סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

טיפול ואתיקה, באתר הכלוב

ArchAngel​(שולטת)
לפני 6 שנים • 20 ביולי 2017
ArchAngel​(שולטת) • 20 ביולי 2017
בפוסט הזה לא מדובר על מטפלות עם מודעות לקהילה הבדס"מית שיכולות להבין את אשר עובר על מטפוליהן מבלי לשפוט.
לא מדובר בנשים שהן כמו "מטפלת CBT", שעל פי הפרופיל שלה ניכר כי מדובר באישה שעושה הפרדה ברורה בין מקצועיות לבין סשן, או ליתר דיוק- שוללת כל מיניות או אינטרס מהמסגרת הטיפולית כפי שאמור להיות לפי הכללים האתיים.
מדובר בנשים שהן פשוט נוכלות. סלחו לי על הבוטות, אבל אין לי מילה אחרת לתאר את זה.
הן פשוט נוכלות שמציגות עצמן באופן יהיר ונרקסיסטי כמטפלות. ולא סתם מטפלות אלא מומחיות בתחומן שמבטיחות 100% ריפוי מכל צרות הנפש והעולם תמורת טובות הנאה מנשלטים שהן סבורות שהם מדוכאים, בודדים או כל מצב פגיע אחר שבעקבותו הן יודעות שהם יהיו עבורם לטרף קל (בעת כתיבת שורות אלו רותח דמי!)
לא פעם פנו אלי בפרטי נשלטים שרצו לשאול אותי האם כדאי להם להיעזר "באחת כזו", ולאחר שיחה קצרה שהם פירטו לי בה על המקרה, ראינו שמדובר בכאלו שאת המונח "פסיכולוגיה" הן מכירות לכל היותר מויקיפדיה וש"הניסיון הטיפולי שלהן" מסתכם מקסימום בטיפול באוגר שהיה להן בכיתה ב'.
זאת על אף שהן לא מתביישות להציג את עצמן (ואגב, זאת יכולה להיות עבירה פלילית ששמה "התחזות") כפסיכולוגיות לכל דבר ועניין, בעודן כמובן ונשארות עמומות בנוגע לאופן בו "הטיפול" יתבצע ומתחילות לגמגם ואף להגיב באופן אלים מילולית אם פתאום ישאלו בארסטיביות בנוגע להשכלה שלהן בתחום ובטח שאם ידרשו להראות תעודות כלשהן.
מיותר לציין שאשת מקצוע אמיתית לא תנהג כך, אבל אדם שנמצא במצוקה והעולם הטיפולי לא מוכר לו עלול לא להבין זאת, ועל זה בדיוק הן בונות.
צריך להעיף אותן מכאן ולהתלונן עליהן למשטרה.
מיתוסית​(שולטת)
מיתוסית​(שולטת) • 20 ביולי 2017
ארק, מדובר בנשים שמציגות את עצמן כמטפלות או כפסיכולוגיות?
כי להציג את עצמך כפסיכולוג כשאתה לא זו עבירה על החוק- התחזות כמו שאמרת.
אבל לומר שאתה מטפל נפשי- כל אחד יכול לומר.

לא הבנתי אם הנשים האלה כביכול מטפלות בטיפול לגיטימי או תמורת מין או טיפול באמצעות סשנים או יחסים?
ArchAngel​(שולטת)
ArchAngel​(שולטת) • 20 ביולי 2017
כן. מדובר בנשים שמציגות את עצמן כפסיכולוגיות או בעלות מקצועות טיפוליים דומים כשבפועל הן ממש לא.
הן לא עושות דבר לגיטימי אלא מוצאות מישהו חלש וגורמות לו לפתח תלות בהן ובכך מוציאות ממנו את מה שהן רוצות תוך כדי החמרת מצוקתו.
Bagel
Bagel • 20 ביולי 2017
פסיכולוג הוא רק סוג אחד של מטפל, יש הרבה מטפלים - פסיכואנליסט, פסיכותרפיסט, תרפיסט באמנויות וכל מיני מטפלים פסיכודינאמיים אחרים שאינם פסיכולוגים. כל מטפל נפשי שכותב פה באתר ומציע את שירותיו הוא קצת שרלטן או נצלן אבל אין שום בעיה עם זה. יש פה נצלנים ושרלטנים בלי סוף ובעצם כל הרעיון של ניקים ופנטזיות הוא קרקע פוריה להתחזות ולנצלנות (מי קונה לי מנוי זהב וכן הלאה).

אין פסיכואנליטקן שלא יודע ומכיר מה זה סאדו-מאזוכיזם וכן, רובם יתייחסו אל התכונה הזאת כאל מגננה נפשית ולא כאל משהו שצריך לאשר ולטפח אבל רק מטפל גרוע יהיה בור או ״נגד״ סאדו-מאזוכיזם. הרעיון שצריך מטפל שהוא חבר קהילה בשביל לקבל טיפול טוב ומבין הוא רעיון טפשי בלי שום אחיזה במציאות.

