אחר צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

אשמח לשמוע דעתכם

Nutella​(נשלטת)
לפני 6 שנים • 19 במרץ 2018
Nutella​(נשלטת) • 19 במרץ 2018
מטא פיזי כתב/ה:
ומגיע לפותח השירשור שאסביר למה לעזאזל ראיתי לנכון להגיב ולמה אני חושב שזה קשור.
עפ"י הדת הוא לא אמור להיות באתר הזה. בשום דרך, משום סיבה. שום התפלפלות לא תשנה את זה. צרם לי לעין שבמקום לראות את התמונה המלאה מגבוה יותר- אנשים עושים את מה שהדת איפשרה למאמינים לעשות לאורך כל ההיסטוריה- לעוות אותה כדי שתתאים בכח לצרכים שלהם. ואחסוך להם הרצאה נוספת בנושא כשרות ופרוזבול כדוגמאות קטנות מתוך אלפי דוגמאות היסטוריות.

רגע לפני שמישהו מסתער על כפתור התגובה עם טיעונים דמגוגיים על זה שאין לי מושג בדת, שירגע, ינשום עמוק ויביא לכאן רב שיזדהה ויכתוב במפורש שזה בהכשר הרבנות. פשוט וענייני.

אם הכרת אנשים כאלה, אז באמת חבל שהם מעוותים את הדת. אני מודעת היטב ל'חטאים' שלי, לא הולכת לסדר את הדת כך שתתאים לטבעים שלי.
אני קבלתי על עצמי עול תורה ומצוות ואני מקווה שאוכל לקיים אותם ובכל מקרה לא 'אסדר' אותם כך שייתפרש כאילו לא חטאתי.
פסיכו לוג​(שולט)
פסיכו לוג​(שולט) • 19 במרץ 2018
Oneslave, את יודעת שאני מעריך אותך. ולגבי האנשים האלו את מחמיצה את התמונה המלאה. גם את מכירה המון מהם.
ליהדות יש אלוהים אחד- עם אלפי גירסאות שונות. מאות זרמים שונים שכל אחד מהם התפצל בעצמו לדעות שונות ואין שני רבנים שאומרים את אותו הדבר.
איך אנשים חיים בכל זאת עם הלוגיקה הכושלת הזו? פשוט מאוד, סותמים להם את המוח עם משפט קסם. 70 פנים לתורה.
יש כמה משפטי מפתח כאלו ביהדות, שכשאומרים אותם למישהו שלרגע עלה בו ניצוץ של חשיבה ביקורתית עצמאית- הוא נתקע לרגע, אומר לעצמו "אה טוב. זה נשמע חכם. בטח אמר את זה אלוהים בעצמו ומלא אנשים שמעו. הרב לא היה אומר לי דבר כזה אם זה לא היה נכון. אז מה אם הרב שלי לא יודע אפילו מתימטיקה ואנגלית ואז מה אם החברים שלו אונסים ולוקחי שוחד, לי הוא בחיים לא היה אומר סתם משפט!"
וממשיך לחיות את חייו בתוך הפרדיגמה המגבילה שציירו לו במוח.

זה אחד מהיסודות המנטאליים המאפשרים את המשך הדת. לא משנה כמה משהו נשמע לא הגיוני או לא מוסרי- מספיק לומר למאמין "70 פנים לתורה" ו"אתה טיפש, זה נשגב מבינתך, אל תנסה להבין את אלוהים" והוא מסתובב והולך בהבנה שהוא סתום ולא מסוגל להבין כלום (לו רק היה מעז לקרוא מאמר אחד בפיזיקה מודרנית הוא היה מבין כמה השכל האנושי כן מסוגל להבין על היקום סביבו, הרבה יותר מהרבנים שמגמגמים את לוח הכפל בקושי).
אם אלוהים היה קיים הוא היה ממש מתבאס לראות איך אנשי הדת ממציאים בשמו כל יום משהו חדש בלי לשאול אותו בכלל. אפילו דברים אבסורדים בעליל כמו שהרב צריך לזיין את האישה שלהם או שהם שווים לחמור אם עברו לתומם בין שתי בנות.

