סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

איך נראית אפליה במציאות

Bite Twice Shai
לפני שנתיים • 5 במרץ 2022

איך נראית אפליה במציאות

Bite Twice Shai • 5 במרץ 2022
עכשיו אני אסביר איך *בפועל* נראית אפליה ממסדית וגם תמיכה בפתלוגיזציה של BDSM ויחסים לא מונוגמיים בישראל בניגוד לחוק - ואיך לדעתי פותרים.ות את זה.

השבוע דיברתי עם נציגה מאוד נחמדה ומקצועית מתיק עירייה להט"בי בעיר כלשהי בארץ.
השיחה התחילה בפניה שלה אל המרכז לצורך בדיקה של בעל.ת מקצוע מתאימ.ה לפעילות מסויימת של העיריה. היא הגיעה אלינו מהמלצה ממישהו.י שאמר.ה שאנחנו טובים בקטע הלהט"בי וגם יש לנו פעילויות בתחום ספציפי אחר שלא קשור לנטיה מינית, אבל רלוונטי מקצועית (תודה על ההמלצה!). הייתה שיחה מאוד נעימה וחיובית ובינתיים אני עוד מקווה למצוא לה את איש.ת המקצוע המתאימ.ה,.

על כל פנים בשיחה אני כמובן מזהה הזדמנות, לבדוק את האפשרות לערוך מעגל שיח או דומה לו בעיר המדוברת. אז התשובה הראשונה שאני מקבל היא משהו כמו "תראה, אני באמת מאוד בעד, גם באופן אישי, אבל אתה מבין זה תיק להטב"י, אנחנו עוסקים בלהטבא"ק"
אז אני כזה "אוקיי, תראי, אני לא בטוח שעכשיו זה הזמן, אבל אני כן יכול להסביר את כל הקשר ההיסטורי והאידאולוגי בין בדס"מ ואמונוגמיה ולהט"ב - אני רק אגיד שהתחלתי את הפעילות שלי במעגלים בבית הפתוח בירושלים"
והיא "שוב, אני ממש בעד, אבל אתה מבין זה עירייה, לא עמותה"
ואני כזה "כן, אבל גם במרכז הגאה בתל אביב עשינו מעגלי שיח, זה היה כבר לפני 8 שנים"
והיא כזה משהו בסגנון: "שמע, הכי טוב שתדבר עם X, אתה מבין, X פוליטיקא.ית והי.וא צריכ.ה להבין מה זה אומר מבחינתו.ה להכניס את האירגון שלכם בעיר שלנו, (בכל זאת, זאת לא תל אביב) וזה אחרי הבנה וחיבור רגשי מסוים של X למשהו ממה שאתם עושים. אני אומרת את זה באהבה"

אהבתי ממש את הנציגה, ראיתי שהיא רוצה לעזור ומנסה לרמוז לי שאם בכלל יש סיכוי, אני צריך לעבור דרך מערכת של שיקולים שבסופה טובתה של אוכלוסיית הבדס"מ והא-מונוגמיה היא איזה משתנה עם משקל פוליטי לא ברור, כי אין לאף אחד כרגע את הזמן למדוד כמה אנשים זה בדיוק בישראל וגם בדס"מ וא-מונוגמיה נשמע שמאל, למרות שזה ממש לא או-או ומי יודע איפה X בכל זה כרגע.

השיחה הזאת היא אמיתית והיא דווקא אחת האינטראקציות היותר מוצלחות שהיו לי לאורך השנים עם מוסדות שונים סביב המעגלים, בכל פעם יש איזו סיבה אחרת - לפתע לא מתאים שמקבצים בקבוצה בגירים בטווח גילאים גדול מידי או שסתם בלתי אפשרי להשיג את מי שאמון על המשאב זה של שעתיים בחודש, או שאומרים לך בצורה מפורשת שזה לא משהו שהם מעוניינים לתת לו במה. חלק מהמקומות האלו, למרבה ההפתעה והצער הם אירגונים להט"ביים שלצערי היום עדיין לא מבינים כנראה את הקשר ואת מה שאנחנו עושות במרכז.