הרעיון של טיפול ב CBT לבעיות עם שורשים פסיכולוגיים עמוקים (שלא קשורים בהתנהגות או קוגניציה) הוא פרובוקטיבי מעט לטעמי אבל מפה ועד להעיף את אלו שמציעים טיפול זה נשמע לי מוגזם. הטיפול הנפשי בישראל הוא לא בדיוק מוסדר וכל מי שאינו פסיכולוג קליני הוא קצת בערפל, מצב די דפוק בעיני אבל כנראה שאגודת הפסיכולוגים הקליניים רוצים לשמור על עליונות מקצועית מסיבות אופורטוניסטיות.

ולמרות שאני מתנגד לטיפולים שמוצעים פה אני לא חושב שצריך לאסור עליהם או להעיף אותם מפה. לא את כל הרעות החברתיות צריך למגר על ידי חוקים ופיקוח ממוסד.
Bite Twice Shai
Bite Twice Shai • 20 ביולי 2017
אני לא רוצה לחזור על מה שאמרו כאן, כל הדברים בקשר לחוק הם נכונים.
אבל מה שכן, בפוסט שלך OZ, יש משהו קצת לא ענייני - אני אסביר ולי יש כמה שאלות אליך -

- ביזוי של מקצוע הפסיכולוגיה? האם מישהי טענה שהיא פסיכולוגית ואינה פסיכולוגית? מה הביזוי למעשה?

- פסיכולוג שמציע את השירות שלו דרך אתר מסוג זה, עובר עבירת אתיקה קשה מאוד? על מה זה מבוסס? הסעיף היחיד שאני אולי יכול לחשוב עליו שקשור הוא יחסים מקבילים עם לקוחות. אבל לא נראה שבזה מדובר כאן בכלל...

- כמו שאמרו , יש עוד כל מיני מקצועות טיפוליים שכפופים לקודים אתיים ולהכשרות ספציפיות - עובדים סוציאליים ומרפאים באומנות לדוגמא חייבים בהכשרה וברשיון וכן מחוייבים לקוד אתי.

- בנוסף, זאת זכותם של אנשים לבחור איזה טיפול שמתאים להם. גם אם זה נראה לך כמו שרלטנות, אחרים עשויים להאמין בזה ולאמונה יש ערך מאוד גבוה בטיפול מה גם שהרבה מהטיפולים האלטרנטיביים, מקיימים הרבה יסודות של הטיפול הרגשי הקונבנציונאלי.

- לבסוף, דע לך שאדם יכול להיות בעל הכשרה "מתאימה" ועדיין להיות מטפל גרוע. והוא עדיין יכול להיות מאוד מאוד שיפוטי, מושפע מתיאוריות הזויות, וחסר ידע רלוונטי.

* לידיעת הקוראים - בחודשים הקרובים מאוד, אני (עובד סוציאלי) וצוות של מטפלים ובעלי מקצוע אחרים נפתח לציבור אתר שיספק שירותים חברתיים וביניהם גם טיפול ויעוץ. אנחנו נהיה "המרכז למיניות אלטרנטיבית" icon_smile.gif
מטפלת CBT
מטפלת CBT • 20 ביולי 2017
Bagel כתב/ה:
פסיכולוג הוא רק סוג אחד של מטפל, יש הרבה מטפלים - פסיכואנליסט, פסיכותרפיסט, תרפיסט באמנויות וכל מיני מטפלים פסיכודינאמיים אחרים שאינם פסיכולוגים. כל מטפל נפשי שכותב פה באתר ומציע את שירותיו הוא קצת שרלטן או נצלן אבל אין שום בעיה עם זה. יש פה נצלנים ושרלטנים בלי סוף ובעצם כל הרעיון של ניקים ופנטזיות הוא קרקע פוריה להתחזות ולנצלנות (מי קונה לי מנוי זהב וכן הלאה).

אין פסיכואנליטקן שלא יודע ומכיר מה זה סאדו-מאזוכיזם וכן, רובם יתייחסו אל התכונה הזאת כאל מגננה נפשית ולא כאל משהו שצריך לאשר ולטפח אבל רק מטפל גרוע יהיה בור או ״נגד״ סאדו-מאזוכיזם. הרעיון שצריך מטפל שהוא חבר קהילה בשביל לקבל טיפול טוב ומבין הוא רעיון טפשי בלי שום אחיזה במציאות.