(אגב, הכרתי כמה שאלוהים כן דיבר איתם. הייתי מנהל איתם שיחות ארוכות בהם הם סיפרו לי שאלוהים בקשר איתם ואיך הוא מחזק אותם. מטופלים שלי. חושב שעד היום הם מאושפזים בסגורה, המסכנים)
bigdawg​(נשלט)
bigdawg​(נשלט) • 19 במרץ 2018
היתה לי פעם בת זוג ונילית, בכלל לא בקטע של השפלות, אלימות, כלום רק סקס רגיל.
הצעתי לה שאני ארד לה ואנשק לה את התחת והרגליים, ואעשה לה מסז'ים, והיא לא תסכים בשום אופן
לרדת לי או להביא לי ביד.
בנוסף בקשתי שכשאנחנו שוכבים, כלומר יש משגל, אז שנפסיק אחרי שהיא גומרת, ולא נתחשב בי.
בקשה אחרונה היתה שאם אני גומר לפניה, אני יורד לה אח"כ כדי שהיא תגמור אחרונה, וגם כדי לנקות אותה.

בהתחלה זה נראה לה משעשע, והיא ניסתה את זה בכיף.
אחרי חודש, היא התרגלה לזה.
מסתבר שממש קל לשכנע וניליות לקבל ירידה ולא להחזיר.
מי היה מנחש ?!?
Mary Jane
Mary Jane • 19 במרץ 2018
Adam Heart כתב/ה:
....

כמה פרודיאני זה, שהפוסל, במומו פוסל ( אמרתי פרודיני, שתרגיש טוב, המקור של חזל כמובן )
אתה מאשים אחרים בחרדות, בזמן שהחרד היחיד כאן זה אתה.
אתה מאשים אחרים בחוסר יכולת לחשוב, בזמן שהיחיד שמקובע בדעות שלו זה אתה.
....
.

מעניין שהזכרת את פרויד, שכתב מאמר מוצלח על הדמיון הנוירוטי והבסיס החרדתי המשותף לפרט הסובל מ- OCD ולאדם הדתי. לטענתו המשותף לשניים מתבטא, בין היתר, בהתמסרות כפייתית לריטואלים על מנת להתגבר על חרדת הקיום.
מומלץ (:

אשר למחשבה, הבסיס של הדת אינו שכלתני או ביקורתי (לכל היותר מתפלפל), אלא אמוני. לא הרציונליות היא המנחה את האדם הדתי, אלא מעבר לה - ובהקשר זה יש את הסיפור הידוע, ולא בכדי, על אברהם שהתבקש על ידי האל, בניגוד לכל הגיון ומוסר, לשלוח יד בבנו יצחק, על הר המוריה. או כפי שכינה קירקגור את מעמד העקידה, a leap of faith, לנטוש את השכל ולהתמסר לאל, אבסורדי ונורא ככל שיהיה. על כך מושתתת האמונה ביסודה. לא הבנה ולא דעת.

מכל מקום, זה ודאי לא המקום לפסול דעות או אמונות של אחרים בקשר לדת. אלו עניינים פרטיים ואישיים, ודומה כי שיח מסוג זה, בהקשר הזה, אינו מקדם או מועיל לאיש מהצדדים.
Adam Heart
Adam Heart • 19 במרץ 2018
פרויד.
ועם כל הכבוד לפרויד, ויש לי הרבה, בשיא הצניעות, נדמה לי שההכרות של פרויד את הדת היתה שטחית למדי,
בנוסף, פרויד ערבב את כל הדתות יחד, ושם אותם תחת קטגוריה אחת, ולא באמת עשה הפרדה בין הדתות, למרות השוני
המאד גדול בינהן.
היתה תקופה שקראתי הרבה מאד מספריו מאמריו ומחקריו, הרושם, ואולי אני טועה, עדיין זה הרושם שנשאר אצלי,
שההכרות שלו את הדת היתה שטחית ורדודה, ומכוונת מטרה.

לגבי המשך דבריך, זה קצת יותר מורכב.
אמנם נכון, שהבסיס של הדת אמוני בעיקרו ( רק בעיקרו ולא בכולו) כהגדרתך,
רק שהבסיס האמוני הזה יושב על בסיס ידיעה ( וכאן תחלקי עלי מן הסתם, ואפשר להתווכח ולהוכיח, במידה כזו או אחרת )
וכאשר הבסיס הוא ידיעה, מה נשאר מהאמונה ? האמונה היא ההפך מהידיעה, כשאני יודע משהו, לא נשאר מקום לאמונה.
אפשר לפתח את ההסבר לזה, אם לא ברור מה אמרתי פה.

עקדת יצחק לא היה עניין להאמין שיצחק לא ימות, לא היתה הבטחה כזו, ולכן הנסיון לא היה אמוני שם,
הנסיון היה הקורבן, האלוקים דיבר עם אברהם לא היתה לאברהם שאלה האם הוא קיים או מי הוא או מה כוחו,
אברהם ידע את הדברים האלו, הנסיון היה, האם אברהם יקריב את היקר לו מכל.
ולכן הדוגמא היא נסיון בהקרבה, ולא נסיון באמונה.

