בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

גיוס הקהילה למניעת אפליה והפרדה מגדרית במרחב הציבורי

hardonforbrokenthing
לפני 7 חודשים • 27 בספט׳ 2023
hardonforbrokenthing • 27 בספט׳ 2023
אראגורן כתב/ה:
ההשוואה בין מצעד הגאווה בבני ברק לתפילה בהפרדה ביום כיפור היא למעשה ההמחשה הכי טובה לריקבון המוסרי שעוברת העיר תל אביב.
בני ברק היא דוגמה קיצונית לאוכלוסיה הומגנית באופן כמעט מוחלט, לעומת זאת, בתל אביב מתגוררים בערך בין 30-35 אחוז אנשי ימין, מספיק לקחת את האוכ' הזאת לבדה בשביל לקבוע שתל אביב היא אמנם עיר עם צביון חילוני וליברלי אבל לא חילונית פונדמנטליסטית. מכאן הסיבה מדוע כל כך חשוב למצדדי המחאה להמציא תיאוריית קשר על רבבות מתפללים "שבאו מחוץ לתל אביב" כי לא יכול להיות שבעיר שלנו נמצאים כל כך הרבה "חוטאים", זה סותר לחלוטין את הניסיון למסגר את תל אביב כעיר בעלת אופי חילוני למהדרין (מתנצל על ביטוי ההדתה). אז משקרים. וברוך השם (שוב סליחה) יש לא מעט חסידים שיאמצו כל טענה של הרבנית ברסלר והאדמו"ר בלאק. נוח לאנשים להסתכל על ליברליות חילונית בצבעים של שחור ולבן כי רק זה מאפשר להם, לגלות סבלנות או להצדיק, בריונות פיזית ומילולית על גבול האנטישמיות ביום הכי קדוש ליהודים שמתרחש פעם בשנה. השטחיות הזאת דרושה להם כדי להסביר לעצמם למה זה סבבה להפריע לשכנים כולל חילוניים גמורים להתפלל. הם לא מסוגלים להבין למה לגרום לילדים קטנים לפחד ולבכות היא לא פעולה לגיטימית. גם הקונטציות ההיסטוריות של משיכה בציציות הם מהם והלאה.

בואו נפסיק עם הבולשיט, זה לא חילוניות ליברלית, אלא חילוניות פונדמנטליסטית. ליברליות אמיתית מסוגלת להכיל מדי פעם פרקטיקות שלא עולות בקנה אחד עם תפיסת העולם של החברה הכללית או המקומית. במקור ליברליות משמעותה בכלל חוסר אנוכיות והתחשבות בזולת. ליברליות גם לא סותרת בהכרח ערכי הדת אך אין טעם להיכנס לדיון הזה כי הוא שולי.

האם אותה חברי קבוצה פונדמנטליסטית-חילונית מבינים כמה הם דומים לחרדים בבני ברק?
לירוק ולקלל גברים ונשים חרדיים ודתיים ברחוב - במה הם שונים מאותו חרדי קיצוני שמקלל בחורה צעירה בלבוש חושפני?
להחרים בני משפחה, עמיתים בעבודה, שכנים בגלל דעות שונות - במה הם שונים מהחרמות במגזר החרדי נגד אנשים שלא הולכים בתלם?
פיצוץ כנסים וסתימת פיות של כל מי שדעותיו לא בהלימה עם האידיאולוגיה שלהם - אני לא בטוח איפה חופש הביטוי גבוה יותר.

הם יכולים להתנשא על האנכרוניסטים בשחור כמה שהם רוצים.
הם בני ברק. והתהליך הזה רק הולך ומתגבר.
המיעוט הקטן אבל המשפיע באופן מטריד רוצה להפוך את תל אביב לבני ברק של החילוניים.
תל אביב כיום היא עיר "ליברלית" שלא מסוגלת להכיל עמדות שונות.
על מה הגאווה הגדולה? אתם אשכרה עיר שדחפה במדיניות מכוונת את כל הפשע, הסמים, האלכוהול והזנות למקום הכי עני בתל אביב בשביל שתוכלו להדחיק את חוסר ההלימה בין עקרונות הדמוקרטיה וזכויות המיעוטים שאתם לוגמים אספרסו בבית קפה וצועדים בטיילת.

