צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

מועדון הקושרים יצא לדרך

Bent
לפני 18 שנים • 31 במאי 2005

חישוב חוזק ושאר נקודות בשימוש בחבל דק

Bent • 31 במאי 2005
הערה,

לגבי חישוב החוזק של איווול,

מספר בעיות בשימוש בחבל דק,

א. השפעת הקשרים על החבל, מאחר וכל קשר מחליש את החוזק הכללי של החבל לחצי עד רבע מחוזקו המקורי, יש להשתמש בחבלים דקים בזהירות מופלגת.

ב. חוזק חבלים סינטטים משתנה בצורה קיצונית מיצרן ליצרן, מחומר לחומר, קשה מאוד להבדיל בין חבל לחבל, (מיתר צניחה עובר בדיקות לפי תקנים צבאיים, בלי להגיע לירושלמי מעולם , אני מניח כי רוב החבלים אותם הוא מוכר אינם עומדים בתקנים הללו), חובה להשתמש בכתוביות היצרן ולא להניח חוזק לקריעה של 500 ק"ג (שמתאים למוצרים צבאיים).

ג. גם אחרי שקראתם את הוראות היצרן, יש לזכור, המון גורמים משפיעים על חוזק חבל: גיל, צורת האחסנה, שימוש קודם, לחות האוויר משפיע על חוזק בהחבל, רטיבות בכלל פוגעת ברוב החבלים, ועוד גורמים רבים.

ד. התפשטות חבל ומקדם התפשטות החבל, חבל דק נמתח יותר מחבל עבה, כלומר קשרים עלולים להתהדק יותר.

ה. הנחת הבסיס - יותר ליפופים = יותר שטח היא נכונה, אבל, חישובי חוזק לבטיחות חייבים להתייחס לנקודה החלדה ביותר, בקשרים מסויימים אין משמעות למספר הליפופים כי נקודת הכשל כלל לא תהיה באותו האיזור.

ואחרי כל זה,

לדעתי ולטעמי, חבל דק מתאים יותר לקשירה שאיננה משפיע על בטיחות הנקשר/ת, יותר מזה, אברים עגולים מסויימים יהנו יותר מקשירה בחבל דק.

BENT
קינבה
לפני 18 שנים • 31 במאי 2005
קינבה • 31 במאי 2005
תודה בנט, בזכות מה שהעלת אני מוסיף מספר דברים שחשבתי לברורים מאליהם
כשהתכוונתי לחבל 4 מ"מ (ואני עדיין חושב שזה 4 מ"מ) התכוונתי בפירוש למיתר מצנח שעומד בתקנים. למיטב זכרוני כוח הקריעה שלו הוא 700 ק"ג, מורידים 30 אחוז לבטיחות ומקבלים בדיוק 490 ק"ג, ונגיד שקשרנו מה שנקרא סקוור נוט או פיגר 8 (שאחד מהם למיטב זכרוני מחליש את כוח הקריעה ב-50 אחוז) והגענו ל-245 ק"ג, אני באופן אישי לא אתעסק עם סאבית ששוקלת יותר מזה ולכן זה בהחלט נראה לי מספיק. וגם אם טעיתי (כי כשביררתי על כוח הקריעה זה היה די מזמן) ומדובר בכח קריעה של 500 ק"ג אז פחות 30 אחוז זה 350 ואת זה נחלק ל 2 ונקבל 175 ק"ג מה שאמור להספיק לכל סאבית גם אם היא שמנה במיוחד (גם לכל עבד).

לגבי סעיף ג בהחלט חשוב להגיד שאם בחבל יש פגם כלשהו בפירוש לא לתלות ממנו.

חבל דק לא נמתח יותר מחבל עבה בהכרח, תלוי בסוג החבל. למיטב נסיוני כשמדובר במיתר מצנח לא הרגשתי בהבדל כלשהו.

לגבי סעיף ה ראה סעיף ג.

בנוסף לדעתי כבר כתבתי שתליות אני מעדיף בפירוש לעשות מחבל עבה יותר (6 מ"מ למיטב זכרוני), אולי לא את כל ה"קונסטרוקציה" אבל לפחות החבל הבודד שמחזיק את הכול אצלי הוא 6 מ"מ (שלמיטב זכרוני כוח הקריעה שלו הוא טונה, וכן, אני מתכוון למיתר מצנח).
Bent
לפני 18 שנים • 1 ביוני 2005

קצת עזרה נוספת לגבי חבל- עובי לעומת שימוש מתוכנן

Bent • 1 ביוני 2005
ראה :

http://www.bdsm-chicago.com/cram/BASE_ropechart.html

כמו כן - ההמלצה בכל עיתון מטפסים / RIGGER'S / קושרים הוא לא להעמיס יותר מ - % 10 עומס מקסימאלי של החבל. למרות שחישוביך על הנייר הם נכונים הם עדיין לא בטוחים.