הרעיון של טיפול ב CBT לבעיות עם שורשים פסיכולוגיים עמוקים (שלא קשורים בהתנהגות או קוגניציה) הוא פרובוקטיבי מעט לטעמי אבל מפה ועד להעיף את אלו שמציעים טיפול זה נשמע לי מוגזם. הטיפול הנפשי בישראל הוא לא בדיוק מוסדר וכל מי שאינו פסיכולוג קליני הוא קצת בערפל, מצב די דפוק בעיני אבל כנראה שאגודת הפסיכולוגים הקליניים רוצים לשמור על עליונות מקצועית מסיבות אופורטוניסטיות.

ולמרות שאני מתנגד לטיפולים שמוצעים פה אני לא חושב שצריך לאסור עליהם או להעיף אותם מפה. לא את כל הרעות החברתיות צריך למגר על ידי חוקים ופיקוח ממוסד.

למה המטפלים פה שרלטנים או נצלנים?
חלקם יודעים מה זה סאדו מאזוכיזם מההיבט ההרסני, של סטייה ופגיעה עצמית (בכל גישה שהיא, אגב. אבל בעיקר בגישה הדינמית). איש לא אמר שהם צריכים להיות חברי קהילה. הם יכולים להיות גם מנוסים עם הקהילה, בעלי ידע ופתיחות לנושא.

גם פסיכיאטר, עו"ס וקרימינולוג קליני הם מקצועות מוסדרים המעוגנים בחוק כמקצועות המוסמכים לתת טיפול נפשי על ידי משרד הבריאות. לטיפול באומנות יש גם תקנות במשרד הבריאות. מעבר למקצועות הללו- התחום פרוץ. כלומר תחום הפסיכותרפיה לא מוסדר, אבל אם כל אחד מהמקצועות שציינתי לומד פסיכותרפיה- זה נסמך על המקצוע הראשי וזה משמש ככלי נוסף למקצוע הראשי שבו הוא מוסמך לטפל.

לכל בעיה נפשית שיש לה "שורשים פסיכולוגיים עמוקים" לדבריך יש קשר או ביטוי ברמת ההתנהגות, הרגש והקוגניציה. אין ולו בעיה אחת שקשורה בנפש שלא יהיה לה ביטוי בשלושת הרבדים הללו- ברמות שונות. אם אינך מבין או מאמין בגישה הזו ואתה פרו- דינאמי/פסיכואנליטי לא אומר שגישות אחרות כדוגמת הCBT לא יעילות או לא מעמיקות.
אתה יותר ממוזמן לחפש מידע ברשת על CBT, שהוא הגישה הפסיכולוגית הנחקרת ביותר ומאות מחקרים, אם לא למעלה מכך, מראים פעם אחר פעם את היעילות של הטיפול בשיפור איכות חייהם של אנשים, שיפור סימפטומים, הקלה בהפרעות נפשיות והחלמה של חלק מהן ברמה שדומה לטיפול תרופתי בחלקן, עולה על טיפול תרופתי בחלקן או יעילה בשילוב של השתיים.
אני יותר ממוכנה להראות לך מספר מחקרים כאלה בבעיות הדיכאון והחרדה שהן הבעיות הנפוצות ביותר, ברמות שונות, שבעטין בני אדם פונים לטיפול.
מטפלת CBT
מטפלת CBT • 20 ביולי 2017
ArchAngel כתב/ה:
כן. מדובר בנשים שמציגות את עצמן כפסיכולוגיות או בעלות מקצועות טיפוליים דומים כשבפועל הן ממש לא.
הן לא עושות דבר לגיטימי אלא מוצאות מישהו חלש וגורמות לו לפתח תלות בהן ובכך מוציאות ממנו את מה שהן רוצות תוך כדי החמרת מצוקתו.

זה חמור מאוד בעיניי ומאוד לא לגיטימי.
אני מציעה שתתייעצי עם מנהל האתר לגבי חסימתן מהאתר או פירסום הניק שלהן ברבים למען אנשים יזהרו מהן.
Agan​(נשלט)
לפני 6 שנים • 21 ביולי 2017
Agan​(נשלט) • 21 ביולי 2017
Under Armour כתב/ה:
קורא את התגובה של המטפלת ומתפוצץ.
את יודעת מה ההבדל ביניך לבין פסיכולוג? פסיכולוג כפוף לחוק, לרישיון מקצועי, לועדה אתית והכשרה מוכרת.
מטעם מי "תעודת המטפל שלך"? מי מבקר אותך? מי הכשיר אותך? כמה שנים?

את תעשי נזק נפשי ואת פטורה מאחריות. פסיכולוג לא!
כל דיכפין היום הוא "מטפל" , "מאמן" "פסיכותרפיסט" בלי שום בקרה או תו איכות.