קיצר מה, זה די תמים לבוא ככה לבקש חדר במתנ"ס/אירגון לשעתיים בחודש למעגל שיח?

אז זהו, שיש מצב שמה שאני מדמיין כשאני אומר "מפגש קהילתי" ומה שהם מדמיינים, זה שני דברים שונים עד אבסורד וזה פשוט לא נתפס. נדמה לי שכל מה שהם מכירים מזה זה אורגיות וישבנים חבולים והם לא מבינים מה הקשר בין זה לבין קבוצה של אנשים שמגיעים לדבר על סוגיות אישיות שמעסיקות אותם בגלל הנטיה המינית שלהם או אורח החיים שלהם - שהוא שונה ורק בגלל זה כבר מביא איתו את הקשיים שלו. הבעיה שגם אם הם לא חושבים שישבן חבול או אורגיה זה הדבר הכי נורא בעולם ואפילו הבינו למה זה חשוב לנו, הם לא כל כך יודעים איך להסביר את זה לכל מיני אנשים שמשפיעים על ההחלטות שלהם - הבוס, העם או אפילו אפילו לבן.ת זוג שיודע או לא יודע או שהסוד כה מעיק, שכל קשר לזה אפילו קלוש מרגיש מסוכן לחרדת מוות.

הבטחתי את הנושא של עידוד פתולוגיזציה, אז הנה זה מגיע - לא יודע עד כמה יש מודעות לדבר הזה בציבור, אבל בארץ יש קבוצות למכורים למין - בשורה התחתונה, אני מאמין שיש אנשים שמשתמשים במין, מיניות, יחסים, מגדר או כל היבט אחר של הקיום, גשמי או לא - בשביל לפגוע בעצמם ו/או באחרים. הרבה מהאנשים שעוברים בקבוצות האלה הולכים אליהן בצדק ויוצאים נתרמים ואני מאמין שיש להן מקום חשוב. אבל מה, לפחות חלק מהקבוצות האלו מונהגות על מנחים שמאמינים שכל ביטוי של BDSM או של אמונוגמיה או... להטבא"קיות מכל סוג - הוא בעייתי וחולה, והוא *חלק בלתי נפרד* מההתמכרות. בחלק מהמקרים, עצם הצורך הזה במשחקיות ובחופש נתפסים בעצמם כהתמכרות והאנשים שהולכים לקבוצות האלו לומדים את זה ומנסים להיפטר מ"ההתמכרות".
את זה אני גם יודע משיחות אמיתיות עם א.נשים שעברו את זה. ולמה בכלל אני מערבב את השמחה הזאת בקודמת?
ובכן, קבוצות מהסוג הזה זוכות למרחבי מפגש *בכל הארץ* (לא יודע מה קורה אצל 😵, לעיתים אפילו יותר מפעם בשבוע ואפילו כל יום, בחסות ממסדית של רשות מקומית או אירגונית, בלי שיהיה שם בהכרח פיקוח או אפילו בדיקה של התוכן של הקבוצות האלה, מי מנחה אותן, מה האג'נדות שלו ועל מה הן מתבססות. אם היו מגלים על חלק מהמקומות האלו אודות הדבר הזה שנשמע כמו טיפולי המרה, אולי היה סביב זה איזה סקנדל, אבל אני די בטוח שאותן קבוצות היו ממשיכות לקבל מקום, בתקווה שיש שם תיקון ולפעמים גם אם לא, מתוך אינטרס קהילתי להכחיד כל התנהגות כזאת, כן, כולל הלהטבא"קיות. בכל מקרה "התמכרות למין" נשמע כביכול כמו משהו שיש עליו קונצנזוס וזה ברור "מחלה" ולא סתם מיעוט סוטה שרוצה לחיות את חייו כמו אחרים.ות - בלי אפליה ושיפוטיות שאנחנו יכולים לחוות בצורות הכי קשות שניתן לדמיין ובלי מחסומים לדבר על החוויות האישיות שלנו שהן יחודיות - במרחב בטוח. באופן אירוני, המרחב הזה הוא הדבר רחוק שאני מכיר במציאות בקרב האוכולוסיות האלו מאורגיית ישבנים חבולים בלייב בלשכת ראש.ת העיר / מנכ"ל - אנחנו נפגשים לדבר - לשתף, להתלבט, להכיר את עצמינו יותר טוב ואת הדרך שלנו בהתחשב כמובן באותה אפליה שלכתחילה מונעת - לדבר - ולא מעבר. וכמו המכורים.ות שחשים צורך להתחבא גם אצלינו מרגישים.ות את הצורך הזה, אבל מסיבות אחרות לרוב (לעיתים כאמור לצערי דווקא מאותן סיבות) - אז גם אצלינו לא מוסרות את המיקום בפרסום, אלא רק אחרי הרשמה, אז רק מי שמגיע.ה יודע.ה איפה זה.

