לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

מה נטרק עם אנשים??

זאלופון​(שולט)
לפני 3 שנים • 5 בינו׳ 2021
זאלופון​(שולט) • 5 בינו׳ 2021
הסיבה שלא הגענו לקריסה של מערכת הבריאות גם ב"שיא" הקורונה (מונח מטעה שתיכף אחזור אליו) היא הסגרים שהצרו את התפשטותה.

אחת מאי ההבנות הקשות ביותר בנוגע לקורונה הוא שהיא מתפשטת אקספוננציאלית, לא ליניארית. רוב האנשים לא מבינים מה זה אומר, וגם אם כן, לא מבינים מה המשמעות. לכן הם חושבים שאין באמת בעיה: אז יהיו עוד אלפיים או שלושת אלפים חולים ביום, מזה מערכת הבריאות תקרוס?

אבל התפשטות אקספוננציאלית אומרת שקצב הגידול עולה כל הזמן, והוא עולה בהרבה. אם אני לא טועה, הנתונים מספרים שללא נקיטת אמצעים, מספר החולים מוכפל כל 3-4 ימים. מי שרוצה להבין מה זה אומר, שיתחיל ממצב תיאורטי של חולה בודד ויעשה לעצמו שתי עמודות אקסל: באחת יכפיל כל פעם ב-2 את מספר החולים ובשנייה יוסיף 3 ימים למספר הימים שחלפו. תבדקו כמה מהר כל 9 מיליון תושבי ישראל יהיו חולים (למי שמתעצל: אחרי חודש מגיעים ככה בקושי לאלף חולים. זו מגיפה זו? אבל אחרי עוד חודש - הופ! קפצנו למיליון. קחו עוד שבוע וחצי וכולנו חולים).

אז לא, זו לא רק בעיה של זקנים. זו בעיה אמתית של כולנו. ואי אפשר לפתור אותה על ידי קסם שמקים בתי חולים ומכשיר צוותים רפואיים מהיום למחר.
starduskonfire
starduskonfire • 5 בינו׳ 2021
זאלופון, כדאי לדייק שזה לא גדילה אקספוננציאלית, זו גדילה לוגיסטית. כלומר, בשלב מסויים אין יכולת להדביק יותר אנשים חדשים אז הפונקציה מפסיקה לגדול
וזה קורה הרבה לפני שכל האוכלוסיה נדבקה, כמו שאנחנו רואים במדינות שלא אכפו סגרים.
בנוסף חשוב לזכור שלא כל המדינות שוות מבחינת הגיל הממוצע של התושבים.
ישראל מדינה צעירה מאוד, ולכן כמות החולים שיכולים להדרדר לצורך באשפוז הוא אחד הנמוכים מהמדינות המפותחות.
אנחנו עומדים על חצי מליון מאומתים (ולך תדע כמה כאלו שפוספסו, אפשר לזרוק עוד חצי מליון?)
יש לנו עוד מליון וחצי מחוסנים, 50 אחוז מה60+ לפי מה שקראתי.

יש בארץ 3500 מתים ונגיד עוד 500 מהחולים הקשה שעלולים למות.
זה לא מופרח להניח שלא יהיו בארץ יותר מ 4000 מתים נוספים במקרה הכי הכי הכי גרוע.
בארץ מתים בשנה בסביבות ה 40 אלף איש.

השאלה היא: אתה בטוח שהמהלך לסגור את המדינה לעוד חודש נעשית תוך כדי לקיחת השיקולים האלו בחשבון?
ברייה​(שולטת){לא!!!מחפשת}
התחסנתי כבר, שזה די עונה על רוב השאלות שלך. לא, לא פחדתי מהחיסון. מי שמגיב בחריפות לנגיף בחיסון, כלומר לגרסתו המוחלשת, צריך להבין מה היה קורה אילו נדבק בוירוס בצורה לא מבוקרת ולהסיק את המסקנות שלו. אני לא יכולה ולא רוצה לנסות להסביר מדוע אנשים מסיקים מסקנות מעוותות שסותרות את ההגיון הבריא.

בשורה התחתונה, הרוב יתחסנו, הריחוק החברתי יבוטל, המסכות ירדו וכל מי שלא התחסן יחלה מיד. בהתאם להתנהגות הוירוס שכידוע השפעתו נבדלת מאדם לאדם ואינדיבידואלית, הם יחליטו אם להתחסן או להמתין לסיבוב הבא. יש מי לומד מחכמים ממנו ויש מי שצריך ללמוד על עורו. שתי האפשרויות טובות בעיניי. הפחד מהחיסון נובע מחוסר ידע (בורות) והצורך להצדיק את הפחד נובע מטבע האדם.

השמעת שהיהודים המפחידים שמסתובבים עם פאות ועטופים בחליפות שחורות וממלמלים תפילות בשפה שנכתבת באותיות שנראות כמו כתב כשפים מכינים מצות מדמם של ילדים נוצרים? 🤷‍♀️
דרקן ראהל​(נשלט){מית}
DanisNotaStoner כתב/ה:

...קראתי מחקר מעניין שמראה שכח האמונה של קונספירטורים מושפע מהנכונות של הקונספירטורים לשקר בעצמם; אנשים שנופלים לקונספירציות עושים זאת כי אם הם היו בעמדת כח, הם מסוג האנשים שהיה מנצל אותה באופן שממנו הם כביכול מתריעים ("משקרים לנו/רוצים לפגוע בנו").
Either way it walks like a duck and quacks like a duck

אפשר קישור למחקר הזה, בבקשה? למצער, אולי את זוכרת מה חיפשת שהביא אותך אליו?
red-cell​(מזוכיסט)
red-cell​(מזוכיסט) • 5 בינו׳ 2021
דארקן, היתה תקופה קצרה שבה היה שימוש מוגבל במילה נטרק.