תראו את המועמדים לראשות העיר תל אביב, ילדי הנרות כבר מעל 20 שנה בוחרים גנרל לראשות העיר שמשתעשע עם הרעיון של הפיכה צבאית. המועמדת השנייה היא בעצמה הגיעה על הטיקט של הצבא. והאמירה המדהימה שלה "מי שלא יעמוד בסטנדרטים שאני כעיר ליברלית אוביל אותה – לא יהיה כאן" , מעלה שתי שאלות, "מהי ליברליות" - התשובה היא כמובן מה שברביבאי תחליט שהיא ליברליות. והשאלה הלא פחות חשובה, באילו כלים תשתמשי כדי למנוע מאנשים לא ליברליים לחיות בתל אביב? - ועדות קבלה? תשלחי שוטרים באמצע הלילה לעצור אנשים המחזיקים בעמדה לא-ליברלית? להתעמר בהם עד שיעזבו את העיר?
אנשים לא מודעים כמה העיר תל אביב של 2023 האחרונה שיכולה להטיף לאחרים על ליברליות.

תל אביב עוברת תהליך של התבהמות, ולא בגלל שהרוב בתל אביב חושב כמוהם, אלא בגלל שהם מפחדים לדבר נגד הקיצוניים בתוכם.

ליברליזם הוא לא פלורליזם. בעייתי אם לא מסוכן לטעון שמהיותנו ליברלים לא יכולה להיות לנו פרה-דיספוזיציה לעמדות ליברליות. בדיוק להיפך. חובה עלינו לתעדף עמדות ליברליות. זאת ועוד: נאורות היא לא פוליטיקת זהויות. נאורות היא לא פרוגרסיביזם והיא לא סובלנות לדעות שמאיימות לחבל בסדר הציבורי. נאורות היא בחירה מודעת ברציונליות ולוגוצנטריזם - בחיי הפרט ועל אחת כמה וכמה בחיי המדינה וזה נכון לכל הוגה ליברלי מאז קאנט.
הטופר המפשר
הטופר המפשר • 27 בספט׳ 2023
כמה הערות בעקבות שטף התגובות:

א. הדברים אכן נאמר "כחצי בדיחה" אך כוונתם רצינית. מי שמתייחס לאירועים בערב יום הכיפורים "כשנאת חרדים" וכו' וכו' או שהוא מתממם לחלוטין או שאינו חיי פה ממש, ומתעלם לחלוטין ממכלול האירועים שקורים כאן. מכלול זה כולל הסטה של מליארדי שקלים לסקטורים לא יצרנייים בחברה שמטפחים בורות ואבטלה או "פרזיטיות" כפי שכבר נאמר כאן לפני, עמותות וגרעינים תורניים המנסים בזדון לשנות את ציוויון החיים בשכונות חילוניות. ולא, אף אחד לא הזמין אותם או ביקש את מרכולתם. בעידוד המדינה הם מנסים להפעיל לחצים על עיריות חילוניות למתן הכשר לפעילותם בתמורה לקבלת תקציבים. ע"ע סיפור תכניות הלימוד החיצוניות בבית הספר וכו' . וכל זה על חשבון הציבור הכללי : החברה הערבית המדממת, מחסור חמור ברופאים ועוד.

ב. ציבור שבחר במורשה בטרור, ואחראי ישיר להסתה לרצח ראש ממשלה, לתפקיד שר הפנים, בשר אוצר שהסתובב עם 700 ליטר דלק במטרה לעשות מגה פיגוע באיילון, והיה במעקב צמוד של השב"כ, בראש ממשלה עם כתבי אישום חמורים, ושמותוכו יצאו "עשבים שוטים" כמו יגאל עמיר, יונה אברושמי, הרוצח של שירה בנקי ועוד אין לו שום זכות מוסרית להטיף או לחנך אחרים לשמירה על "הסדר הציבורי". השנאה אולי נמצאת בשני הצדדים אבל איכשהו הכדורים תמיד באים מצד אחד. נכון אסור להכליל, וברור שיש גם אנשים שחושבים אחרת בצד השני. אבל לפוליטיקה יש גם ממד בנאלי שאי אפשר להתעלם ממנו. מי שבחר בעוצמה יהודית, בליכוד ועוד יודע בדיוק במי הוא בחר. להפך, אני מכבד אותו על הבחירה שלו וחושב שהוא מבין בדיוק במה הוא בחר. ולכן, אם זה עושה קולות של ברווז , מתנהג כמו ברווז , אז זה ברווז לא משהו אחר.