כאחד שמכיר מקרוב את התחום, כן, ידוע שיש בעיה בטיפול בהכשרה של מטםלים בפן במיני, אבל יש מטפלים כאלה שיודעים ומוכשרים להתמודד עם מיניות ופגיעות מיניות והתחום צומח בישראל.

לצורך העניין, במידה והמטפל או המטפלת הינם פסיכולוגים קליניים מו חים הפרסום פה נראה לך לגיטימי? באמת שואל, לא גיבשתי עמדה בעניין עדיין
ArchAngel​(שולטת)
ArchAngel​(שולטת) • 21 ביולי 2017
Agan, הנה מידע רלוונטי לשאלתך.

בקוד האתיקה המקצועית של הפסיכולוגים בישראל נכתב לגבי פרסום:
"פסיכולוגים לא יעשו פרסומת לצריכת טיפול פסיכולוגי שאינו חיוני על פי אמות המידה המקובלות במקצוע.
כשפסיכולוגים מיידעים את הציבור על עיסוקם למען הרחבת חוג לקוחותיהם, אסור להם לעשות זאת בדרך של פיתוי, יצירת חשש או הפחדה.
כשפסיכולוגים מיידעים את הציבור על אודות עצמם, תחומי העניין המקצועיים שלהם ותחומי ההתערבויות המקצועיות שלהם, הם יעשו זאת באופן שאינו בניגוד לחוק, ולא יפרסמו מידע שיש בו כדי להטעות את הציבור או לפגוע בכבוד המקצוע.
פסיכולוגים לא ייקחו חלק בפרסום הכולל שבח למיומנותם, לידיעותיהם ולכשירותם המקצועית, אלא יסתפקו בציון עובדתי של הכשרתם, ניסיונם וידיעותיהם בתחומים המקצועיים.
פסיכולוגים לא ישתמשו בשמם, בתמונתם או בכל פרט אפשרי אחר לזיהוי של לקוחות למטרות פרסום.
פסיכולוגים לא יפרסמו דברי זלזול, השמצה או שלילת כשירות של פסיכולוג אחר.
פסיכולוגים לא ייקחו חלק בפרסומת בדבר מתן שירותים פסיכולוגיים על ידי מי שאינם פסיכולוגים, ועליהם אף למנוע פרסום כזה"

(וכמובן, הנה לינק שמוביל לקובץ ה- PDF שפורסם באתר "הסתדרות הפסיכולוגים בישראל": http://bit.ly/2uHZSvZ על מנת שתוכל לאמת את המצוטט, זה נמצא בעמוד 27).

יש שיפרשו פרסום שכזה (ומטבע הדברים את כל המידע שנלווה אליו) כשהוא נעשה באתר בדס"מי-מיני כפגיעה בכבוד המקצוע לפי הסעיף "ולא יפרסמו מידע שיש בו כדי להטעות את הציבור או לפגוע בכבוד המקצוע". אבל זה תחום אפור שאין עליו קביעה חד-משמעית מועדת האתיקה.
אני משערת, שבחברה השמרנית שלנו, שבה פוטרו לא פעם אנשים שהתבררו כבדס"מיים כי "זאת התנהגות לא הולמת", פסיכולוג שיפרסם את עצמו כאן עלול להיתפס בעין לא יפה (בלשון המעטה) במידה והמקרה יעלה לדיון מול ועדת האתיקה.
אחזור ואומר כי זאת כמובן רק השערה שלי וכי לא חקרתי נושא זה לעומק.
אם למישהו יש הכירות עמוקה עם הנושא, אשמח אם יאיר את עיני.
איה74
איה74 • 21 ביולי 2017
לפני שנים היה דיון דומה לגבי עורכי דין. שגם עליהם יש הרבה מגבלות בפירסום.
למיטב הבנתי, יש הבדל ברור בין לפרסם את עצם קיומך, כישוריך ותחום ההתמחות שלך, כך שמי שירצה טיפול ידע למצוא אותך ובין להיות "רודף אמבולנסים" ולשדל אנשים לקבל טיפול.
לגבי הנחיצות של מטפל בהכרות עם תחום הבדסמ. אם זה רלוונטי לטיפול, אני חושבת שזה הכרחי ושהעדר ידע נכון יכולה לחבל בטיפול.
יש מטפלים שמתיחסים באופן מיוחד לזוגות חד מיניים למשל. מה זה משנה לכאורה? הרי תקשורת בין אנשים היא תקשורת בלי קשר למגדר. אז אולי הטיפול והפיתרון יהיה דומה, אבל לדעתי יש מקום להכיר ביחודיות כדי להבין נכון את הבעיה או המצב.
מה מיוחד בחוזרים בשאלה? בזוגות ממוצא שונה ותופעת זיגענות? למה צריך להכיר בזה?
לדעתי זה כן משפיע.