במידה ונתלה משקל זהה מחבל דק וחבל עבה מאותו סוג, החבל הדק ימתח יותר, אמת פיזיקאלית, בהימתחות נוצר חתך צר, או התרכזות מאמצים סביב שחרור מוקדם (כלומר חתך, מכה או כל פגם לחבל אותו לפעמים אפילו לא ניתן לראות בעין), פועל יוצא חבל דק יקרע הרבה לפני חבל עבה.

את ההפרש במתיחה בין חבלים לא ניתן ל"הרגיש" ניתן למדוד בשימוש בכלים מתאימים (קליבר) וכן הלאה. (בהנחת מתיחה של 7% בחבל בן 4 ממ יהיה הקוטר 3.72 ממ, לא הבדל שניתן להרגיש, בקושי לראות).

עוד בהמשך

BENT
Queencie​(שולטת)
Queencie​(שולטת) • 1 ביוני 2005
זאבונת .. בהזדמנות זו של "הרתמות" לשותפות בגליל החבל שהצעת, אני רוצה להודות לך המון המון על הארוח שהיה מהנה (גם מענה מעט, תודות לרשע כחול העין), טעים, ומשכיל. כן ירבו! ותודה גם לדנדי הוגת הרעיון שלצערי נעדרה ממפגש הבכורה – אך תיקשר הפוך ולא סימטרי אם לא תגיע לבאים..... (איך בדיוק אני עוד צריכה לחשוב על זה ... )
בקשר לקשר ולחבלים, זאבונת, יש לי העדפה לחבל של 6 מ"מ על 8 מ"מ. 4 מ"מ אפשרי גם – אבל ממנו אורכים שונים ממה שרשמתי לך בהודעתי.
ולים YAM - איזו הצעה נדיבה !!! לגזור ולשמור !!! המון תודה.
Rainbow

חוזק הקריעה

Rainbow • 1 ביוני 2005
טוב.....בואו נעשה קצת סדר עבור כל אלה שלא בקיאים בחומר.

אחד המדדים לחבל הוא חוזק הקריעה שלו (Breaking Strength – BS), שזאת המידה של העומס שהחבל יקרע בה.
בנוסף לחוזק הקריעה ישנו מושג שנקרא 'עומס עבודה בטוח' (Safe Working Load – SWL), שזה העומס שהחבל יכול
לספוג בצורה האופטימלית, מבלי שיפגע.
עומס עבודה בטוח מחושב כחוזק הקריעה לחלק באיזה מקדם בטיחות כלשהו (נהוג שיהיה בסביבות 4- 6),
כלומר, עבור חוזק קריעה של 600 ק"ג, עומס העבודה הבטוח הוא 100 ק"ג, אם בוחרים מקדם בטיחות של 6.

כפי שצוין פה, קשרים וקליעות מורידות את חוזק הקריעה של החבל.

על מנת לחשב את עומס הקריעה של חבל מסוים, משתמשים בנוסחה הבאה, (המידות פה הם מידות אמריקאיות)

Circumference^2 X 900 lbs X rope factor = breaking strength

היקף החבל (באינצ'ים) בריבוע כפול 900 פאונדים כפול מקדם החבל, ומקבלים את עומס הקריעה בפאונדים.

(על מנת לחשב את היקף החבל מכפילים את הקוטר בפאי)

הנה המקדמים לחבלים ידועים :
סיזל 0.5
מנילה 1
פוליפרופילן 1.4
דקרון 2
ניילון 2.5

לדוגמא, ניקח חבל בעובי 6 ממ', כלומר 0.6 ס"מ, ובאינצ'ים 0.2362.
ההיקף הוא 0.7421 (באינ'צים).
נעלה בריבוע, ונכפיל ב 900 פאונד ונקבל 495 פאונד (224 ק"ג) עבור חבל מנילה.
עבור חבל פוליפרופילן נכפיל ב 1.4 ונקבל 693 פאונד (314 ק"ג), וכך הלאה.

עבור חבל בעובי 8 ממ', עומסי הקריעה הם:

סיזל 200 ק"ג
מנילה 400 ק"ג
פוליפרופילן 560 ק"ג
דקרון 800 ק"ג
ניילון 1000 ק"ג

כל החישובים פה הם בקירוב, ומושפעים גם מנתונים אחרים כגון סוג השזירה של החבל, בכל מקרה, חשוב לבדוק
עם היצרן של החבל מהו עומס הקריעה של החבל אותו אתם קונים.

וזהו......תיהנו....
Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ}

תודה על התרגום של הנוסחאות מ-CRAM

Dan_Kap​(שולט){f,yt,D,תכ} • 1 ביוני 2005
וכמה תוספות

- מקדם הביטחון תלוי האם מדובר בעומס סטטי או דינמי. עומס דינמי בדרך כלל דורש מקדם של 10.

- חבלים המיועדים למטפסים יקרים בכמה סדרי גודל בגלל מקדמי הביטחון שלהם, בגלל תהלייך הבדיקה שלהם (וגם בגלל הצורך בהגנה מפני שחיקה של החבל על סלעים, שאינו קיים בשימושי בדסמ).