ג. הפוסט הנ"ל לא היה קריאה "לשיח" אלא קריאה לפעולה. את שלב השיח עברנו ממזמן, איני חושב שיש לי מה "לדון" או להתווכח עם הצד השני בדיוק כמו שאיני חושב שיש לי מה "לדון" עם רוטמן לווין וכל חבורת המופרעים הזאת. יש כאן מאבק על צוויונה של המדינה. והמסר בעניין הזה צריך להיות חד וברור: תפגעו בנו, בערכים שלנו, שהם בדיוק כמו אצלכם - קידוש השם שלנו, אתם תפגעו בחזרה! חלילה לא פיסית, זה יותר הקטע שלכם, אבל אתם בהחלט תשלמו על זה מחיר. במידה והמצב יסלים ולדוגמא הכנסת תחליט לא לכבד את החלטת בג"ץ ההפגנות שהיו עד עכשיו יהיו משחק ילדים. אי ציות אזרחי גורף ומקיף, הכולל גם את הצבא בסדיר ובמילואים, ועוד הרבה אפשרויות אחרות בהחלט ניתנות לביצוע ואני מקווה שיבואו לכלל מימוש.

ד. את השפעות המשבר הזה משקף יפה שער הדולר שהולך ומטפס, כי גם בהייטק , בסקטורים אחרים ואפילו אצל אנשים פרטיים, אף אחד לא מעוניין להשקיע ולתמוך בממשלה מהסוג הזה. אז כנראה שהחופשות לתורכיה בשנה ובשנים הקרובות כבר יתחילו להיות יותר יקרות, גם לנו , ברור , אבל ככה זה במלחמה משלמים גם מחירים.
אראגורן​(נשלט)
אראגורן​(נשלט) • 27 בספט׳ 2023
הטופר המפשר כתב/ה:
כמה הערות בעקבות שטף התגובות:

א. הדברים אכן נאמר "כחצי בדיחה" אך כוונתם רצינית. מי שמתייחס לאירועים בערב יום הכיפורים "כשנאת חרדים" וכו' וכו' או שהוא מתממם לחלוטין או שאינו חיי פה ממש, ומתעלם לחלוטין ממכלול האירועים שקורים כאן. מכלול זה כולל הסטה של מליארדי שקלים לסקטורים לא יצרנייים בחברה שמטפחים בורות ואבטלה או "פרזיטיות" כפי שכבר נאמר כאן לפני, עמותות וגרעינים תורניים המנסים בזדון לשנות את ציוויון החיים בשכונות חילוניות. ולא, אף אחד לא הזמין אותם או ביקש את מרכולתם. בעידוד המדינה הם מנסים להפעיל לחצים על עיריות חילוניות למתן הכשר לפעילותם בתמורה לקבלת תקציבים. ע"ע סיפור תכניות הלימוד החיצוניות בבית הספר וכו' . וכל זה על חשבון הציבור הכללי : החברה הערבית המדממת, מחסור חמור ברופאים ועוד.

ב. ציבור שבחר במורשה בטרור, ואחראי ישיר להסתה לרצח ראש ממשלה, לתפקיד שר הפנים, בשר אוצר שהסתובב עם 700 ליטר דלק במטרה לעשות מגה פיגוע באיילון, והיה במעקב צמוד של השב"כ, בראש ממשלה עם כתבי אישום חמורים, ושמותוכו יצאו "עשבים שוטים" כמו יגאל עמיר, יונה אברושמי, הרוצח של שירה בנקי ועוד אין לו שום זכות מוסרית להטיף או לחנך אחרים לשמירה על "הסדר הציבורי". השנאה אולי נמצאת בשני הצדדים אבל איכשהו הכדורים תמיד באים מצד אחד. נכון אסור להכליל, וברור שיש גם אנשים שחושבים אחרת בצד השני. אבל לפוליטיקה יש גם ממד בנאלי שאי אפשר להתעלם ממנו. מי שבחר בעוצמה יהודית, בליכוד ועוד יודע בדיוק במי הוא בחר. להפך, אני מכבד אותו על הבחירה שלו וחושב שהוא מבין בדיוק במה הוא בחר. ולכן, אם זה עושה קולות של ברווז , מתנהג כמו ברווז , אז זה ברווז לא משהו אחר.