אז עכשיו לפיתרון. קודם כל בטח חלק שואלות.ים את עצמםן עד עכשיו - "שי, נניח שהאירגונים הגאים עדיין לא מבינים מה הקטע, לך עליהם, למה בכלל אתה מנסה לדבר עם העירייה? למי איכפת מהם, בוא אני אארח אותך בבית שלי עד שימאס לי או אעבור דירה" -
אז אני אגיד למה -
א. מי אמר שאני לא הולך גם אליהם? מדי פעם עושים גיחה לבדוק אם אפשר
ב. אני אשמח להתארח אצלך, אבל לא בטוח שהמרחב מתאים ושאת.ה רוצה בבית שלך א.נשים זרים, או שאני יכול לבנות עליו שהוא זמין לאורך זמן.
ג. והכי חשוב - כי זה לא אמור להיות רלוונטי בעירייה שאנחנו BDSM ואמונוגמיה, או אם כבר רלוונטי, בטח לא בשביל לשלול את קיום הקבוצות בבנייני העירייה. אם אני לא טועה, יש בארץ איזה חוק בעניין שנוגע לאפליה על רקע מין וכאלה, אבל אני לא בכיוון הזה של החוק עכשיו, באמת לא אשקיע בזה את המשאבים שאין באירגון, אני רק מוודא עם עצמי ועם מי שנשאר.ה לקרוא שאם יש חוק כזה, אשמח לתגובות פה בפורום וכל מה שעוזר לעוד א.נשים לקרוא את זה. מה שכן צריך להיות רלוונטי לעירייה זה שאנחנו רוצות.ים להיפגש - לדבר על בטיחות, איך עושים הסכמה, פגיעות שעברתי, נידוי, איך אני מתקשר.ת עם הפרטנרים.ות שלי את הרגשות שלי, איך מתמודדים עם בושה פחד ובדידות שיכולים ללוות את הסטיגמה. עוד על זה - זה לא רלוונטי לה מה המשקל הפוליטי שלי, אנחנו מספיק גדולים בשביל להתקיים כמה שנים ולעשות אין ספור פעילויות כדי שיהיה ברור שיש פה מספיק א.נשים שרוצים.ות את זה, בלי קשר להון פוליטי כזה או אחר, אנחנו פשוט מספיק א.נשים עם צורך. ובנוסף, האירגון שלנו הוא אירגון לא-מפלגתי, בדיוק כמו שלהיות BDSM או אמונוגמיה או להטבא"ק לא אומר שאני בהכרח מפלגה כזאת או אחרת. כי אנחנו רוצים גם שיוויון וגם את החופש לדעת מה טוב בשביל עצמינו (שכאילו, דווקא לי איכשהו כן יושב טוב ביחד).
ד. ברור שאני הולך לשנות את קודקודי הכוח. ברור שאני פונה לעירייה שהיא גוף שמרכז אליו בכל עיר מגע וקשר עם גופים שונים שנותנים שירות לקהילה שלנו.
אז בפועל מה הפיתרון שלי לכל עירייה או רשות אחרת שלא תהיה - קודם כל, אתם מוזמנים לעשות לפי החוק הזה, אני מבטיח ממילא לא לרוץ לבית-משפט או משהו, אבל זאת יכולה להיות מחווה נחמדה מצדכם. דבר שני, אני מוכן אפילו שכל נציג.ה שלכם ישבו עם המתנדבות.ים שלנו וישמעו מה קורה בדיוק במעגלים או בכל פעילות אחרת שאנחנו מפעילים. אתם מוזמנים לבדוק על איזה חומרים אקדמאיים אנחנו מתבססים בפעילות שלנו במרכז כשאנחנו מבהירים ש-BDSM ויחסים לא-מונגמיים זה לא משהו חולה שפוגע בעצמינו או באחר, בניגוד להתמכרות, על ניהול תקין, כמה אף אחד לא מרוויח פה, או כל דבר אחר שיעלה על רוחכם, כדי שתוכלו לראות טוב ולהיות בטוחים לגבי התוכן ואיך העשיה נראית ומה הצורך בדיוק ואת הרמה המקצועית. אתם יודעים מה? אנחנו אפילו מוכנים לקבל ממכם תקן icon_wink.gif כדי שכל מיני זרועות בעיריה יוכלו לפקח על הסוטים וללמוד מאיתנו איך אנחנו צריכים לקבל שירות, מה הבעיות שלנו ואיך אפשר לעזור לפתור אותן וגם אולי על הדרך תלמדו, בגלל שלא הכל מובן מאליו - איך מתחברים לרצונות ולצרכים שלכם איך מתקשרים טוב יותר הסכמה, איך פותרים קונפליקטים בתוך מערכות יחסים ומבססים עצמי בטוח יותר ונאמן לעצמו ועוד... ובאשר לפיתרון לגבי הקבוצות ההן של הטיפולי המרה, זה של מי שמארח אותן.ם לבדוק לא שלי.

