכו', אבל הם בטוח ירגישו שזה כואב, כל אחד ברמתו), אבל אחד יהנה מכך והשני לא.
לעומת בהשפלה, שבה אתה יכול לעשות את אותו אקט שנחשב משפיל בעיני הרוב עם שני אנשים, ואחד ירגיש מושפל ממנו (בין אם יהנה מכך או לא) בעוד השני עשוי דווקא להרגיש שזו התמסרות (בין אם יהנה מכך או לא) או כל תחושה אחרת.

באשר לתחושת השפלה עצמה שגורמת לעונג, לו היא לא הייתה משפילה היא לא הייתה מענגת.
מי שמפיק מתחושת ההשפלה סיפוק, מחפש שישפילו אותו. אם הוא לא ירגיש שזה משפיל בעיניו הוא לא יסופק.
    התגובה האהובה בשרשור
מענטז​(אחר)
אנסה לחדד את השאלה.
אם אני מתמסר לאקט שבעיני רוב העולם הנורמטיבי יחשב משפיל, מקטין, מוציא את הבנאדם מהתבנית המקובלת של מיהו גבר וכיצד ראוי שיתנהל בעולם הזה.
אבל אני, כשאני מבצע את האקט לא מרגיש שאני חורג מהתבנית שלי הפנימית האישית. כלומר אני נשאר נאמן לתפיסה שלי את עצמי כגבר (קינקי ונשלט אבל גברגבר) ולכן גם לא מרגיש מושפל. אולי אפילו מרגיש מועצם.
האם זהו עדיין אקט משפיל?
נורמות של החברה מול תחושה אישית פנימית
ArchAngel​(שולטת)
איך אתה מפרש את האקט הזה אישית?
אתה זה לא כל העולם, ולא עם כל העולם אתה נמצא בסשן.
אם מבחינתך זה בכנות לא משפיל (ואין זה משנה אם בקטע חיובי או שלילי), אתה לא מושפל.
מענטז​(אחר)
אז הכל אינדבדואלי?
כמו אמנות- בעיני המתבונן?
ArchAngel​(שולטת)
אם זה לא בעיני המתבונן, איך אתה מסביר את זה שאתה מרגיש בצורה שונה לחלוטין ממה "שהשאר" (ולוודאי שיש עוד שמרגישים כך כמוך לגבי האקט הזה, ואינך היחיד ש"לא תואם" לדעת הרוב) מרגישים?
Sm Art{☆Sm}
לפני 6 שנים • 10 בספט׳ 2017

Re: השפלה

Sm Art{☆Sm} • 10 בספט׳ 2017
מענטז כתב/ה:
אם השפלה גורמת לעונג האם היא נשארת השפלה?
סוג של דיון תיאורטי

השפלה אנחנו מעדיפים מהאדם שבחרנו כאובייקט
העונג קשור למיקצב ולמעברים בדרך בה נעשה בנו האקט.
כששני הגורמים יחד פועלים בהרמוניה
יש לך חוויה המשלבת בין השניים
daniel222
daniel222 • 10 בספט׳ 2017
אותה פעולה יכולה להיות משפילה עבור אדם אחד ולא משפילה עבור אדם אחר.
השילוב של הכוונה שמאחורי הפעולה או המילה וההרגשה הסובייקטיבית של מי שהפעולה או המילה מכוונים אליו, הם אלה שקובעים אם זו השפלה.

ההנאה עצמה מההשפלה אינה קובעת אם זו השפלה או לא.
מי שנהנה מפעולה שהכוונה מאחוריה היא של השפלה או שבאופן סובייקטיבי הוא מרגיש שמשפילים אותו, אז זו עדיין השפלה. זו פשוט השפלה שהוא נהנה ממנה.
אדם אחר יכול להיות תחת אותה פעולה בדיוק, אך אם אין כוונה של השפלה מאחוריה או שהוא לא מרגיש מושפל, הוא יכול להנות מהפעולה וזו לא תהיה השפלה.

בניגוד לאמנות שהזכרת, שם יש מי שקובע מה היא אומנות ומהי אמנות טובה, אלו אנשים בעמדות כוח (אוצרי מוזאונים חשובים, מבקרי אמנות, אמנים נחשבים, אספנים...)
בעולם ההשפלות אין אנשים בעמדות כוח שקובעים לכולם מה היא השפלה או את טיבה. זה עניין סובייקטיבי לחלוטין הנקבע על ידי הכוונה מאחורי הפעולה ומההרגשה הסובייקטיבית של מי שהפעולה מכוונת אליו.
מענטז​(אחר)
מענטז​(אחר) • 10 בספט׳ 2017
אוףףף
עדיין לא ברור לי איך זו השפלה אם יש בה עונג.
זה הרי דבר והיפוכו, לא?
השפלה מתקשרת אצלי לצד השלילי של טווח הרגשות