משפט אחרון בכל זאת,
הדת היהודית, בשונה מהדת הנוצרית או המוסלמית, מצפה מהיהודי המאמין לדעת, קודם לדעת, ורק לאחר מכן להאמין,
במה להאמין ? במה שאתה כבר יודע, ובהשלכות של הידע הזה.
אם תרצי, בגדר " וידעת, והשימות על לבבך"
Mary Jane
Mary Jane • 19 במרץ 2018
אגיב רק בקצרה:

פרויד כתב לא מעט דברים של טעם, לצד הצהרות והנמקות שכיום נתפשות כמיושנות וחוטאות לאמת. נראה לי שלא נכון לפטור את החשיבות של דבריו באותו מאמר כלאחר יד בשל ידיעות שאינן מעמיקות לכאורה בנבכי הדת ועמדות מוכוונות מטרה (האם הדת, חכמיהופרשניה אינם מוכווני מטרה?). הדברים שם, לדעתי, כלליים ויפים לדת ריטואלית (כדוגמת היהדות, תריג מצוות וכו).

ניסיון בהקרבה כדי לבחון אמונה ולאמתה, להוכיחה. זוהי התכלית והמטרה.

בנוגע ליחס ידיעה-אמונה, ודאי שאיני מקבלת את אותה ידיעה מעורפלת עליה אתה מצביע כקודמת לאמונה, ובטח שבפרקטיקה אצל המאמינים לא כך הוא הדבר. מאמינים המה ולא ״יודעים״, ולא לחינם. על כך יש להוסיף את הציטוט:
וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי, בֶּאֱמוּנָה; וְיָדַעַתְּ, אֶת-יְהוָה.
ללמדך כי לאו דווקא קודמת הידיעה, כטענתך.

נערך לאחרונה על-ידי * בתאריך שלישי מרץ 20, 2018 12:35 am, סך-הכל נערך פעם אחת
פסיכו לוג​(שולט)
פסיכו לוג​(שולט) • 19 במרץ 2018
Adam, יש לך בעיה קשה בהגדרת המילה ידיעה, מה שמסביר את הדעות שהצגת.
ידיעה איננה מסקנה השוכנת רק במוחך- זוהי סברה.
ידיעה הינה מסקנה שניתנת לשיחזור על-סמך אותם הנתונים גם במוחות אחרים. במילים אחרות, אחת מיסודות השיטה המדעית והאוייבת הגדולה ביותר של הדת, כי אף כהן דת לא מסוגל להציג הוכחות שכל אחד יוכל לפעול על פי הן ולהסיק בעצמו את האמונה של האחר, ולראיה אין אדם בעולם ש"מאמין" באופן זהה לאדם אחר. זו הרנדומליות של הדת.
במדע לך תנסה למכור מידע רנדומלי, תעשה מעצמך בדיחה. בשנת 2018 ישנם אנשים שכבר הבינו שמגיעים להם הוכחות ברורות ולא סיפורים ואפולוגטיקה.
black dolphin
black dolphin • 19 במרץ 2018
תודה לכל העונים והעונות.

Snitch כתב/ה:
יש כאן דתיות. אני מניח שהן לא מגיעות הנה בהמוניהן, אבל אני כן נתקל בכאלה פה ושם. אני אישית לא רואה איך יחסים בדסמים מסתדרים עם הדת(גם ברמה ההלכתית וגם ברמה החברתית), אך אני מניח שאתה יותר בקיא ממני.
אגיד משהו שהוא לא כל כך פופולרי- לפעמים אפשר ו/או צריך פשוט לוותר על הפנטזיה. לא כל דבר אפשר להגשים וגם לא חייבים לעשות את זה. הכל בסופו של דבר תלוי בך, עד כמה רמת הקרבה של הפרטנרית לדת היא מהותית עבורך(מה עם מסורתיות נגיד, דתל"שיות או מתחזקות?) ומה בדיוק תרוויח ותפסיד כתוצאה מבחירה בבדס"ם, או וויתור עליו.
בשורה התחתונה וחלילה מבלי לבאס לך את הצורה, אלא רק כפי שאני רואה את זה- הסיכוי למצוא מישהי שתענה בדיוק על הדרישות שלך, הוא נמוך מאד ואם לוקחים בחשבון שגם ככה לא קל לנשלטים למצוא שולטות, אז נראה לי שכדאי שתתחיל להתפלל ולנצל את הקשרים הטובים שיש לך עם הקב"ה:}

אני מוכן לוותר על הפנטזיה. העניין הוא שאני רוצה לקיים מצוות פרו ורבו, ומאחר וסקס ונילי לא מושך אותי אני לא יודע איך אוכל לעשות את זה?
Adam Heart
Adam Heart • 19 במרץ 2018
האמת, בטח לא שמת לב מטא, אבל הפסקתי להגיב לך,
זה קצת חסר טעם להגיב לך.
אתה יודע יותר טוב בהכל מכולם, כל הידע שלך מוחלט, ואין בך שום קשב לשום דבר אחר,
אתה מבטל כל דבר שהוא לא הידע שלך, וכן הלאה וכן הלאה וכן הלאה.
זה לגמרי סזיפי לדבר איתך, ואתה תסלח לי, באמת תסלח לי, שבגילי המופלג,
אני משתדל להמנע מעבודות סזיפיות.