זה לא תפס.

לגבי החיסונים, אתה מאוד צודק, קשה למצא את האמת המדעית בערימת הזבל שנקראת הרשתות החברתיות (שחלק מהתוצאות שלה ניקרות גם בתגובות "המלומדות" כאן).

מי שרוצה באמת להתעדכן יודע איפה למצא את המידע המהיימן, המדעי והנכון.

אישית אני ממליץ על האתר של מכון דוידסון של מכון וייצמן שמדווח על עידכונים כמעט כל יום לגבי הקורונה וגם כי הוא מקור מידע מהיימן ונגיש להדיוטות.

ממליץ בחום לא להתעדכן בנושא בפורומים של הכלוב.

תתחסנו קיבינימאט !
(למי שהמשטר מרשה כמובן...)
starduskonfire
starduskonfire • 5 בינו׳ 2021
קראתי קצת באתר של מכון וויצמן שרד סל המליץ.
תפס לי את העין הפסקה הבאה:

"אף שנטילת ויטמין D על ידי הסובלים ממחסור יכולה להקטין את הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה, נכון להיום אין ראיות לכך שהיא יכולה להגן מפני COVID-19 באנשים שנדבקו ב-SARS-CoV-2. אם אתם אנשים בריאים בדרך כלל, שאינם סובלים ממחסור בויטמין D, נראה שנטילת תוסף לא תעזור לכם. עד שיפותחו חיסונים וטיפולים יעילים, הדרך הבטוחה היחידה להתגונן מפני המחלה היא לא להידבק בנגיף: לא לגעת בפנים, לשטוף ידיים, ולשמור על ריחוק פיזי."
קישור:
https://davidson.weizmann.ac.il/online/reasonabledoubt/%D7%A0%D7%92%D7%99%D7%A3-%D7%94%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%94-%D7%9C%D7%A2%D7%A9%D7%95%D7%AA-%D7%A1%D7%93%D7%A8-%D7%91%D7%A9%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%95%D7%AA#VITD

נזכור כאמור את האמירה ש"אין ראיות, וניגש לקרוא את המאמר הבא:
https://clinicalmolecularallergy.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12948-020-00139-0
ונגלה שיש ראיות. אולי לא חותחות, אולי דורשות עוד ניסוי והבהרה. אבל נראה שגם במקומות שמספקים מידע "מהימן"
נופלים לאמירות סנסציוניות שלא תורמות לגילוי ה"אמת המדעית"

אגב, בקשר למשהו שכתבתי קודם, עוד כתבה ששווה לקרוא כדי להתרשם על האתגר של חיסון בזמן מגפה:
https://www.quantamagazine.org/how-vaccines-can-drive-pathogens-to-evolve-20180510/
הפס'קה המעניינת מהכתבה:

"Vaccines should also bar pathogens from replicating and transmitting inside inoculated hosts. One of the reasons that vaccine resistance is less of a problem than antibiotic resistance, Read and Kennedy posit, is that antibiotics tend to be given after an infection has already taken hold — when the pathogen population inside the host is already large and genetically diverse and might include mutants that can resist the drug’s effects. Most vaccines, on the other hand, are administered before infection and limit replication, which minimizes evolutionary opportunities."

נערך לאחרונה על-ידי * בתאריך שלישי ינו' 05, 2021 6:56 pm, סך-הכל נערך פעם אחת
ענני בראשית​(אחרת){בבריאה}
וריטי, יש הבדל בין הניסוח שלך עכשיו, לבען הניסוח שלך בתגובה הקודמת.

כאן הזכרת בעייתיות בחיסון עצמו, ובתגובה הקודמת התפרש שהכוונה היא לאיזו אג'נדה נסתרת של האמריקאים "חוששת מהחיסון כי הוא אמריקאי ומפוקפק בעיני"

אגלה לך בסוד בכל אופן, שקראתי icon_smile.gif
יש לי עוד קצת לקרוא (דוחה את זה כרגע) אבל את הרושם הכללי הבנתי וקיבלתי, וכמו שכתבתי למעלה, כרגע בוחרת שלא להתחסן
ברייה​(שולטת){לא!!!מחפשת}
עננית כתב/ה:
אבל החיסון לא מכיל את הנגיף 😶

החיסון מכיל מחולל חלבון ללא הוירוס. כלומר, מי שסובל מתופעות לוואי עקב חיסון שמכיל רק את המחוללים של החלבון שיופרש באופן טבעי בגוף ללא הוירוס עצמו בצורתו הפעילה, כאמור צריך להבין מה היה קורה אילו נדבק בוירוס. אם נופל לי מסמר על הרגל ואני מרגישה כאב קל, כנראה אסיק שאם על הרגל שלי יפול פטיש, יכאב לי מאוד.

אסייג: אין זה נכון לגבי כל המקרים. אנשים יכולים לפתח תגובות אלרגיות לחומרים נוספים שמכיל החיסון והתגובה תהיה תגובה אלרגית ולא תגובה למחוללי החלבון, אבל כפי שאמר זאלופון הרבה לפניי, זה נכון לגבי כל החיסונים באשר הם ועדיין מספר הנפטרים מחיסונים, החל מחיסונים שהולד מקבל בטיפת חלב ועד החיסונים טרם טיסה להודו, זניח.