סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

האם אתם מאמינים שיש מגיפת קורונה?

שנאוצר​(נשלט)
לפני 3 שנים • 24 בספט׳ 2020
שנאוצר​(נשלט) • 24 בספט׳ 2020
כן מנפחים ועושים מניפולציה לוירוס שהיה כבר קיים בעולם המון זמן. כן הוא עבר מוטאציה והוא מסוכן יותר מבעבר.

לא זה לא מגיפה מסוכנת אם מתים רק אנשים בסיכון או מאוד מבוגרים.

כן יש היסטריה מוגזמת ולא מוצדקת, וככל שהמדינה יותר מסריחה אז גם מנצלים את זה יותר לרעה.
James Bondage​(מתחלף)
לפני 3 שנים • 25 בספט׳ 2020
James Bondage​(מתחלף) • 25 בספט׳ 2020
מאיפה המספרים של 0.06% ו- 0.09% שהבאתם קודם? בישראל מתים בשנה ממוצעת כ- 40,000-50,000 איש, שהם כ- 0.5% מהאוכלוסיה -- שזה נתון נמוך מאוד ביחס לאירופה וארה"ב שם מתים כ- 1% מהאוכלוסיה כל שנה בקירוב. יש לנו מערכת בריאות יעילה להפליא, באיכות מצוינת - אבל עיקר ההבדל נובע מכך שהאוכלוסיה בישראל צעירה משמעותית בממוצע, ולכן שכבת הגיל הזקנה שמתה בשיבה טובה מהווה אחוז קטן יותר מהאוכלוסיה.

בלי להתייחס כרגע לשאר פרטי הדיון (אם יהיה לי זמן אתייחס בהמשך), יש כרגע בישראל תמותה עודפת מתחילת השנה של כ- 3-4% לפי הנתונים שהצלחתי למצוא. בהחלט לא אידאלי, אבל בסך הכל בתחום הוריאציה הרב שנתית (יש הבדל של אחוזים בודדים בתמותה עודפת בין שנים של שפעת אלימה לכזאת שלא, לדוגמא). למיטב הבנתי, תמותה עודפת היא הנתון היחיד שלא נתון למניפולציות פוליטיות (בהנחה שהוא נכון), ולכן הוא המדד האובייקטיבי היחיד להתפשטות ושלב המחלה לדעתי.

(אני בהחלט מחזק את דבריה של ברייה - זה לא שתוצאה שאיננה מוות לא נחשבת -- אבל לא מצאתי אף מדד אחר שאינו סובייקטיבי ו/או נתון למניפולציות פוליטיות בקלות.)
the rain song
the rain song • 25 בספט׳ 2020
מעניין איך היו התגובות והיחס של הציבור אילו היינו עם אותם נתונים בדיוק אבל במקום אנשים מבוגרים, המחלה היתה פוגעת בילדים.
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 25 בספט׳ 2020
James Bondage כתב/ה:
לי להתייחס כרגע לשאר פרטי הדיון (אם יהיה לי זמן אתייחס בהמשך), יש כרגע בישראל תמותה עודפת מתחילת השנה של כ- 3-4% לפי הנתונים שהצלחתי למצוא. בהחלט לא אידאלי, אבל בסך הכל בתחום הוריאציה הרב שנתית (יש הבדל של אחוזים בודדים בתמותה עודפת בין שנים של שפעת אלימה לכזאת שלא, לדוגמא). למיטב הבנתי, תמותה עודפת היא הנתון היחיד שלא נתון למניפולציות פוליטיות (בהנחה שהוא נכון), ולכן הוא המדד האובייקטיבי היחיד להתפשטות ושלב המחלה לדעתי.

באוגוסט מדברים כבר על תמותה עודפת של 10%. ביולי 7%. אלו לא מספרים קטנים - וזה בתנאים של חבישת מסכות די נרחבת ושמירה חלקית על ריחוק, מה שכנראה מקטין גם את התחלואה ה"נורמלית" מקורונה וגם את זו של מחלות אחרות.
במדינות אחרות (כמו איטליה או ספרד) המצב אף גרוע יותר.
spankindan​(שולט)
spankindan​(שולט) • 25 בספט׳ 2020
עם כל השנאה שיש לי לממשלה, והבוז והתיעוב לעומד בראשה - מי שלא רואה שזו מגיפה פשוט עיוור.
נכון, מתו בארהב 0.06 אחוז - אבל בניו יורק - 0.1, שזה הרבה יותר. וחישבו למה זה כל כך הרבה שם. ואל תשכחו, עד שהטילו סגר חמור וארוך על ניו יורק - המשיכו שם למות בכמויות מסחריות.
מי שלא מבין מה זה מקדם התפשטות גבוה מאחד, לא מסוגל לתפוש מגיפה מה היא. אתמול מתו כבר כאן כחמישים איש, חמישים אחוז מכל התמותה בגל בראשון!! זה עומד לטפס עוד ועוד.
אם תגידו שייבוא 14 אלף איש מארהב שחלק לא קטן מהם חולים - אומר שיש מצב שזו קונספירציה להחריף את המצב, אם תגידו שהנאשם פתח את הסגר מוקדם מדי כדי שהמגיפה תתפשט שוב - אומר שיש מצב. אם תגידו שהניהול של הנאשם כושל - אסכים לגמרי.
אבל להגיד שזו לא מגיפה??
מי שאומר את זה, הזוי לגמרי.
bigdawg​(נשלט)
bigdawg​(נשלט) • 25 בספט׳ 2020
אתמול חברה שלחה לי קישור לאתר של ה CDC שהם עדכנו את נתוני התמותה.