ועם כל המקדמים של החבלים והמתקנים עליהם הם תלויים, רצוי תמיד לבדוק את המערכת תחת עומס כולה לפני שאדם תלוי בה.

השיטה שלי לאחר בדיקה ידנית ובעין היא להיאחז במערכת עם המשקל שלי, ולהרביץ כמה ניתורים כדי לוודא שהכל תקין...
זאבה אפורה​(אחרת)

רק שתבינו כמה זה יקר....

זאבה אפורה​(אחרת) • 1 ביוני 2005
חבל תקני למטפסים בעובי 8 מ"מ עולה ב"ירושלמי" 20 ש"ח למטר + מע"מ.
כן כן
20 ש"ח למטר!!!
Bent
Bent • 1 ביוני 2005
ציטוט:

חבל תקני למטפסים בעובי 8 מ"מ עולה ב"ירושלמי" 20 ש"ח למטר + מע"מ.
כן כן
20 ש"ח למטר!!!

אז? מאיזה חבל את מעדיפה להתלות )ולא בצוואר)?
קינבה
קינבה • 1 ביוני 2005
מרוב נתונים אפשר באמת להסתבך, אז אולי זה הזמן לפשט את הדברים.
באופן בסיסי כח קריעה איננו משמעותי כל זמן שלא תולים אף אחד או מייצרים סוגים של סספנשן שמתקיימת בהם תלייה חלקית כלשהי. לכך אפשר להשתמש בחבלים זולים ובתנאי שיהיו נוחים לשימוש ובטיחותיים - נוחים לשימוש ובטיחותיים אומר: 1. שאינם פוצעים את העור או גורמים לו לגירויים (כמו למשל חבל סיזל שאיננו מומלץ לשימוש בבדסמ, החבלים שרואים בחלק גדול מהסרטים שנראים כמו חבלי סיזל הם בעצם חבלי המפ שעוד לא מצאתי בארץ). 2. שניתן לפתוח בהם קשרים ע"י דחיסת החבל אל תוך הקשר (ואת זה בודקים בקלות ע"י יצירת קשר מסוג סקוור נוט, הידוקו ואז פתיחתו ע"י דחיסתו), לצערינו נוהל בטיחות זה מוריד מהפרק חבלים מסוגים שונים שנראים ומרגישים נוח, אלא אם אתם מעדיפים לגזור את החבלים כל פעם שיש לשחרר את הקשור.

כוח הקריעה בא לידי ביטוי מבחינה בטיחותית במקומות בהם יש תליות או סוגים מסויימים של סספנשן ואז בהחלט מומלץ להשתמש בחבל שמשקל הסאבית איננו עולה על 10 אחוז מכוח הקריעה (להלן מיתרי מצנח 6 מ"מ שכח הקריעה שלהם הוא טונה, ושוב יסלחו לי אם טעיתי במילימטרים). בחבל שכזה מומלץ להשתמש כשהוא מיתר יחיד (למשל אם יש "קונסטרוקציה" של חבלים שהוכנה מראש על הסאבית ואז כל החבלים הללו נתפסים ע"י חבל אחד ונמתחים אל על).
בכל קשירה ואפילו אם מיועדת לסוג מסויים של סספנשן שאיננו תלייה על מיתר יחיד אפשר בהחלט להשתמש בחבל דק יותר, גם אם ניקח מקדם בטיחות של 1:10 הרי שהשהייה של יד אורגל איננה עולה על 50 ק"ג ולכן ניתן להשתמש גם בחבלים דקים יותר (4 מ"מ מיתר מצנח או אולי 6 מ"מ - עוד לא יצא לי לברר על המידות).

מכל האמור, כל בר דעת יסיק שהאפשרות הזולה ביותר היא לרכוש גליל של 300 מטר ממיתר מצנח 6 מ"מ (אני אאמין לזאבה שהיא כבר ביררה שיש לי 6 מ"מ icon_smile.gif ), מה שיהיה טוב לרוב מוחלט של קשירות ויבטיח בטיחות. אם וכאשר תחליטו שאתם מעוניינים לתלות ממיתר יחיד תוכלו תמיד לרכוש כמה מטרים של מיתר עבה יותר שכוח הקריעה שלו גבוהה יותר. באופן שכזה תמיד תוכלו להוסיף על הבסיס הקיים סוגים נוספים של חבלים.
קינבה
קינבה • 1 ביוני 2005
ועוד חשוב לציין - כל זה בתוקף כאשר מדובר על קאראדה או על בונדג' תעשייתי (כשבתעשייתי יש אלמנטים נוספים והחבלים הם אלמנט שולי אם בכלל), ככל שמדובר בשיבארי יספיק בהחלט חבל שמיועד לתליית כביסה שניתן לרכוש בסביבות 25 מטר בסביבות 20 ש"ח, אפילו פחות.