לכל אירגון גאה שעושה לנו גוסטינג, אומר לא, או מציב מכשולים הזויים בדרך לקבוצות שלנו - זה דווקא כן מובהק אמור להיות רלוונטי כל ה-BDSM ואמונוגמיה שלי. למה אם לא הבנתםן עד עכשיו זה חלק מאותה אפליה, זה אותו טיפול המרה בסוף ואני אפילו אגיד יותר מזה - יש נראות להטב"קית גבוהה באוכלוסיות שהמרכז עובד איתן - זאת האוכלוסיה שלכםן, אז כאילו, נוכל להיעזר.
בתל אביב הסתדרנו, גם נראה שאנחנו הולכים קצת לשנות את הווייב, פחות מתאים אולי בניין עירייה, באמת אווירה אחרת פה. בבאר שבע כבר יש לנו בית פרטי של אדם אדיב מאוד.
אבל וואלאק, גם אם לא תיתנו לנו מקום למעגל, כי לא צריך, בואו תנו יד בשאר הדברים שאנחנו עושות.

מעבר לזה הפיתרון שלי עובר בתודעה שאנחנו אנשים, מעבר לחביטת ישבנים ועיסוק במין או אהבה לא מונוגמית או שילוב איברים שלא מסתדר בתודעה הקיימת. הדברים האלו, מיניות ויחסים בכלל, זה משהו שמשפיע על כולנו, אבל הסוטים (אפילו לא סוטים מבחינה סטטיסטית אולי בחלק מהמקרים), אנחנו אלו שצריכים לחפש אחרים.ות כמונו, לשמוע מידע מחקרי מהימן על הנטיות האלו ואורחות החיים האלה, ללמוד איך לעשות את זה טוב יותר, להתמודד עם הסטיגמה, לקבל את ההזדמנות לבטא את עצמינו ולעשות את הדרך שלנו, אז עדיף באמת בלי פחד. זה לא קשור רק לקודקודים של כח, אלא לתפיסה ציבורית.