זה נוסח ההודעה:
===================================================================================
ארגון ה-CDC האמריקאי עדכן לאחרונה את הערכותיו לגבי אחוזי התמותה מקורונה, בהתאמה לגילאים. לא שזה יפתיע מישהו, זה כבר לא באופנה לדבר על אחוזי תמותה, אבל לא מדובר במשהו שונה משמעותית משפעת. פחות קטלני לצעירים, יותר קטלני לקשישים.

---------------------------
0-19 :0.003%
20-49 : 0.02%
50-69 : 0.5%
70+ : 5.4%
===================================================================================

גם לפי הנתונים של ה CDC ברור שיש מגיפה, ואנשים מתים.
אבל זה דווקא מצביע על זה שזאת תמותה אופיינית לקורונה, ולא שונה מהוירוסי קורונה שהיו לנו בשנים קודמות.
זאת כמובן ההבנה שלי מהמספרים, ואני לא מתיימר להיות מומחה.

צירפתי גם לינק, למי שרוצה לראות אם יש טעות.
הסתכלתי, וזה נראה לי נכון.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/planning-scenarios.html
''''''''''
'''''''''' • 25 בספט׳ 2020
אני מאמין שפול מקרטני נהרג בתאונת דרכים והוחלף בכפיל
Snitch
Snitch • 25 בספט׳ 2020
.
שנאוצר​(נשלט)
שנאוצר​(נשלט) • 25 בספט׳ 2020
the rain song כתב/ה:
מעניין איך היו התגובות והיחס של הציבור אילו היינו עם אותם נתונים בדיוק אבל במקום אנשים מבוגרים, המחלה היתה פוגעת בילדים.

היחס היה שונה כי היו מתים תינוקות בריאים ולא אנשים מעל גיל 80 עם אי ספיקת כליות, סרטן ומחלות חמורות אחרות.
philosophic john​(שולט){ginny}
philosophic john​(שולט){ginny} • 25 בספט׳ 2020
bigdawg כתב/ה:
זאת תמותה אופיינית לקורונה, ולא שונה מהוירוסי קורונה שהיו לנו בשנים קודמות.

יש שבעה וירוסי קורונה לגביהם אנחנו יודעים שיכולים להדביק בני-אדם:
229E - alpha coronavirus
NL63 - alpha coronavirus
OC43 - beta coronavirus
HKU1 - beta coronavirus
MERS-CoV
SARS-CoV
SARS-CoV-2

מה בדיוק אתה יודע על התמותה המיוחסת לכל אחד מהם שאתה מרשה לעצמך להפיץ אמירות דיסאינפורמציה על תמותה אופיינית ושוני לעומת שנים קודמות?

בפועל, מעבר לסכנות אליהם חשופים בעלי מחלות רקע, קשישים וחסרי-המזל לחטוף את המחלה בצורה קשה - שלוש קבוצות אוכלוסיה שונות שמבחינתן המגיפה הזו מסוכנת מאוד,
הסכנה הנוספת מהוירוס החדש היא פשוטה ונובעת מעצם טבעו כמחלה חדשה. נוצרים עומסי תחלואה גבוהים בזמן קצר.

כלומר, הסכנה האמיתית עבור החברה היא לא מזה שימותו X קשישים או Y צעירים. היא שיווצרו פרקי-זמן בתי-החולים לא יוכלו לקבל חולים ופצועים חדשים.
למה? כי המיון, הטיפול הנמרץ והפנימיות יהיו מוצפים.

אחרי שראינו את זה קורה בספרד, איטליה וניו-יורק - על מה בדיוק הויכוח ? בהיקפי התחלואה הנוכחיים אנחנו בדרך לשם. נתניהו אומנם מנצל את המשבר כדי להיפטר מההפגנות, אבל כשהוא אומר שאנחנו על פי-התהום, הוא מייפה את המציאות. אנחנו כבר בשלב הגלישה האיטית אל התהום.

ועצם העובדה שיש אנשים בישראל שמרשים לעצמם לנהל דיונים כאלה במדינה שגם כך, כנקודת מוצא, מגיעה כבר כמה שנים, כל חורף, בשניים-שלושה בתי-חולים,
לסף האי-ספיקה במחלקות הפנימיות בגלל מחלות החורף הרגילות, היא הזויה.