לו היית קורא, באמת קורא, את ההודעה שלי למרי ג'ן,
לא היית פותח באמירה שיש לי בעיה קשה בהגדרה של המילה ידע,
אגב, לו היית קצת חכם, גם לא היית עושה את זה.
לו היתה בך טיפה צניעות, שאולי , רק אולי, למישהו אחר, ככה במקרה, ככה בטעות, יש איזה שהוא שבב של קמצוץ ידע,
היית שואל, היית שואל על איזה ידע אני מדבר, שהרי אתה לא מכיר ידע כזה.
במקום זה, אתה בטוח שלי יש בעיה בהגדרה של ידע, ובהתנשאות אין סופית וחוזרת ונשנית, מיד פתחת בשיעור מה זה ידע.

אז עשה לי טובה, באמת, אל תעלב,
אתה לגמרי סזיפי, השיח איתך חסר ערך וחסר טעם, ובתור שכזה, תרשה לי בכל זאת לא להתייחס אליך יותר כרגע.
אל תעלב. זה לא אתה, זה אני.
המשך ערב מוצלח, ופסח כשר ושמח , עד כמה שיש לך אחד כזה.
James Bondage​(מתחלף)
James Bondage​(מתחלף) • 19 במרץ 2018
OneSlave כתב/ה:
אז התורה היא ספר חוקים, ואם בן אדם מקבל עליו עול תורה ומצוות אז הוא בן אדם הגון יותר, נדיב יותר, אכפתי יותר ובכלל בן אדם טוב יותר לעולם.

וואלה? למה את חושבת ככה?

טוב לעולם? התורה שלך דרשה מאבותייך לרצוח חיות על לא עוול בכפן (ולדעת הרמב"ם, אם אני לא טועה, "מצווה היא לתמיד", אז עדיין צריך), והסיבה העיקרית שהפסיקו לעשות את זה היא היסטורית ולא תיאולוגית (אין לי אפשרות כרגע למצוא מראי מקום). אבל אל דאגה, יש בקרב הדתיים של ימינו את אלו שרוצים להחזיר עטרה ליושנה וקורבנות לפולחן המודרני.

אכפתי יותר? נדיב יותר? הגון יותר? איך בדיוק את מודדת? המדינות שדואגות לאזרחיהן בצורה הגורפת ביותר, שהשיוויון בהן בכל תחום הוא הנפוץ ביותר - הן גם המדינות האתאיסטיות ביותר -- שוודיה, נורווגיה, פינלנד. הם נותנים בנדיבות זה לזה (דרך מיסים), ורובם הגדול מאושרים מזה ולא היו מחליפים באף שיטה אחרת. (זה גם לא עניין של נצרות ליהדות, אין לי אפשרות להביא מראי מקום כרגע, אבל קיימים).

אני מכיר שלושה מקרים שבהם יהודים טובים, שקבלו על עצמם עול תורה ומצוות, גרמו לחילול שבת לעשרות אנשים שדאגו להם, כי הפחיד אותם יותר לצלצל בכניסת השבת לאנשהו ולהודיע שנתקעו בדרך (או לענות לטלפון שנמצא עליהם), מה שגרם למשלחת חיפוש לנסות למצוא אותם. אני בטוח שיש מאות מקרים כאלה.

זכותו של כל אדם להאמין במה שהוא רוצה, ולקיים את אורח חייו ככל שהוא רוצה*. באמת שזכותך לחשוב את הדברים האלה. אני רואה משפטים כמו שלך וברור לי שאת מדקלמת מה שגדלת איתו בבית, וצובט לי בלב. אני לא בא להאשים אותך, ובטח לא לשכנע אותך (אי אפשר), אבל מצד שני אני רוצה להבהיר שהצהרות כאלה הן חסרות משמעות במקרה הטוב, ושקריות על פניהן בכל פירוש סביר.

* במגבלות הנורמות החברתיות כמו שמקודדות בחוקים ובהגדרות "האדם הסביר".