ג. הפוסט הנ"ל לא היה קריאה "לשיח" אלא קריאה לפעולה. את שלב השיח עברנו ממזמן, איני חושב שיש לי מה "לדון" או להתווכח עם הצד השני בדיוק כמו שאיני חושב שיש לי מה "לדון" עם רוטמן לווין וכל חבורת המופרעים הזאת. יש כאן מאבק על צוויונה של המדינה. והמסר בעניין הזה צריך להיות חד וברור: תפגעו בנו, בערכים שלנו, שהם בדיוק כמו אצלכם - קידוש השם שלנו, אתם תפגעו בחזרה! חלילה לא פיסית, זה יותר הקטע שלכם, אבל אתם בהחלט תשלמו על זה מחיר. במידה והמצב יסלים ולדוגמא הכנסת תחליט לא לכבד את החלטת בג"ץ ההפגנות שהיו עד עכשיו יהיו משחק ילדים. אי ציות אזרחי גורף ומקיף, הכולל גם את הצבא בסדיר ובמילואים, ועוד הרבה אפשרויות אחרות בהחלט ניתנות לביצוע ואני מקווה שיבואו לכלל מימוש.

ד. את השפעות המשבר הזה משקף יפה שער הדולר שהולך ומטפס, כי גם בהייטק , בסקטורים אחרים ואפילו אצל אנשים פרטיים, אף אחד לא מעוניין להשקיע ולתמוך בממשלה מהסוג הזה. אז כנראה שהחופשות לתורכיה בשנה ובשנים הקרובות כבר יתחילו להיות יותר יקרות, גם לנו , ברור , אבל ככה זה במלחמה משלמים גם מחירים.

רק בריאות
ח ק ל א י
ח ק ל א י • 27 בספט׳ 2023
כמה שנאת האחר?
דווקא אתר שאמור לקדש את המחשבה וההתנהגות השונה
איך ברגע זורקים את הנאורות לפח כשהיא לא בדיוק מה שנוח...
מזעזע.
קטלב​(מתחלף)
קטלב​(מתחלף) • 27 בספט׳ 2023
ח ק ל א י כתב/ה:
כמה שנאת האחר?
מזעזע.

נאורות היא העמידה על הזכות של הקורבנות לא להפגע. היא אינה עמידה על הזכות של התוקפנים לפגוע.
(טוב, נאורות היא עוד הרבה דברים. אבל אני לא וויקיפדיה, וזה לא ערך אנציקלופדי.)
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ}
לפני 7 חודשים • 28 בספט׳ 2023
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 28 בספט׳ 2023
בואו לא נשכח לא המנוע והמניעים של השיסוי, ההסתה וכן, גרם השמיכה הקצרה ששלחת ציבור אחדים לרוב עם ציבורית אחרי.

"מדובר על ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל", טען אז נתניהו. "קיים חשש, אני חייב להגיד אמיתי - לא בלתי מבוסס, שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי, (משום ש) הוא נמצא במצוקה המיוחדת הזו - הכול כך עמוקה".

רָאשֶיהָ בְּשֹחַד יִשְפֹּטוּ וְכֹהֲנֶיהָ בִּמְחִיר יוֹרוּ וּנְבִיאֶיהָ בְּכֶסֶף יִקְסֹמוּ, וְעַל־יְהֹוָה יִשָּעֵנוּ לֵאמֹר: הֲלוֹא יְהֹוָה בְּקִרְבֵּנוּ, לֹא־תָבוֹא עָלֵינוּ רָעָה. לָכֵן בִּגְלַלְכֶם צִיוֹן שָדֶה תֵחָרֵש וִירוּשָלִַם עִיִּין תִּהְיֶה וְהַר הַבַּיִת לְבָמוֹת יָעַררַבִּי צָדוֹק אוֹמֵר:

אַל תַּעֲשֵׂם עֲטָרָה לְהִתְגַּדֵּל בָּהֶם,

וְלֹא קַרְדֹּם לַחְפֹּר בָּהֶם.