וגם סתם שתדעו - זה יעני כולה מעגל שאנחנו רוצים לעשות פעם ב... זאת רק פעילות אחת, שלא דורשת כמעט משאבים משום ממסד שנתקלתי בו וזה רק חלק ממה שאנחנו עושות באירגון, שהוא הדבר הכי נטול מיניות בכל הסצנה 😨

אודה כאמור אם תגיבו פה בפורום ותשתפו את מי שמעניין לה.ו icon_smile.gif
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ}
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 5 במרץ 2022
אם תרצה פרספקטיבה היסטורית, אוכל לספר לך על תגובה היסטרית של פעיל גאה שצווח במלוא גרון "כאן לא יעשו דברים כאלו ולא ידברו עליהם" אי שם באזור 2005.

הפחד,ממש פחד, היה מרוח על הפנים שלו.
morningdew​(שולט)
morningdew​(שולט) • 5 במרץ 2022
לגבי - "יש בארץ איזה חוק בעניין שנוגע לאפליה על רקע מין וכאלה"

לא ברור במבט משפטי אם חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים באמת חל בהקשר של בדס"מיים.
דמנטי
לפני שנתיים • 6 במרץ 2022
דמנטי • 6 במרץ 2022
אחלה כוונות (נראה לי), אבל טקסט תקין מגדרית פשוט לא קריא.
אני מנסה לזקק את הטענה שלך ונשאר בלי כלום , מה אתה מחפש? שיאשרו שהמיניות הבידיאסאמית תקינה ויממנו משהו?
בכוח המוח{Aion}
בכוח המוח{Aion} • 6 במרץ 2022
זה באמת כתוב קשה להבנה, וגם אני לא כל כך הבנתי: האם הטענה היא שקיימת דרישה על ידכם מגופים עירוניים ו/או ממלכתיים שיתמכו ו/או יממנו כנסים רק כי אנשים מסויימים עושים בדס"ם, או מנהלים מספר מערכות יחסים. יש איזו דרישה לשינוי החוק בעקבות זאת? האנשים הללו מופלים באיזו דרך? יש בעיות שצריך להציף? מה?
מה בעצם הטענה, למה שגופים עירוניים ירתמו לעניין? מי לדעתך חושב שראוי לקדם מערכות יחסים פוליאמוריות, או מערכות יחסים בדסמיות, ולהשקיע בזה כסף ומשאבים? אני כמובן לא יוצאת נגד מערכות היחסים האלה, אני מנהלת אחת כזו בעצמי, אבל מי חייב לי משהו על הבחירה הזו שלי, או לך על שלך. איזו אפליה נעשית כאן? מפלים את בעלי שוטי הזנבות השחורים? מה?
אולי לא הבנתי נכון.
    התגובה האהובה בשרשור
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ}
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 6 במרץ 2022
בעיני האפליה נמצאת במקום שבו אם תבקשי לקבל חדר לשעתיים פעם בחודש למפגש של חוג קריאה, תקבלי אותו בכל רשות מקומית סבירה.
נסי לעשות זאת לחוג קריאה בדסמי וספרי לנו על התוצאות.

וממה ששי מספר על הנכונות להקצות משאבים לטיפול בהתמכרות למין נראה שהבעיה איננה באופי המיני של הנושא למפגש.
MyLexicon
MyLexicon • 6 במרץ 2022
וואו.
זה אחד הטקסטים.ות הקשים.ות לקריא.ה

וככזה.את, קשה לי.לנו להתייחס אליו.

אני חושב, ברצינות, שאם זו דרך העברת המסרים גם מעבר למקלדת, לא פלא שאת.ה נתקל.ת בקשיים.ות.
בכוח המוח{Aion}
בכוח המוח{Aion} • 6 במרץ 2022
Dan_Kap כתב/ה:
בעיני האפליה נמצאת במקום שבו אם תבקשי לקבל חדר לשעתיים פעם בחודש למפגש של חוג קריאה, תקבלי אותו בכל רשות מקומית סבירה.

וממה ששי מספר על הנכונות להקצות משאבים לטיפול בהתמכרות למין נראה שהבעיה איננה באופי המיני של הנושא למפגש.

לא הבנתי (:
אתה עשית הקבלה בין סיוע לטיפול ההתמכרות, למפגש המקדם אורח חיים בעל אופי מיני? לאט לאט מסתבר שאני מבינה פחות ופחות (:
זה כמו שאני אקביל קבלת חדר/סיוע לטובת טיפול בפחד גבהים, לקבלת חדר/סיוע לטובת קבוצה המעוניינת בהטסת מטוסים. מי שרוצה להטיס מטוסים שיתכבד וישכור חדר, הקהילה אינה חייבת לתמוך בו. אתה חושב שצריך להקציב חדר או תקציב לטובת סווינגרים? ואם יתנגדו לסייע, אז מפלים את כל אותם אלה שהמיניות שלהם מבקשת חילופי זוגות לפחות פעם בשבועיים?

אבל עצה פרקטית, אם יורשה לי. אני חושבת שאפשר למצב את זה אחרת. לא כקידום של אג'נדה הנוגעת לחיים בדסמיים או פוליאמוריים, אלא חיתוך הבעיות שלגביהם יש צורך לסייע, ודרישה לסיוע.
נניח: התמודדות עם גבולות במרחב הבינאישי, או אלימות מינית, או כל מה שניתן להראות שיש סיבה לסיוע קהילתי. זה יכול לעזור לפוליטיקאים למצב את המפגשים האלה אחרת, והפלא ופלא, ימצאו חדר, או תקציב, או מה שזה לא יהיה.
זה כמו ההבדל בין לקדם אג'נדה של שירותים מיניים בתשלום (שאני בעד דווקא, אבל מבינה את הבעייתיות), ובין לסייע לזונות שהן במעגל הזנות.
מרווה מכונפת​(מתחלפת)

אני לא בטוחה בזה בכלל

Dan_Kap כתב/ה:

אם ארצה להעביר חוג קריאה, סביר להניח שאצטרך לשכור חדר, ולא פשוט אקבל אחד מהעירייה.
כדי לקבל חדר בחינם מהעירייה אצטרך להראות שהחוג שלי הוא לא למטרות רווח (שאת זה יש), ושהוא עושה לפחות אחד מתוך שני דברים נוספים: או שהוא פונה לחלק יחסית גדול מהאוכלוסייה, או שהוא פונה לחלק קטן אבל מסייע להם באופן משמעותי. קבוצות מכורים מקבלות חדר כי הן עוזרות לאנשים לא להתאשפז או למות. קבוצות תמיכה ללהטב - כנ"ל.
מיניות אלטרנטיבית לא נמצאת בקטגוריה הזו.

אני מסכימה שמקומות למען הקהילה צריכים לקבל תמיכה ממסדית ולהיות יותר נגישים. אבל באמת לא בטוחה איך לנסח את הדברים כדי שהאנשים הנכונים במקומות הנכונים יראו את זה.
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 6 במרץ 2022
MyLexicon כתב/ה:
וואו.
זה אחד הטקסטים.ות הקשים.ות לקריא.ה

וככזה.את, קשה לי.לנו להתייחס אליו.

אני חושב, ברצינות, שאם זו דרך העברת המסרים גם מעבר למקלדת, לא פלא שאת.ה נתקל.ת בקשיים.ות.

ואם זו דרך העברת המסרים, לא בטוח שיש טעם לטרוח להשיג מקומות למפגש מעיריות שמחוץ לתל אביב וסביבתה הקרובה, כי זו דרך העברת מסרים שמדברת לאוכלוסייה מאד מצומצמת ומאד תל אביבית. אירוני שצורת דיבור שנועדה להכליל דווקא מרחיקה את רוב האנשים.