וְכָךְ הָיָה הִלֵּל אוֹמֵר:

וּדְאִשְׁתַּמֵּשׁ בְּתַגָּא, חֳלָף.

הָא לָמַדְתָּ:

כָּל הַנֶּהֱנֶה מִדִּבְרֵי תּוֹרָה,

נוֹטֵל חַיָּיו מִן הָעוֹלָם:
bondman​(נשלט){FLR}
bondman​(נשלט){FLR} • 28 בספט׳ 2023
אני לא הייתי במחאה הזאת
ולא הייתי מתערב בתפילה.
רק מה,
כל הזמן מפמפמים שינאת חינם
שינאת חינם
שינאת חינם.
זאת לא שנאת חינם בכלל.

יש פה מלחמת תרבות.
מגיעים ארגונים מסיונרים של מתנחלים ונוער גבעות
לדיזינגוף בשביל לכבוש את העיר.
הרוויחו את השנאה ביושר.

עובדה שעד השנה למרות המחלוקות הכל זרם במדינה וכולם הצליחו להסתדר אחד עם השני פחות או יותר.

היום כבר כל אחד שונא, וקורא לשנאה של האחר
שינאת חינם.
כבר
לא יכול לשמוע את המיליה הזאת. חחח
ח ק ל א י
ח ק ל א י • 28 בספט׳ 2023
קטלב כתב/ה:
ח ק ל א י כתב/ה:
כמה שנאת האחר?
מזעזע.

נאורות היא העמידה על הזכות של הקורבנות לא להפגע. היא אינה עמידה על הזכות של התוקפנים לפגוע.

וכמובן שקורבן יכול להיות רק מהצד שאתה קובע נכוו...
נשים ילדים ואפילו גברים שסה"כ ביקשו להתפלל (לא מדבר על המארגנים) הם תוקף אכזר שבא לכבוש את ת"א ולהשמיד את החילוניות.

די למילים הגדולות והדמגוגיה בשקל, אותם מפגינים פעלו בצורה בזויה ואין דרך אחרת לראות את זה.
קטלב​(מתחלף)
קטלב​(מתחלף) • 28 בספט׳ 2023
ח ק ל א י כתב/ה:
קטלב כתב/ה:
ח ק ל א י כתב/ה:
כמה שנאת האחר?
מזעזע.

וכמובן שקורבן יכול להיות רק מהצד שאתה קובע נכוו...
נשים ילדים ואפילו גברים שסה"כ ביקשו להתפלל (לא מדבר על המארגנים) הם תוקף אכזר שבא לכבוש את ת"א ולהשמיד את החילוניות.

די למילים הגדולות והדמגוגיה בשקל, אותם מפגינים פעלו בצורה בזויה ואין דרך אחרת לראות את זה.

יש דרך אחרת לראות את זה. רק שבשבילה צריך לפקוח את העיניים ולראות. פשוט לראות.
אראגורן​(נשלט)
אראגורן​(נשלט) • 28 בספט׳ 2023
ח ק ל א י כתב/ה:
כמה שנאת האחר?
מזעזע.

למען האמת הבדסמ מקדש את הרגש - פחות את המחשבה. הפרשנות שלהם למהי נאורות בהחלט מלמדת על כך.
אני יכול להרגיע אותך, האתר אמנם מושך אליו גם קבוצות סטליניסטיות ואנטי-דמוקרטיות אך חברי האתר באים מכלל הסקטורים באוכ'.
לא התרשמתי שרוב חברי האתר תומכים באלימות ומצדדים בעמדות קיצוניות. הדיון בעיקר מעורר אדישות ועייפות בקרב רוב חברי האתר (אני בטוח שרוב האנשים הגיבו לפוסט פחות או יותר ברוח של "אוי.. לא שוב פוליטיקה"). נראה שאנשים מעדיפים את הקהילה (אם אכן יש כזו) שלהם נטולת פוליטיקה.
הכלוב הוא של כולם - ממש כמו תל אביב.